به گزارش خبرنگار برنا از اهواز، غلامرضا شریعتی امروز چهارشنبه در جلسه شورای آموزش و پرورش که سالن جلسات استانداری خوزستان برگزار شد، اظهار کرد: سنجش سلامت نوآموزان حتما باید دنبال شود و به آن اهتمام ورزیده شود. در روستاها نیز دهیاران در حد توان آموزش و پرورش را همراهی کنند تا افراد بیشتری پوشش داده شوند.

او با بیان این‌که راه‌اندازی مدارس و کلاس‌های استثنایی در روستاها و مدارس کمتر توسعه یافته کار بسیار ارزشمندی است، افزود: اداره‌کل نوسازی مدارس نیز باید در تجهیز مدارس کمک کند تا عدالت آموزشی برقرار شود. هر چه افراد یک جامعه در هر شرایط جسمی و ذهنی، در حدی که مقدور است آموزش ببینند، اداره و توسعه یافتگی آن جامعه بهتر خواهد بود.

استاندار خوزستان افزود: خوشبختانه در این مدت، توجه ویژه‌ای به آموزرش و پرورش استثنایی شده است. در حالی‌ که تا سه یا چهار سال گذشته شرایط مناسبی نداشتیم و نسبت به استان‌های دیگر شرایط ضعیف‌تری داشتیم اما با ساخت مدارس و تکمیل مدارس باقیمانده، شرایط در حال بهتر شدن است.

شریعتی با بیان اینکه در بحث آموزش فنی و حرفه‌ای و کار و دانش، ابتدا باید فرهنگ ما در این زمینه تغییر و نوع نگاه ما اصلاح شود، بیان کرد: از دیرباز نگاه ما به هنرستان به گونه‌ای رقم خورده بود که متناسب با نیاز جامعه نبود و فکر می‌کردیم، افرادی‌که امکان تحصیل در رشته‌های نظری را نداشتند، باید به هنرستان می‌رفتند. در این زمینه باید مقداری ترمیم و بازسازی فرهنگ صورت گیرد.

نماینده عالی دولت در خوزستان با اشاره به اینکه در دنیای امروز، آموزشکده‌ها و دبیرستان‌های فنی و حرفه‌ای و کار و دانش نقش اساسی و مهمی دارند، یادآور شد: اکنون تکنیک اهمیت دارد، نه مدرک، زیرا مدرک به تنهایی مشکلی را حل نمی‌کند و مهم، دانستن یک حرفه و تکنیک است. مهم این است که شخص حرفه و تکنیکی داشته باشد تا بتواند مشکلی را حل کند.

استاندار خوزستان تصریح کرد: ما هزینه کردیم و کلاس ساختیم اما هوشمندانه نبود. باید فرهنگ‌سازی کنیم و نباید فکر کنیم که دانش آموز درس‌خوان حتما باید در رشته‌ خاصی تحصیل کند، بلکه باید به دنبال علاقه و توانمندی خود باشد.

او اضافه کرد: رشته‌های کار و دانش متناسب با امکانات به وجود می‌آیند، باید نیاز سنجی شود و بر اساس نیاز، شرایط و اقلیم هر منطقه، رشته‌های کار و دانش به وجود آیند زیرا ممکن است، برخی از رشته‌ها هیچ ارتباطی با فرهنگ و نیاز یک منطقه نداشته باشند و در نتیجه استقبالی از آن‌ها نمی‌شود.

شریعتی اضافه کرد: رشته‌های کار و دانش متناسب با نوع نیاز منطقه باید طراحی شوند، چرا که می‌خواهیم مردم را در شهرها و مناطق ماندگار کنیم. دلیل این‌که مطرح می‌شود که روستاها در حال خالی شدن از سکنه هستند، این است که نوع برنامه‌ریزی ما اشتباه بوده و نوع نظام برنامه‌ریزی ما به صورتی بوده که لاجرم تراکم را در برخی از شهرها ایجاد کرده است.

استاندار خوزستان در پایان تاکید کرد: سرمایه گذاری باید متناسب با نیاز منطقه باشد تا ماندگاری ایجاد کرده و درآمد افراد را تامین کند.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: