به گزارش خبرنگار خبرگزاری برنا،طاهر رستمی رییس شورای پدافند غیرعامل شهرستان اسفراین در این رزمایش به موضوع اهمیت پدافندغیرعامل در برنامه ریزیها اشاره کرد و گفت: پدافند غیرعامل بعنوان عاملی مهم در تهدیدات و شرایط بحرانی است که باعث می شود با پیشگیری و برنامه ریزی درست در شرایط نا امن، بهترین برنامه ریزیها را جهت اقدامات آنی داشت تا شاهد خسارات کمتر باشیم.

فرماندار اسفراین در این مانور خاطر نشان کرد: در پدافند غیرعامل همه نهادها، دستگاههای اجرایی و مردم درگیر مسئله و اقدامات پیشگیرانه می شوند و این در حالی است که در پدافند عامل نیرو های مسلح و عملیاتی ورود پیدا کرده و اقدامات مربوطه را انجام می دهند.

رستمی با بیان اینکه یک لحظه غفلت در این زمینه می تواند خسارات جبران ناپذیری را تحمیل کند اظهار کرد: مسئولین امر باید برای تمامی تهدیدات و مواردی که می تواند سلامت و امنیت یک جامعه را با تهدید مواجه می کند، برنامه ریزی و پیش بینی لازم را انجام دهند.

مقام عالی دولت هدف از برگزاری این رزمایش را آمادگی و هم افزایی دستگاهها و همچنین احصاء امکانات عنوان کرد و افزود: باید بتوانیم در هنگام بروز تهدیات و شرایط بحران از تمام ظرفیت شهرستان استفاده کرد.

رستمی با تاکید بر این مسئله که اتخاذ تصمیمات منطقی و آنی در کنار آمادگی دستگاهها می تواند میزان خسارات را تا حدود زیادی کاهش دهد؛ گفت: تهدیدات امروز پیچیده و متنوع هستند و متناسب با آن باید سطح آمادگی بالاتر رود.

رستمی ضمن تاکید به مستحکم نمودن تاسیسات دستگاهها اظهار کرد: ایمن سازی، استتار و اختفا و کاهش آسیب پذیری در برابر تهدیدات باید در دستور کار قرار گیرد.

وی در پایان  خواستار شناسایی و احصاء کلیه امکانات بخش دولتی، عمومی و خصوصی توسط دستگاهها شد تا در صورت لزوم در اسرع وقت تدابیر و اقدامات لازم بعمل آید.

عطایی معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب خراسان شمالی نیز در ادامه گفت : پدافند غیر عامل بیان می کند که در شرایط عادی و صلح باید سطح آمادگی دستگاهها را بالا برد و از لحاظ آموزش، امکانات و تجهیرات در سطحی قرار گرفت که سد حملات احتمالی خرابکارانه دشمنان در هر زمینه تشکیل شود.