به گزارش خبرنگار برنا از خرمشهر، ظهر امروز با حضور فریدون عباسی ریسس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی و مسوولان منطقه ایی، از نخستین پمپ بومی سازی شده هیدرولیک مولتی فاز سطح الارضی چاه‌های نفت در خرمشهر رونمایی شد.

معاون سرمایه گذاری و توسعه کسب و کارهای سازمان منطقه آزاد اروند در این آیین اظهار کرد: این پمپ با اعتباری بالغ بر ۱۰۰ میلیارد ریال به تولید داخلی رسیده و زمینه اشتغال ۹ هزار نفر ساعت را به طور مستقیم و غیر مستقیم ایجاد کرده است.

سیدعلی موسوی با اشاره به ساخت و تولید نخستین نسل تولید پمپ‌های هیدرولیک رفت و برگشتی مولتی فاز دابل دابلکس سطح الارضی استخراج و انتقال نفت و گاز توسط شرکت دانش بنیان مستقر در منطقه آزاد اروند، افزود: این محصول برای بازگشت چاه‌های نفت غیر فعال و غیر تولیدی نفت و گاز مناطق خشکی کشور وارد مدار تولید و  بهره‌برداری قرار گرفته است.

او با تاکید بر اینکه کشور با بهره گیری از این دستاورد از وابستگی فنی و مهندسی صنعت نفت به کشورهای دیگر خارج خواهد شد، گفت: با بهره‌برداری از این پروژه صنعتی امکان تولید صیانتی از چاه‌های غیر فعال کشور و افزایش تولید تا پنج هزار بشکه نفت از چاه‌های مرده به ازای هر دستگاه پمپ فراهم می‌شود.

معاون سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد اروند تولید هر دستگاه از این نمونه پمپ ها را صرفه جویی ارزی چهار میلیون دلاری برای صنعت کشور دانست و بیان کرد: امکان تزریق، میعانات گازی مازاد بر تولید صنعت نفت به چاه‌های نفت و گاز مناطق خشکی و دریایی در این پروژه وجود دارد و با اجرایی شدن این پروژه ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون دلار سرمایه ملی در قبال تولیدی شدن همراه غیر فعال، به چرخه اقتصاد کشور باز خواهد گشت.

موسوی در پایان توان فشار افزایی چاه های نفت و گاز از ۲۰ PSI تا  ۱۴۰۰ PSI را هدف دیگر این محصول دانست و اضافه کرد: توان تلمبه و انتقال نفت و گاز از ۱۰۰ بشکه در روز تا ۱۰ هزار بشکه در روز، توان فشار افزایی نفت خام همراه با گازهای همراه و آب و نمک و ذرات جامد و ماسه های همراه نفت و گاز، توان  پمپاژ نفت تا ۹۸ درصد گازهای همراه و توان پمپاژ گاز همراه تا ۱۰۰ درصد بدون آسیب دیدن پمپ و خاموش شدن تلمبه از توانایی های تولید این محصول است.

 

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: