به گزارش خبرنگار برنا از اهواز، سردار محمد علی پور در نشست خبری به مناسبت سالروز آزادسازی خرمشهر عنوان کرد: ستاد استانی سوم خرداد به ریاست استاندار هر ساله تشکیل می شود و این اداره کل دبیر آن است و برنامه ریزی های لازم را انجام می دهد. این ستاد امسال سه رویداد سالروز آزادسازی خرمشهر، چهار خرداد روز مقاومت و پایداری دزفول و ۱۸ اردیبهشت سالروز آزادسازی هویزه را در بر می گیرد.

وی ادامه داد: قطعا اطلاع رسانی به موقع، ارزش کمتری از اقدامات میدانی رزمندگان ندارد و به همان اندازه قلم، بیان و سیستم اطلاع رسانی سربازان رسانه در جامعه تأثیرگذار است.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش ‌های دفاع مقدس خوزستان توضیح داد: پس از پیروزی انقلاب، توطئه های متعددی از سوی استکبار جهانی به رهبری آمریکا برای نابودی، انحراف و محدود کردن انقلاب انجام شد. از توطئه در مرزهای کردستان، آذربایجان و خوزستان تا کارهای دیگری که فرصت خدمات رسانی بهینه به مردم را تا حدودی کمتر کرد.

سردار علیپور با اشاره به کودتاها و حمله مستقیم آمریکا به طبس اظهار کرد: همه این اقدامات برای شکست انقلاب بود که با حضور مردم در صحنه های مختلف یکی پس از دیگری خنثی و پوز استکبار به رهبری آمریکا با سربازان خداوند در قالب طوفان شن در صحرای طبس به خاک مالیده شد.

وی گفت: ابرقدرت شرق و غرب یعنی روسیه سابق و آمریکا به کمک هم آمدند تا انقلاب را شکست دهند اما پازل سنگینی که داشتند به نتیجه نرسیده و در نهایت جنگ را به سرکردگی حزب بعث و صدام حسین علیه ایران تحمیل کردند. کشورهای مختلفی در زمینه تسلیحاتی و تجهیزاتی به صدام کمک کردند، پول نفت کشورهای عربی و کارخانه های تولید سلاح اروپایی به کمک صدام آمد تا بخواهند انقلاب اسلامی را نابود کنند.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش ‌های دفاع مقدس خوزستان عنوان کرد: عدم ثبات ساختار دولت در مراکز و سردرگمی و پیچیدگی نیروهای مسلح به ویژه ارتش با آزاد کردن کادرها، کاهش خدمت سربازی، توطئه های هوایی در سال های ابتدایی انقلاب باعث شده بود تا جنگ بر علیه ایران را طراحی کنند. برخی جبهه های میانی مثل شوش و قصر شیرین توسط صدام اشغال شده و حتی تا پنج کیلومتری اهواز نیز پیشروی کردند؛ در سال اول تنها دو قطعنامه آن هم برای صبوری مردم صادر شده بود.

علیپور با اشاره به انجام عملیات های متعدد در دوران دفاع مقدس افزود: عملیات طریق القدس برای آزادسازی بستان و هویزه و فتح المبین برای بازپس گیری شوش و هویزه بود؛ خرمشهر نیز در یک عملیات چهار مرحله ای به اسم بیت المقدس بازپس گرفته شد و بعدازظهر سه خرداد ۶۱ توانستیم پرچم ایران را بر فراز خرمشهر برافراشته و مزدوران بسیاری را اسیر کنیم.

وی عنوان کرد: ۱۹ هزار و ۷۰۰ نفر در خرمشهر از سربازان بعثی اسیر کردیم که یک حرکت سیاسی جهانی را برای کشور ایران به دنبال داشت. بیش از ۳۵ کشور برای شکست جمهوری اسلامی هزینه کردند که با این فتح، شکست خورده بود و این پیروزی تأثیرات اقتصادی، نظامی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی بسیاری در ایران داشت. در دوران دفاع مقدس حتی سیم خاردار هم به ما داده نمی شد ولی بر همه طرح ها، توانمندی ها و توطئه های دشمن پیروز شویم و جمهوری اسلامی ایران را تا به امروز مقتدرانه و تأثیرگذار در منطقه حفظ کردیم.

 مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش ‌های دفاع مقدس خوزستان گفت: اثرگذارترین کشور در مورد سوریه و عراق همین کشور ایران است. کشور ایران پل گذر از شرق به غرب هست و ظرفیت بسیار بزرگی دارد تا بتواند بار اقتصادی خود را از این منظر مدیریت کند.

علیپور ادامه داد: دشمن آمده بود تا خوزستان را از جمهوری اسلامی ایران جدا کند و به همین خاطر دزفول با موشک، بمباران و انواع اقدامات نظامی (عملیات روانی و موشک باران) قصد تخلیه دزفول را داشتند ولی مردم دزفول یک لحظه این شهر را ترک نکردند و یکی از کندی های حرکت دشمن که نتوانست به اهداف خود برسد مقاومت مردم این شهر بود. زنان دزفولی هم خود مقاومت می کردند و هم در عین حال وظیفه پشتیبانی از فرزندان خود را برای حضور در صحنه های نبرد اعزام و از رزمندگان ورودی به استان را برعهده داشتند.

وی تصریح کرد: موشک که می آمد و دزفول را تخریب می کرد مردم بلافاصله آن را بازسازی می کردند و الگویی نوین بود که از سوی مردم دزفول به جهان ارائه شد. آنها با ایستادگی بر اعتقادات و باورهای خود از خاک کشور صیانت کردند.


خبرنگار: ثائره حیاتی