به گزارش خبرنگار خبرگزاری برنا، دکتر سید احمد هاشمی در کمیته مرگ و میر مادران باردار در بیمارستان آیت الله هاشمی رفسنجانی شیروان، اظهار کرد: با ارائه خدمات بهداشت و درمان و آموزش و جذب ماماهای حاذق، وضعیت خراسان شمالی در کاهش آمار مرگ و میر مادر باردار رضایت بخش است.

وی ادامه داد: این آمار در مناطق محروم استان نظیر راز و جرگلان در سال‌های گذشته نگران کننده بود که خوشبختانه با اقدامات انجام شده به‌ویژه پس از اجرای طرح تحول سلامت، به حداقل کاهش یافته است.

دکتر هاشمی با بیان اینکه تمام خدمات بهداشتی و درمانی به مادران باردار در سطح مراکز بهداشت و بیمارستان های استان ارائه می شود، اضافه کرد: برخی از مرگ و میرهای به وقوع پیوسته خارج از اراده دانشگاه بوده یعنی بر اثر وقوع قتل و خودکشی و یا زمانی بیمار به بیمارستان منتقل شده که فاقد علائم حیاتی بوده است.

وی در عین حال تصریح کرد: حتی وقوع یک مورد مرگ مادر باردار زیاد است و پرسنل بهداشت و درمان با جدیت تمام، موضوع سلامت و درمان مادران باردار پر خطر را پیگیری کنند.

این مسئول با بیان اینکه کمیته مرگ و میر مادران موظف به بررسی دلایل و فرآیند مرگ های به‌وقوع پیوسته است، افزود: در این کمیته دلایل فرآیند درمان تا زمان مرگ بیمار بررسی می شود تا مواردی که قابلیت و نیاز به اصلاح دارند، در سیاست گذاری اعمال شود.

دکتر هاشمی ادامه داد: آموزش بهورز و مراقبت‌های اولیه در موضوع مادران باردار حائز اهمیت است و پس از 30 سال امروز اولویت سیستم بهداشت و درمان حفظ سلامت مادر و نوزاد است.

وی اضافه کرد: خوشبختانه این حساسیت‌زایی به سطح جامعه نیز منتقل شده و امروز خانواده‌ها با توجه ویژه‌ای پیگیر سلامتی وضعیت مادران باردار هستند و در صورت وقوع کمترین آسیبی نگران حال وی شده و نسبت به درمان اقدام می کنند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی نیز در این جلسه اظهار کرد: از بالاترین نقطه هرم سلامت یعنی سیستم بهداشت جهانی تا رده های پایین تر در سطح دانشگاه های علوم پزشکی، وضعیت سلامت مادران باردار را به عنوان اولویت سیستم تعریف می کنند.

دکتر علی نظری با بیان اینکه معاونت درمان با تمام قدرت پیگیر موضوع درمان و سلامت این مادران است تا دچار کمترین عوارض و خطرات ناشی از بارداری شوند، تصریح کرد: پرسنل بیمارستان ها باید حساسیت ذهنی خود را در مورد این بخش از جامعه هدف، بالا ببرند.

وی خاطرنشان کرد: در مورد درمان مادران باردار پر خطر در صورت لزوم از کوچک ترین پرسنل مجموعه بیمارستان تا راس این هرم که مدیریت دانشگاه است درگیر و در جریان روند درمان قرار بگیرد.

دکتر نظری اضافه کرد: مادران باردار در سطح بیمارستان های استان در صورت تشخیص در اولویت اعزام قرار بگیرند و در نخستین فرصت با همکاری اورژانس اقدامات لازم برای اعزام، پذیرش و بستری انجام شود.

سرپرست شبکه بهداشت شیروان نیز در این کمیته اظهار کرد: در سال جاری دو مورد مرگ مادر شیروانی به وقوع پیوست که یک مورد پس از اعزام به مشهد فوت کرد و مورد دیگر با سطح علائم حیاتی بسیار کم به بیمارستان منتقل شد که متاسفانه عملیات احیا نتیجه نداد.

دکتر علی آرمیده با تاکید بر دقت پرسنل در نحوه درمان مادران باردار پر خطر از خانواده ها خواست در صورت بروز حادثه برای فرد و نیاز به اعزام به بیمارستان با اورژانس تماس بگیرند و خودسرانه یا با خودروی شخصی بیمار را منتقل نکنند.

وی با تاکید بر اینکه پرسنل بهداشت و درمان شیروان در بیمارستان های این شهرستان آماده پذیرش بیماران هستند، خاطرنشان کرد: اعضای خانواده به خصوص در مناطق دور افتاده، به عنوان مراقب بهداشتی آگاهی لازم در مورد نحوه مراقبت از زن باردار را داشته باشند.

دکتر آرمیده در بخشی از سخنان خود خواستار فرهنگ‌سازی و اطلاع رسانی جامعه در راستای حذف تماس‌های بی‌مورد با اورژانس شد.

در این کمیته با حضور سرپرست دانشگاه، سرپرست معاونت بهداشتی، معاون درمان و سایر مسئولان دانشگاه تعدادی از پرونده های مرگ و میر مادران باردار بررسی و تصمیمات لازم گرفته شد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: