به گزارش خبرنگار خبرگزاری برنا،رضا رجب زاده در جلسه هماهنگی بانک های عامل پرداخت تسهیلات بازسازی واحدهای مسکونی ، اظهار داشت: اختلاف نظرات بانک های عامل و دستگاه های اجرایی مربوط در مورد پرداخت اقساط تسهیلات برای جلوگیری از هدررفت زمان برطرف شود.

رجب زاده با اشاره به عملکرد خوب استان در فرآیند مناسب بازسازی و تشکیل پرونده زلزله سال ۹۶، افزود: ۶۵۰۰ واحد مسکونی آسیب دیده در سیل سال جاری باید در روستاها بازسازی شوند که بیش از ۲۵ درصد این منازل برای مددجویان نهادهای حمایتی می باشد.

وی تصریح کرد: اینکه ما به دنبال مردم برای دریافت تسهیلات بازسازی هستیم نشان می دهد در این زمینه فرهنگ سازی خوبی صورت نگرفته است و همچنین بخشی از عدم تمایل مردم به دریافت تسهیلات به بروکراسی های اداری موجود مربوط می شود.

رجب زاده گفت: نبود شعبه برخی بانک های عامل دارای سهمیه برای پرداخت تسهیلات بازسازی در مناطق سیل زده مانند راز و جرگلان موجب سختی مردم در رفت و آمدها شده است که روسای این بانک ها باید راهکارهای لازم برای تسهیل سازی امور مردم را ارائه دهند.

 وی با بیان اینکه  یکی از مسائل در روند انجام کارها، آزادسازی تسهیلات در مراحل مختلف و با تایید ناظر می باشد، اشاره داشت: پیش از شروع بازسازی مناطق سیل زده و ابلاغ اعتبارات مربوط با همکاری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آزمونی برای تایید صلاحیت علمی و جذب افراد جهت نظارت بر بازسازی منازل روستایی برگزار شد که با استقرار این افراد در محل نزدیک مناطق سیل زده روند کارها کوتاه تر شد.  

رجب زاده افزود: تاخیر در پرداخت تسهیلات بازسازی در مراحل مختلف موجب طولانی شدن روند بازسازی خواهد شد که برای جلوگیری از این کار باید برنامه زمان بندی شده در مراحل مختلف داشته باشیم و همچنین زمان برای انعقاد قراردادها در بانک ها نباید بیشتر از یک هفته باشد.

وی افزود: بازدیدهای تخصصی بنیاد مسکن از مناطق سیل زده مبنای کار آزادسازی اقساط تسهیلات می باشد و قرار نیست ارزیابی جداگانه توسط بانک عامل انجام شود.