به گزارش خبرنگار خبرگزاری برنا، بهروز عمرانی در جریان بازدید از محوطه تاریخی ریوی و آغاز فصل جدید کاوش‌های این محوطه، اظهار داشت: «ریوی» به سبب اینکه می‌تواند زوایا و نقطه‌های تاریک از روند و جریان فرهنگی شمال شرق کشور را روشن کند برای جامعه باستان شناسان حائز اهمیت است.

عمرانی با اشاره به مشارکت هیئت باستان‌شناسی آلمانی در این پروژه، تصریح کرد: در پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کشور بیش از 30 تفاهم‌نامه داخلی و چندین تفاهم‌نامه خارجی داریم که یکی از آن‌ها، همکاری با موسسه باستان‌شناسی آلمان است.

وی عنوان کرد: بهره‌مندی از توان علمی و ظرفیت مجموعه‌های برون‌مرزی، به جهت دسترسی آنان به منابع اولیه و مطالعات بیرونی، برخورداری از فناوری و امکانات خوب، به ما کمک می‌کند تا در پاسخ به سؤالات طرح‌شده در رابطه با موضوع، قدم‌های درست‌تری برداریم.

وی با اشاره به اینکه حضور آلمانی‌ها در «ریوی» با بهره‌مندی از ظرفیت‌های پژوهشگاه بوده و مقدمه‌ای برای شرایط سازی به‌منظور حمایت‌های بیشتر است، گفت: در پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کشور، در حال پیگیری پروژه‌ای هستیم که بخشی از آن به شمال شرق کشور برمی‌گردد و در آن حتماً از این ظرفیت‌ها بیشتر استفاده خواهیم کرد.

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کشور، مساعدت مسئولان استانی به‌منظور تحقق اهداف پیش‌بینی‌شده برای سایت «ریوی» را ضروری دانست و ابراز امیدواری کرد: ایجاد پایگاه داده این سایت، با همکاری ادارات استانی و به‌ویژه مراکز آموزشی که پیوستگی جریان علمی در آن‌ها جدی‌تر است، بتوانیم در آینده از این منابع برای پاسخ‌دهی به بسیاری از مسائل و نقاط تاریک جریان فرهنگی شمال شرق کشور کمک بگیریم.

عمرانی با بیان اینکه پژوهشگاه میراث فرهنگی، نهادی مطالعاتی ذیل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی است که به بهره‌مندی از قابلیت ادارات کل استان‌ها توجه دارد، اظهار داشت: تلاش خواهیم کرد تا دریچه بازدید از سایت‌هایی همچون «ریوی» را برای مردم و عموم فراهم کنیم و به‌تبع آن شاهد رونق بیش‌ازپیش گردشگری باشیم.

گفتنی است؛ محوطه تاریخی ریوی در یک کیلومتری غرب روستای نجف از توابع شهرستان مانه و سملقان قرار دارد. بر اساس پژوهش‌های باستان‌شناسی، مهم‌ترین دوران استقراری این محوطه مربوط به دوران هخامنشی، اشکانی و ساسانی بوده است.

 در جریان سفر یک‌روزه رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کشور به خراسان شمالی، «عمرانی» از تپه معصوم زاده بجنورد نیز بازدید کرد و راهکارهای حفاظت از این محوطه تاریخی بررسی شد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: