به گزارش خبرنگار برنا از اهواز، محمد سبزه‌زاری در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: ما از 20 اسفندماه به‌صورت تدریجی اخطاریه‌های خود را به سازمان آب و برق اعلام کردیم.

او گفت: نخستین اطلاعیه در مورد احتمال بارش شدید باران را یکم فروردین و اخطاریه را دوم فروردین‌ماه در سه حوزه مارون، دز و کارون صادر کردیم و به سازمان آب و برق اعلام شد که هر چه سریع‌تر وضعیت سدها را مدیریت کند.

مدیر کل هواشناسی خوزستان با اشاره به زمان وقوع سیلاب فروردین ماه سال جاری، افزود: نخستین سیلاب ایجاد شده از استان‌های بالادست 11 فروردین به خوزستان رسید و ما تقریبا 9 روز قبل از واقعه یعنی با همان استانداردهای آمریکا، اخطاریه‌ها را صادر کردیم اما سازمان آب و برق به آن‌ها توجه نکرد.

سبزه زاری ادامه داد: روز پنجم فروردین‌ماه آخرین اخطاریه‌ها را به سازمان آب و برق اعلام کردیم و روز ششم فروردین بارش‌ها آغاز شد اما همچنان مدیران سد تراز کرخه را دو متر پایین‌تر از تراز نهایی نگه داشتند.

او بیان کرد: در سد کرخه به‌ ازای یک متر افزایش ارتفاع آب حدودا 160 میلیون مترمکعب آب به‌صورت حجمی ذخیره می‌شود و مدیران سد فقط به میزان 400 میلی‌متر بارندگی سد را خالی گذاشته بودند.

مدیر کل هواشناسی خوزستان اضافه کرد: پیش‌بینی‌های ما دو بارش سنگین با هسته‌های 400 تا 500 میلی‌متر بارندگی را نشان می‌داد، اما اگر با 50 درصد خطا نیز به این پیش‌بینی توجه می‌شد باز هم برای سدها خطر آفرین بود.

سبزه زاری توضیح داد: سازمان آب و برق به‌صورت جداگانه یک مرکز تحقیقات آب برای انجام پیش‌بینی بارش‌ها ایجاد کرده است که این مرکز در سال گذشته و قبل از آغاز بارندگی‌ها خشک‌سالی شدید را در کشور پیش‌بینی کرده و در تاریخ 30 تیرماه 97 اعلام کرد که خروجی‌های هواشناسی این سازمان کمبود رطوبتی و خشکی شدید را در زمستان پیش رو پیش‌بینی می‌کند.

او افزود: موسسه تحقیقات آب کشور، خشک‌سالی در همه حوزه‌های آبریز کشور را اعلام کرد و مدیران سازمان آب و برق براساس آن عمل کردند اما هنگامی‌که در مخمصه افتادند سازمان هواشناسی را مقصر اعلام کردند.

مدیر کل هواشناسی خوزستان بیان کرد: به لحاظ قانونی، سازمان هواشناسی تنها مرجع صدور اطلاعیه و اخطاریه‌های آب‌ و هوایی کشور بوده و راه‌اندازی سایر مراکز و موسسات آب‌ و هوایی موازی‌کاری و هدر دادن پول بیت‌المال است.

سبزه زاری ادامه داد: مدیران سازمان آب و برق می‌توانستند 20 روز قبل از رسیدن سیلاب به سدها آن‌ها را بازکرده و با نیاز به بازگشایی کامل دریچه‌ها و ایجاد خسارت برای مردم نشوند.

او یادآور شد: اکنون نیز حجم زیادی از بارش‌های برفی مناطق کوهستانی در حال آب شدن هستند و حجم آب قابل‌توجهی را به سمت سدها سرازیر می‌کند.

مدیر کل هواشناسی خوزستان تصریح کرد: اعلام ترسالی نیازمند مطالعات چندساله است و با یک پدیده نمی‌توان پیش‌بینی کرد که دیگر وارد ترسالی شدیم؛ حداقل باید دو یا سه سال این پدیده تکرار شود تا بتوان درباره آن نتیجه‌گیری کرد.

سبزه زاری در بخش دیگری از سخنانش با بیان این که در حال حاضر مدل‌های هواشناسی برای فصل پاییز امسال وضعیت بارش‌ها را به میزان نرمال نشان می‌دهند، گفت: البته باید آن‌ها را با ضریب خطای 50 درصد در نظر گرفت.

او با اشاره به نقش مثبت یا منفی شدن جریان‌های اقیانوسی بر بارش و تغییرات اقلیمی، توضیح داد: به جریانات اقیانوسی در اصطلاح"دور پیوند" می‌گویند یعنی اتفاقی در دوردست می‌افتد و بر آب‌وهوای ما تاثیر می‌گذارد که بیشتر برای مناطقی مانند اقیانوس اطلس طراحی‌شده است.

مدیر کل هواشناسی خوزستان گفت: خوزستان از این دور پیوندها تاثیرپذیر نیست و در مورد به وجود آمدن اتفاقاتی در دوردست، حداکثر استان‌های آذربایجان غربی و شرقی ما تاثیرپذیر هستند.

او ادامه داد: اکنون مسیله مهم در مورد پیش‌بینی بارندگی‌های خوزستان دنبال کردن تغییرات آب‌ و هوایی حدفاصل میان دریای سرخ تا خلیج‌فارس است.

سبزه زاری با اشاره به علت گرد و غبار بامداد روز گذشته بیان کرد: این گردوغبار در یک جریان همرفتی شکل گرفت و انتظار داشتیم مناطق جنوب و جنوب غرب ما را درگیر کند.

مدیر کل هواشناسی خوزستان گفت: جریان‌های همرفتی مانند هواپیماهای بمب‌افکنی هستند که نمی‌دانیم چه زمانی می‌خواهند بمب‌های خود را به سمت زمین رها کنند لذا پیش‌بینی آن‌ها کار بسیار دشواری است.

او اضافه کرد: سه وضعیت سبز، زرد و قرمز در سنجش‌های هواشناسی وجود دارد و برخی اوقات به‌صورت احتیاطی وقوع یک جریان همرفتی را از عراق پیش‌بینی می‌کنیم و به دلیل قرار گرفتن منطقه در وضعیت زرد برخی مراکز آموزشی را تعطیل اعلام کرده و شرایط آب‌وهوایی را برای افراد آسیب‌پذیر جامعه ناسالم اعلام می‌کنیم.

سبزه زاری بیان کرد: در مقابل گرد و غبارهای همرفتی مدل دیگری از گرد و غبار وجود دارد که به آن گرد و غبار گسترده می‌گویند که در این مدل ما حرکت گرد و غبار و مسیر آن را می‌بینیم و می‌توانیم مدت‌زمان رسیدن آن به یک نقطه را پیش‌بینی کنیم.

مدیر کل هواشناسی خوزستان افزودد: علم هواشناسی یک علم متن‌باز است که در آن اطلاعات سازمانی همه مراکز هواشناسی دنیا قابل‌دسترسی است.

او تصریح کرد: در حال حاضر ما به اطلاعات هواشناسی آمریکا دسترسی و آن‌ها نیز به اطلاعات هواشناسی ایران دسترسی دارند لذا هواشناسی محلی برای دریافت اطلاعات و انجام پیش‌بینی‌ها است و پیش‌بینی احتیاطی است برای اینکه خطری متوجه افراد جامعه نشود.

سبزه زاری گفت: به طور کلی در سازمان هواشناسی کشور کسی نمی‌تواند جریان‌های همرفتی را پیش‌بینی کند چرا که نیاز به دستگاه‌ها و سرورهای محاسباتی بسیار قوی است.

مدیر کل هواشناسی خوزستان در بخش سوم سخنان خود در این نشست خبری اظهار کرد: در زمستان و بهار بیش از 521 میلی‌متر بارندگی در خوزستان باریده است و از ابتدای سال زراعی جاری که از یک مهرماه 97 آغاز و تا 28 اردیبهشت‌ماه 98 ادامه یافت، مجموع بارش کل استان بیش از 521 میلی‌متر بود.

او افزود: این مقدار در مقایسه با مقدار بلندمدت آن در همین بازه زمانی 63.5 درصد افزایش و در مقایسه با مقدار آن در دوره مشابه سال گذشته افزایش 156.9 درصدی داشته است.

سبزه زاری بیان کرد: در نمودار اختلاف بارش استان‌های کشور، خوزستان بالاتر از گیلان و مازندران، هشتمین استان و لرستان و ایلام به ترتیب نخستین و دومین استان پربارش کشور بودند.

مدیر کل هواشناسی خوزستان ادامه داد: نُرم بارندگی در خوزستان به‌صورت درازمدت در دوره 10 ساله 320 میلی‌متر بود.

او گفت: بارش‌ها در سه حوزه مارون، دز و کرخه در سال زراعی گذشته بیش از 320 میلی‌متر بوده که نشان‌دهنده افزایش چشمگیر بارش‌ها است.

سبزه زاری با بیان این که با یک سال بارندگی نمی‌توان ترسالی اعلام کرد، اضافه کرد: مدیران سازمان آب و برق اعلام کرده‌اند که پیش‌بینی‌های فقط 10 درصد بالای نرمال بارندگی‌ ها بوده در صورتی‌که بارش‌ها دو برابر ترسالی اتفاق افتاده است.

او با اشاره به دقت پیش‌بینی پدیده‌های مخرب در کشورهای پیشرفته دنیا، بیان کرد: در حال حاضر آمریکا 10 روز، انگلیس هفت روز و ژاپن پنج روز پیش از وقوع پدیده‌های مخرب می‌توانند آن‌ها را پیش‌بینی و اطلاع‌رسانی کنند.

مدیر کل هواشناسی خوزستان افزود: بیشتر گرد و غبارهای خوزستان مربوط به جنوب عراق و شمال عربستان است و متاسفانه در عراق فقط چهار نقطه هواشناسی در شهرهای بغداد، سلیمانیه، بصره و نجف وجود دارد که برای پایش اطلاعات هواشناسی بسیار اندک است.

 سبزه زاری در پایان افزود: عراق کشوری است با وسعت بسیار زیاد و کمترین تعداد ایستگاه هواشناسی و این امر سبب شده تا از سوریه به سمت ایران هیچ گزارش هواشناسی دقیقی نداشته باشیم.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

خبرنگار: مهدی ربیع

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: