هشدار سطح نارنجی تداوم اثرهای سامانه بارشی شدید در خوزستان

اداره کل مدیریت بحران خوزستان با توجه به هشدار روز جاری هواشناسی خوزستان درخصوص تداوم تاثیرهای سامانه بارشی همراه بـا بـالا بودن ضرایب ناپایداری، هشدار سطح نارنجی صادر کرد.

به گزارش خبرنگار برنا از اهواز،اداره کل مدیریت بحران استانداری خوزستان امشب(سه شنبه 6 اردیبهشت ماه جاری) در اطلاعیه ایی هشداری اعلام کرد: فعالیت سامانه بارشی از اوایل روز چهارشنبه هفتم اردیبهشت ماه جاری آغاز و تا اوایل وقت روز پنجشنبه هشتم اردیبهشت ماه ادامه دارد که با مخاطره هایی از قبیل رگبار باران همراه با رعد و برق، ریزش تگرک در مناطق مستعد، وزش باد شدید و تندباد لحظه ای و برخاستن گـرد و خاک همرفتی همراه است که پدیده رگبار باران همراه با رعد و برق در مناطق شمال، شمال شرق و شرق و با توجه به ماهیت فصل بهار به صورت نقطه ای در دیگر مناطق استان و پدیده گرد و خاک همرفتی در مناطق غرب، جنوب، جنوب غرب و مرکز پیش بینی شده است.

احتمال شکستگی درختان، صاعقه شدید، کاهش دید ناشی از گرد و خاک همرفتی، ریزش تگرگ، جاری شدن سیلاب در برخی مناطق و طغیان رودخانه های فصلی در مناطق کوهستانی از جمله مخاطره های سامانه مذکور است.

براساس این هشدار انجام تمهیدهای لازم برای کاهش خسارت های احتمالی ناشی از رعد و برق، تگرگ، وزش باد شدید، صاعقه و گرد و خاک همرفتی، احتیاط در صعود به ارتفاع ها و پرهیز از سفرهای غیرضروری توصیه شده است.

تداوم آماده باش و برقراری کشیک شبانه روزی و حضور در محل کار اعضای ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی پاسخ به بحران و مراکز خدماتی و عملیاتی و بهداشتی و درمانی و دستگاه های مورد نیاز شهرستان‌ها، ابلاغ به شرکت های برق برای بازدید و بررسی مستمر پست ها و خطوط انتقال برق و اتخاذ تدابیر لازم برای پایداری شبکه برق رسان، بازدید و بررسی مستمر شبکه های آبرسان و آماده به کار نمودن سیستم ها و تاسیسات دفع فاضلاب و آب های سطحی، بررسی مستمر سیل بندها و پل ها و راه ها در مناطق شهری و روستایی از توصیه های مدیریت بحران برای پیشگیری از حوادث احتمالی در این مناطق بیان شده است.

در این اخطاریه همچنین بر ارایه توصیه های مورد نیاز به کشاورزان برای پیشگیری از وارد آمدن خسارت به اراضی و کشت های زراعی و باغی، آمادگی کامل اداره های راه و شهرسازی و راهداری شهرستان به منظور انجام اقدام های مورد نیاز، آمادگی کامل شعب هلال احمر برای فراهم ساختن امکان های لازم برای امداد رسانی به موقع در صورت لزوم و اطلاع رسانی به افراد ساکن در مناطق در معرض خطر وقوع سیل، صاعقه، تگرگ، تندباد و گرد و خاک و استقرار مراکز درمانی سیار و اورژانس 115 در مناطق در معرض آلودگی هوا تاکید شده است.

اداره کل مدیریت بحران استانداری خوزستان ضمن توصیه به عموم مردم برای عدم تردد غیر ضروری در هنگام وقوع گرد و خاک و استفاده از ماسک مناسب در مواقع مورد نیاز، بر عدم تردد، برپایی کمپ و اسکان در مناطق پر خطر، مرتفع و حاشیه رودخانه ها و مسیل ها و کانال های فصلی و سایر تدابیر مورد نیاز با توجه به وضعیت حادثه خیزی هر شهرستان به منظور پیشگیری یا کاهش آثار حوادث احتمالی تاکید کرده است.

گفتنی است اقدام ها و تمهیدهای مورد نیاز در قالب ۲۴ بند طی این هشدار سطح نارنجی به تمامی دستگاه‎های مربوطه، فرمانداری ها، بخشداری ها و دهیاری های سطح استان ابلاغ شده است.

لازم به ذکر است که سه نمونه هشدار هواشناسی به ترتیب شامل زرد، نارنجی و قرمز می شود و هشدار سطح نارنجی به معنای پیش‌بینی پدیده‌ی جوی با اثرهای منفی و خسارتهای احتمالی است. هشدار نارنجی رنگ برای آماده‌ باش دستگاه‌های مسوول به منطور مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود./انتهای پیام

 

وبگردی

  ارز فی

  نظر شما

  پربیننده‌ترین اخبار خوزستان

  مهمترین اخبار

  آخرین اخبار خوزستان

  اخبار برگزیده