غلامعباس بهرامی نیا امروز در گفت و گو با خبرنگار برنا در اهواز، اظهار کرد: پیش از سیل و همزمان با آغاز آن، انجام اقداماتی از جمله حفاظت از ابنیه فنی، انجام عملیات های پیشگیرانه برای کاهش خسارت در حوزه راه ها، ایجاد سیل بند و استحکام بخشی خاکریزها را در دستور کار خود قرار دادیم تا بخش قابل توجهی از جاده های استان دچار آبگرفتگی نشوند.

او گفت: با سیلابی شدن برخی مسیرها نیز با انجام اقدامات لازم، در کوتاه ترین زمان ممکن شاهد بازگشایی راه ها به ویژه راه های اصلی و شریانی همچون محور ترانزیتی اهواز - اندیمشک و جاده اهواز به آبادان بودیم.

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای خوزستان با بیان اینکه در کنار سایر دستگاه های اجرایی، کمک رسانی به سیل زدگان را نیز در دستور کار خود قرار دادیم، افزود: با انجام اقدامات پیشگیرانه از جمله مسدود کردن محورهای سیلابی و ایمن سازی جاده ها، خوشبختانه سیل در خوزستان فاقد تلفات جانی بود.

بهرامی نیا بیان کرد: در سیل خوزستان به دو هزار و 104/3 کیلومتر راه شامل 42 درصد راه اصلی و 58 درصد راه فرعی و روستایی، یک هزار و 103 ابنیه فنی، 500 متر مربع ساختمان راهداری و 36 دستگاه ماشین آلات آسیب وارد شد؛ همچنین مبلغ برآورد خسارت های وارده به جاده ها و ابنیه های فنی استان به عدد 850 میلیارد تومان رسید.

او با بیان اینکه میزان خسارت برآورد شده به وزارت راه و شهرسازی و استانداری خوزستان ابلاغ شده است، ادامه داد: در حال حاضر در دو بخش اقدامات کوتاه مدت و بلند مدت، فعالیت خود را آغاز کرده ایم.

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای خوزستان، طول راه های مسدود شده استان در سیل را 857 کیلومتر اعلام کرد و افزود: در طول این مدت با بکارگیری 600 نیروی ستادی، متخصص و اپراتور، 340 دستگاه ماشین آلات، سه هزار تُن مصالح سنگی، پنج هزار تُن مصالح سرباره، 60 تُن مصالح اساس، 850 تُن مصالح زیر اساس، پنج دستگاه پل خرپایی، اقداماتی از جمله 60 هزار متر مکعب اجرای خاکریز به منظور انحراف مسیر سیل، 100کیلومتر اجرای سیل بند در سطح استان با همکاری سایر دستگاه ها، 150مورد رفع انسداد محورهای مسدود، 215 مورد هدایت آب های سطحی، 400 کیلومتر ترمیم محورهای تخریب شده یا آسیب دیده توسط سیل، 37 مقطع ترمیم رانش محورها ناشی از بارندگی، پنج هزار و 375 تن آسفالت گرم برای لکه گیری سطح رویه راه و احداث 20 مورد راه دسترسی برای عبور موقت از سوی این اداره کل انجام شد.

بهرامی نیا تصریح کرد: در حال حاضر با استفاده از ظرفیت اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان، اقدامات اولیه برای جبران خسارت سیل به جاده ها در حال انجام است و با ابلاغ اعتبار، اجرای اقدامات بلند مدت با برگزاری مناقصه آغاز خواهد شد.

او تاکید کرد: تلاش می کنیم مشکلات اساسی در محورهای استان پس از ابلاغ اعتبار در چند ماه آینده مرتفع شوند.

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای خوزستان در پایان بیان کرد: در حال حاضر محور منتهی به مرز چذابه با توجه به اهمیت صادرات به صورت موقت بازگشایی شده است، اما با توجه به نزدیک شدن به اربعین حسینی، تلاش خواهیم کرد با انجام اقدامات لازم، تردد در این محور به صورت روان انجام شود.