رحیم مجدمی ظهر امروز در گفت و گو با خبرنگار برنا در شادگان اظهار کرد: سنقر سفید و سارگپه  که توسط شکارچیان برای زنده گیری با اهداف شکار پرندگان زینتی مورد استفاده قرار می گرفت توسط ماموران یگان حفاظت زیست شادگان و آبادان، پس از اطمینان از صحت سلامت، آنها را در یکی از زیستگاه های شهرستان رها سازی شد.

او گفت: سنقر سفید با نام علمی circus macrourus پرنده ای از تیره قوشیان و از جنس سنقرها است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان شادگان افزود: این پرنده 40 تا 48 سانتیمتر طول دارد و حالت پرواز و وضعیت بدنش شبیه سنقر گندم زار است.

مجدمی بیان کرد: این پرنده به رنگ خاکستری کم رنگ بدون دمگاه سفید، زیر تنه سفید مایل به خاکستری است. انتهای شاهپرهای بال ها سیاه است و همانند مثلث کوچکی در انتهای بال ها دیده می شود.

او تصریح کرد: پرنده ماده به واسطه طول سفید پس گردن از ماده سنقر گندم زار متمایز می شود، رنگ پر و بال ماده، قهوه ای است که در سطح پشتی تیره تر دیده می شود و نیز دمگاه سفید که روی دم نوارهای عرضی سیاه رنگی وجود دارد همچنین زیرتنه قهوه ای کم رنگ است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان شادگان افزود: پرنده نر به واسطه رنگ روشن تر، پرهای سفیدتر ران ها و نداشتن رگه، شناخته می شود جوجه ها و پرنده نا بالغ از جوجه ها و نا بالغ سنقر خاکستری به سختی تشخیص داده می شود پرنده نا بالغ شبیه بالغ سنقر گندم زار است.

مجدمی اضافه کرد: سارگَپه سیاه بر روی سطح پشتی، کمر و بال و خال‌های متراکم‌تر بر روی سطح شکمی و سینه‌هایش است. سارگپه از راسته شاهین‌ سانان است و از حیوانات کوچک نظیر خرگوش و پرندگان کوچک‌تر تغذیه و نقش مهمی در کنترل جوندگان در طبیعت ایفا می‌کند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان شادگان در خاتمه افزود: سارگپه قلمرو طلب و اغلب تک همسر است و معمولاً تا پایان عمر همسرش با او می‌ماند. این ویژگی در پرنده‌های شکاری ایران کم پیش می‌آید.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: