به گزارش خبرنگار برنا از اهواز، کیامرث حاجی زاده شامگاه دوشنبه در نشست بررسی، هماهنگی و ایجاد تمهیدات در حوضه های آبریز کرخه و دز و افزایش دبی رودخانه ها در محل استانداری خوزستان اظهار کرد: پیش بینی و پیشگیری یکی از مقوله های اصلی مدیریت بحران به شمار می رود، طبق پیش بینی ها ۲۴ بهمن تا سوم اسفند بارش های شدیدی در پیش رو داریم لذا اطلاعیه و اخطاریه آن برای دو حوضه دز و کرخه صادر شده و وضعیت آماده باش نیز همچنان به قوت خود باقی است.

او با بیان این که متولی کنترل سیلاب سازمان آب و برق است، گفت: به منظور پیشگیری از حوادث سیلاب در پیش رو، موسسه جهاد نصر باید امکانات خود را در شهرستان حمیدیه و شرکت متن و سازمان آب و برق نیز امکانات خود را در شهرستان های دشت آزادگان و هویزه مستقر کنند و طی این مدت باقی مانده، نقاط در معرض خطر را تقویت کنند.

حاجی زاده با اشاره به عوامل مختلف دخیل در ایجاد سیلاب افزود: رودخانه های خوزستان بیش از ۵۰ دهه لایروبی نشده اند و در این برهه نیز لایروبی رودخانه ها از عهده سازمان آب و برق به تنهایی، برنمی‌آید.

مدیر کل مدیریت بحران خوزستان اضافه کرد: سد دز نیز به عنوان یک سد واحد که روی دو حوضه آبریز بزرگ قرار دارد دارای ۳۰ درصد رسوب است برای همین به تنهایی نمی تواند این میزان سیلاب را نگه دارد.

او توضیح داد: اخطاریه ها، اطلاعیه ها و هشدارهایی که از سوی اداره کل مدیریت بحران استان برای فرمانداران ارسال می شود باید به آخرین سطح مدیریتی یعنی دهیاران، ارجاع داده شود. متاسفانه دهیارها با سلسله مراتب اداری آشنا نیستند و هنوز الفبای مدیریت بحران را نمی‌دانند.

حاجی زاده با تاکید بر لزوم آموزش دهیارها گفت: دهیارها موظفند سیل بندها را چک کنند.

مدیر کل مدیریت بحران خوزستان یادآوری کرد: فرمانداران و دهیارها باید از پهنه های خطر بازدیدهای مستمری داشته باشند.

او با بیان اینکه اداره کل مدیریت بحران استان از شهریور اولین اخطاریه ها را ارسال کرد و حدود ۵۰ روز پیش اولین کارگروه مقابله با سیلاب را تشکیل داد، گفت: در ساختار مدیریت بحران ۱۴ کارگروه خلاصه شده است که یکی از کارگروه های مهم آن کارگروه تخصصی مقابله با سیلاب است.

حاجی زاده با بیان این که شرح وظایف دستگاه های در کارگروه ها مشخص شده است و رییس هر کار گروه باید پیگیر مسایل آن باشد، اذعان کرد: در راس کار گروه سیلاب کشور، وزیر نیرو قرار دارد و در مواقعی مانند سیلاب به سازمان مدیریت بحران و شورای عالی مدیریت بحران کشور، پاسخ گو باشد.

مدیر کل مدیریت بحران خوزستان گفت: در استان نیز مدیرعامل سازمان آب و برق رییس کارگروه مقابله با سیلاب است که ضرورت دارد در مقابل مسایل مربوط به سیلاب پاسخگو باشد.

حاجی زاده در پایان توضیح داد: در هیچ جای قانون گفته نشده که وظیفه فرماندار، بخشدار یا مدیر کل مدیریت بحران ایجاد سیل بند است، وظیفه رییس ستاد مدیریت بحران و مدیر کل مدیریت بحران اعلام اخطاریه، هشدار و نظارت است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: