به گزارش خبرنگار برنا از اهواز سیروس داوودی نماینده سازمان های مردم نهاد خوزستان در نشست خبری شامگاه سه شنبه با اصحاب رسانه اظهار کرد: بعد از حدودا 10 سال خشکسالی سیل عظیمی خوزستان را فرا گرفت.

او گفت: تا به امروز آموزش تخصصی برای مقابه با سیل داده نشده بود و کسی دقیقا نمی دانست چگونه باید با بحران سیل مقابله کنند.

نماینده سازمان های مردم نهاد خوزستان افزود: در سیل شیراز و معمولان دیدیم که مردم به سیلاب نزدیک می شدند و سلفی می گرفتند که خود نشان از عدم آموزش های لازم به مردم برای شرایط بحرانی بود.

داوودی با اشاره به ایجاد کارگروه تخصصی اعضای سمن های خوزستان با هدف برنامه ریزی برای کمک رسانی به سیل زدگان، اضافه کرد: در راستای کاهش آسیب های اجتماعی ناشی از سیل و به منظور کمک رسانی به سیل زدگان فراخوان دعوت از مددکاران و روانشناسان برای مداخله روانی منتشر شده است.

او ادامه داد: سازمان های مردم نهاد برای کنترل اخبار غیر واقعی از سیل در فضای مجازی فعالیت چشم گیری داشتند و خیلی از شایعات را با اطلاعاع رسانی به موقع خنثی کردند.

نماینده سازمان های مردم نهاد خوزستان بیان کرد: از ظرفیت عشایر عرب خوزستان برای رصد مشکلات سیل زدگان استفاده کردیم و سعی کردیم با ضبط فیلم و تولید محتوای چند رسانه ای از گسترش اخبار نادرست در فضای مجازی جلوگیری کنیم.

داوودی تصریح کرد: به دلیل محدودیت دولتی نمی توانستیم وجه نقد از کمک های مردمی دریافت کنیم اما هر آنچه که لازم بود را اعلام کردیم و خوشبختانه کمک های مردمی روز به روز بیشتر شد.

او افزود: اقدامات سازمان های مردم نهاد در بحران سیل به قدری پر رنگ شد که نهادهای دولتی از آنها دعوت کردند و کارهای لازم را برای انجام، به آنها سپاردند.

نماینده سازمان های مردم نهاد خوزستان اضافه کرد: نیاز سیل زدگان هر لحظه تغییر می کرد و از گونی  و بیل و تجهیزات راهداری تا آب و غذا و قایق و تمهیدات بهداشتی نیازهای لحظه ای سیل زدگان بود که از استان های دیگر هم برای تامین آن ها کمک گرفتیم.

داوودی گفت: اگر تمام مایحتاج و تجهیزات موردنیاز برای سیل زدگان از خوزستان تامین و خریداری می شد، می توانست کمک شایانی به اقتصاد استان کند.

او بیان کرد: 200 پرستار و ماما هم از سوی سازمان مردم نهاد برای امداد رسانی به سیل زدگان ورود کردند و به کمک سمن ها آمدند.

او با اشاره به همدلی و اتحاد میان مردم برای امداد رسانی به سیل زدگان یادآور شد: بعد از جنگ این چنین وحدتی دیده نشد، تا جایی که مردم برای مقابله با سیل، اقدام به تشکیل سیل بند انسانی کردند.

نماینده سازمان های مردم نهاد خوزستان ادامه داد: در حوزه کمک رسانی به سیل زدگان، انجمن های ملی  کشور هم حضور داشتند و چون برای خوزستان پنج استان معین مشخص شد، از هر استان معین دو انجمن ملی هم حضور داشتند.

داودی تصریح کرد: در کنار کارگروه مددکاری و روانشناسی، گروه نجات غریق سازمان های مردم نهاد و گروه گشت ساحلی سازمان مردم نهاد که تا به امروز مرسوم نبود، تشکیل شد.

نماینده سازمان های مردم نهاد خوزستان در پایان بیان کرد: تشکیل گروه منابع طبیعی، محیط زیست و حتی آشنایی با فرهنگ و زبان عرب از دیگر اقدامات سازمان های مردم نهاد بود.