به گزارش خبرنگار برنا از آبادان، سید احمد موسوی آزاد رئیس اداره حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه بیشترین میزان آلودگی و غلظت گرد و خاک معلق در هوای امروز آبادان دو هزار و ۵۹۸ میکروگرم بر مترمکعب یعنی ۱۷ برابر حد مجاز بوده است، اظهار کرد: این میزان در ساعت ۹ صبح برابر با ۹۶۲ میکروگرم بر مترمکعب یعنی شش برابر حد مجاز بود.

به گفته وی، احتمال تغییر میزان گرد و خاک (افزیش یا کاهش) وجود دارد به نحوی که در زمان حاضر این میزان به ۱۵ برابر حد مجاز رسیده است.

موسوی آزاد از شهروندان آبادانی به ویژه افراد مسن، کودکان، بیماران قلبی و تنفسی خواست تا با توجه به شرایط آلودگی هوا، از تردد غیر ضروری در سطح شهر خودداری کنند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست آبادان بر استفاده از ماسک برای آن دسته از افرادی که ناچار به تردد در سطح شهر هستند، تاکید کرد.

بر این اساس از سوی فرمانداری های آبادان و خرمشهر مدارس مقاطع ابتدایی در نوبت عصر تعطیل اعلام شد. 

 بر اساس اطلاعیه شماره ۶ مرکز ملی پایش و هشدار گرد و خاک هواشناسی خوزستان، در زمان حاضر شاهد ورود گرد و خاک از کشور عراق و کاهش دید افقی در شهرهای غرب و جنوب غرب و مرکز استان هستیم که با گسترش به مناطق دیگر تا اواخر امروز ادامه دارد.

همچنین طی امروز تا دوشنبه انتظار بارش پراکنده، در برخی از مناطق توام با رعد و برق و وزش باد قابل ملاحظه وجود دارد.

لازم به ذکر است که، سال گذشته نیز، استان خوزستان با چند مورد گرد و غبار شدید مواجه شد که در طوفان گرد و غبار در هشتم بهمن ماه 1395، میزان آلودگی هوا به بیش از 66 برابر حد مجاز رسید.

وقوع این طوفان سبب قطعی مکرر آب و برق، شبکه ارتباطی، تعطیلی مدارس و ادارات شد.