به گزارش خبرنگار خبرگزاری برنا،امین فلاح در نشست خبری درجمع خبرنگاران استان با اشاره به اینکه ۷۰۰ فضای آموزشی استان با ۲ هزار و ۹۲۳ کلاس درس مستحکم است گفت: بر این اساس ۳۹ درصد مدارس خراسان شمالی مستحکم، ۵۰ درصد از این فضاها نیازمند به مقاوم سازی و ۱۱ درصد هم تخریبی است.

فلاح با بیان اینکه در حال حاضر ۲۲ پروژه با ۷۶ کلاس درس و حدود هفت هزار متر مربع زیربنا توسط خیرین در حال اجرا است خاطرنشان کرد: تا مهر ماه سال جاری ۱۵ پروژه با ۴۴کلاس درس آماده بهره برداری است و همچنین تفاهم نامه اجرای ۱۱ پروژه با ۴۰ کلاس درس نیز در دست اقدام می باشد.

مدیرکل نوسازی مدارس خراسان شمالی بیان داشت: امیدواریم در سفر رئیس جمهور به خراسان شمالی و با تصویب اختصاص ۴۰ میلیارد تومان به نوسازی مدارس به منظور تخریب و بازسازی مدارس تخریبی، میانگین مدارس تخریبی استان به ۹ درصد برسد.

فلاح در باره وضعیت سرانه فضای آموزشی استان گفت: در استان به ازای هر دانش آموز، ۵.۰۶ مترمربع فضای آموزشی ایجاد شده است که این رقم در کشور ۵.۲۱ مترمربع است و بر این اساس برای رسیدن به میانگین کشوری باید ۲۳ هزار مترمربع فضای آموزشی جدید در استان ایجاد شود.

وی یادآورشد: بهترین وضعیت سرانه فضای آموزشی استان در شهرستان جاجرم با ۷.۲ مترمربع و بدترین آن در شهرستان بجنورد است و در این شهرستان به ازای هر دانش آموز ۴.۲ مترمربع فضای آموزشی ایجاد شده است.

فلاح با اشاره به اینکه در سفر هیات دولت تدبیر و امید به استان در سال ۹۴، برچیدن کلاس های خشتی و گلی استان مصوب شد افزود: در استان ۱۲۲ کلاس درس در ۴۲ مدرسه خشتی و گلی وجود داشت که در زمستان سال گذشته تمام این مدارس برچیده شد.

مدیرکل نوسازی مدارس خراسان شمالی گفت: در استان ۱۷ مدرسه با ۶۷ کلاس درس، سنگی است که در سفر رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور به استان، برچیده شدن این مدارس هم مصوب و مقرر شد ۷۰ درصد از اعتبارات مورد نیاز آن از اعتبارات ملی و مابقی از اعتبارات استان تامین شود.

فلاح خاطرنشان کرد: در استان ۱۷ مدرسه با ۶۷ کلاس درس سنگی است که در مرحله برداشت و برآورد بوده و حدود ۴ ماه دیگر این مدارس سنگی برچیده می‌شود که در دهه فجر امسال به افتتاح خواهد رسید.

وی یادآورشد: در بیست یکمین جشنواره خیرین مدارس ساز با رویکرد افزایش ایمنی مدارس مجموعاً ۴۱ خیر استان ۳۳ فضای آموزشی را با ۱۰۷ کلاس درس و یک باب نمازخانه و دو قطعه زمین را متعهد شدند که مجموع تعهدات جشنواره مبلغ ۱۵ میلیارد و ۵۴۱ میلیون تومان بوده و نسبت به جشنواره قبل ۴۰ درصد تعهدات خیرین رشد داشته است.

این مقام مسئول گفت: در دی و بهمن‌ماه سال گذشته بخاری نفتی هزار و ۳۷۸ کلاس درس بااعتباری بالغ‌بر ۸۰ میلیارد ریال بخاری نفتی ۳۴۵ مدرسه جمع‌آوری شد؛ و در خصوص تعمیرات موتورخانه مدارس استان ۸۵۰ میلیون تومان پرداخت‌شده است.

مدیرکل نوسازی مدارس خراسان شمالی در ادامه با اشاره به انجام ۲۰ هزار مترمربع آسفالت مدارس استان طی سال گذشته، بیان کرد: در همین سال عملیات اجرایی دو مدرسه ۶ کلاسه در مسکن مهر اسفراین و شیروان و یک مدرسه ۹ کلاسه در بجنورد نیز به اتمام رسید.

فلاح با بیان اینکه در خراسان‌شمالی ۴۸۱ خیر در سامانه خیران مدرسه‌ساز نام‌نویسی کرده‌اند، افزود: این تعداد خیر شامل ۹۴ زن، ۳۱۳ مرد و ۷۴ مورد شرکت و مؤسسات خصوصی و حقوقی است.

وی درپایان از احداث اولین مدرسه سبز در استان خبر داد و گفت: پروژه مدرسه سبز در استان در حال طراحی است و به‌زودی در مدرسه دانش بجنورد عملیاتی خواهد شد.

انتهای خبر/

منیژه سهرابی راد