به گزارش خبرنگار بر نا از اهواز، غلامرضا شریعتی شامگاه شنبه در نشست هماهنگی برگزاری مراسم‌های مساجد، حسینیه‌ها و هیات‌های مذهبی خوزستان در دهه اول محرم، اظهار کرد: اعتقاد بنده و تاکید علمای دین بر حفظ سنتی بودن مراسم عزاداری امام حسین(ع) است باید در برگزاری مراسم‌ها این نکته مدنظر باشد.

او گفت: امسال به خاطر شیوع ویروس کرونا هیچ راهی به جز مدیریت و کنترل نداریم و باید در برگزاری مراسم‌ عزاداری طوری عمل شود که بتوانیم از سرایت بیماری جلوگیری کنیم.

استاندار خوزستان افزود: در حال حاضر وضعیت استان رو به بهبود است و برای به دست آوردن این شرایط زحمات زیادی کشیده شده، بسیاری از افراد آسیب دیدند، عزیزان خود را از دست دادند و اذیت شدند از این رو نباید به گونه‌ای عمل شود که شرایط حاصل شده را از دست دهیم.

نماینده عالی دولت در خوزستان بیان کرد: در عین حال مصوبه ستاد ملی مدیریت کرونا بر این است که عزداری امام حسین(ع) برگزار شود چرا که نبود آن تبعات و عوارض اجتماعی بر جامعه خواهد گذاشت و ممکن است با چیز دیگری جبران نشود.

غلامرضا شریعتی با بیان اینکه باید طوری تصمیم‌گیری کنیم که هم جنبه علمی، عقلایی و کارشناسی و هم مصالح جامعه مدنظر قرار گیرد، اضافه کرد: در تصمیم‌گیری‌ها باید به ظرفیت جامعه توجه شود و طوری عمل نکنیم که تصمیمات فقط روی کاغذ بماند و کنترل برنامه‌ها از دست ما خارج شود.

رییس ستاد مقابله با کرونا استان خوزستان تصریح کرد: تلاش بر این بوده که ستاد استانی و ملی کرونا را مرجع تصمیم و فصل‌الخطاب بدانند از این رو باید با سنجش ظرفیت‌ها، تصمیماتی گرفته شود که هم مورد قبول مردم باشد و تمکین کنند و هم با نظرات کارشناسی و علمی همخوانی داشته باشد.

او با اشاره به اینکه در این تصمیمات نباید اجازه دهیم به باورهای مردم آسیبی وارد شود و در عین حال سلامت آنها هم مورد توجه باشد، گفت: در شرایط کنونی هر دو موضوع مهم است و باید مدیریت و کنترل شود.

استاندار خوزستان با بیان اینکه ستاد ملی کرونا تصمیمات و دستورالعمل‌هایی را در خصوص چگونگی برگزاری مراسم دهه محرم ابلاغ کرده، ادامه داد: برخی از این تصمیمات را باید بومی کنیم اما تاکید ما حفظ سلامت و جان مردم است و دستورالعمل‌ها هم باید در دستور کار باشد.

شریعتی با اشاره به اینکه نفوذ و گسترشی که محرم دارد، نمی‌توان در هیچ مراسم مذهبی و اعتقادی دیگری مشاهده کرد، افزود: این مراسم در باور مردم است و نمی‌توان آن را از نظر دور کرد؛ ممکن است برخی افراد در انجام واجبات کاهلی کنند اما به عزداری امام حسین(ع) معتقدند، از این رو نباید خدشه‌ای به این اعتقادات وارد شود ولی در عین حال باید مسایل بهداشتی را هم مدنظر داشته باشیم.

او با بیان اینکه مسوولان هیات‌های مذهبی باید به نوعی مراسم‌ را برگزار کنند که با کمترین تراکم جمعیتی مواجه باشیم تاکید کرد: سازمان تبلیغات اسلامی باید به صورت جدی بر عملکرد هیات‌ها نظارت کند و در صورت لزوم از ظرفیت بسیج و نهادهای دیگر برای نظارت استفاده و در صورت مشاهده رفتار پرخطری که باعث شیوع ویروس شود، تذکرات لازم داده شود.

رییس ستاد استانی مدیریت بیماری ناشی از ویروس کرونا بر رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و حفظ پروتکل‌های بهداشتی در مراسم‌های محرم تاکید کرد و افزود: خطرات ناشی از عدم رعایت نکات بهداشتی باید از طریق صدا و سیما اطلاع‌رسانی شود تا با رعایت دستورالعمل‌ها و حداقل ضایعه و مشکل و حفظ سلامت جان عزیزان بتوانیم این مراسم را برگزار کنیم.

استاندار خوزستان در پایان بیان کرد: در رابطه با اجرای تعزیه نیز مراسم‌هایی که همچون تعزیه شوش و شادگان با تعداد جمعیت زیاد برگزار می‌شود به هیچ‌وجه قابل اجرا نیست ولی اگر مراسم مختصر و مدیریت شده باشد و با رعایت فاصله اجتماعی و استفاده از وسایل خودمراقبتی انجام شود، برای حفظ این سنت اجرای آن موردی ندارد.

 

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: