به گزارش خبرنگار برنا از اهواز، این آماده باش پیرو هشدار سطح نارنجی مورخه ۲۷ آبان ۹۹ اداره کل مدیریت بحران خوزستان در خصوص تقویت و تشدید سامانه بارشی از اواسط روز جمعه ۳۰ آبان ۹۹ تا اواخر روز یکشنبه دوم آذر ۹۹ صادر شده است.

براساس این اعلام آماده باش سامانه مذکور با خطراتی چون رگبار باران همراه با رعد و برق، احتمال ریزش تگرگ، وزش باد و تندباد لحظه‌ای در بیشتر مناطق استان، طغیان رودخانه‌های فصلی، شدت گرفتن بارش‌ها و ایجاد سیلاب در مناطق کوهستانی همراه است.

ستاد مدیریت بحران خوزستان ضمن اعلام آماده‌باش واحدهای تابعه سطح استان و شهرستان، برقراری کشیک شبانه روزی و حضور در محل فعالیت و ترک نکردن محل خدمت بدون هماهنگی و اخذ موافقت ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان به فرمانداری‌ها و دستگاه‌های عضو ستاد مدیریت بحران دستور داده که صدور هشدار، اتخاذ تمهید لازم و اقدام پیشگیرانه را در دستور کار خود قرار دهند.

اطلاع رسانی مستمر و ارایه توصیه‌های ایمنی به شهروندان به ویژه بیماران، روستاییان، عشایر، کشاورزان، دامداران، مسافران، صیادان، رانندگان و افراد ساکن در مناطق در معرض خطر، پرهیز از توقف در اطراف رودخانه‌ها، احتیاط در تردد، اقدامات پیشگیرانه برای سیلاب، تگرگ و صاعقه و سایر حوادث احتمالی و اتخاذ سایر تدابیر لازم برای پیشگیری یا کاهش آثار حوادث احتمالی از دیگر دستورات اعلام شده در این آماده باش است.

بررسی مستمر ایستگاه‌ها و شبکه‌ برق‌رسانی، اتخاذ تدابیر لازم برای پایداری شبکه‌های آبرسانی، آماده به کار نمودن تجهیزات دفع سریع فاضلاب، بررسی مستمر منابع آبی، پل‌ها، سیل‌بندها دایک‌های حفاظتی، ایمن سازی پروژه‌های عمرانی، مسدود نمودن جاده‌های حادثه خیز در صورت ضرورت، اعمال محدودیت برای تردد شناورهای سبک، نیمه سبک و تفریحی طبق ضوابط و… از جمله مواردی ابلاغی از سوی ستاد مدیریت بحران استان به دستگاه‌های متولی است.

همچنین ستاد مدیریت بحران خوزستان در این آماده باش به جهاد کشاورزی ابلاغ کرد که توصیه‌های مورد نیاز به کشاورزان، دامداران و بهره برداران بخش‌های مختلف برای پیشگیری از وارد آمدن خسارت به کشت‌های زراعی، باغی، دام و طیور و تاسیسات این حوزه و بخش‌های مختلف کشاورزی صورت پذیرد.

با توجه به پیش بینی لغزندگی جاده‌ها در این مدت، از راننده‌ها خواسته شده که احتیاط لازم در تردد را مد نظر قرار دهند؛ همچنین از چرا و تعلیف احشام در حاشیه مسیل‌ها، رودخانه‌ها، منابع آبی، مناطق کوهستانی و مرتفع، و برپایی چادر و کمپ در این مناطق ممانعت به عمل آید.

این اعلام آماده باش در ۲۳ بند تهیه و به دستگاه‌های اجرایی، عملیاتی، خدماتی، امدادی، فرمانداری‌ها، شهرداری‌ها ‌و … در خوزستان ابلاغ شده است.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: