سید محمد حسین مرعشی پور امروز در گفت و گو با خبرنگار برنا در آبادان اظهار کرد: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی منطقه آزاد اروند، با همکاری معاونت فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد اروند، مرکز هنرهای نمایشی کشور و انجمن هنرهای نمایشی اروند با هدف پیشبرد سطح کیفی آثار و گسترش تئاتر در سراسر منطقه آزاد اروند و خلق تجربه های نوین در عرصه هنرهای نمایشی و حمایت از تولید و اجرای آثار فاخر نمایشی، سومین جشنواره تئاتر استانی منطقه آزاد اروند را برگزار  می کند.

او درباره اهداف برگزاری جشنواره تئاتر استانی منطقه  آزاد  اروند، گفت: هویت بخشی و استقلال جشنواره به عنوان مهم ترین رخداد تئاتری منطقه، تاکید و تمرکز بر اجرا های عمومی و گسترش دایره مخاطبان آثار نمایشی، ساماندهی بیشتر فعالیت های مختلف نمایشی و رصد تولیدات و اجراهای عمومی گروه های تئاتر، هویت بخشی به گروه های ثبت شده تئاتر و نمایش هایی که در راستای بستر های تاریخی، ادبی، اقتصادی، سیاسی، آداب و رسوم و سنت های منطقه و استان بهره ببرند، از جمله اهداف و  اولویت های این دوره  می باشد.

دبیر سومین جشنواره تئاتر استانی منطقه آزاد اروند با اشاره به موضوعات این جشنواره، افزود: متقاضیان می توانند با موضوعات آزاد، حفظ ارزش های دفاع مقدس، تولید و حمایت از کالای ایرانی، تحکیم بنیان خانواده و بهبود سبک زندگی ایرانی- اسلامی، همدلی و نزدیکی اقوام مختلف در منطقه، پیشگیری از آسیب های اجتماعی و تقویت مبانی و عوامل فرهنگی در کاهش آن، افزایش نشاط و امید و بالا بردن سرمایه اجتماعی، در این جشنواره شرکت کنند.

مرعشی پور در خصوص قوانین و مقررات جشنواره بیان کرد: جشنواره تئاتر استانی اروند صرفا به آثار نمایشی تولید شده که اجرای عموم آنها به انجام رسیده است تعلق دارد. لذا گروه هایی که حد فاصل زمانی پس از اتمام جشنواره استانی در سال 1397 و تا پایان مهرماه 1398 آثار خود را تولید کرده و به اجرای عمومی در آورده اند، می توانند متقاضی حضور در این جشنواره باشند.

او ادامه داد: متقاضیان حضور در این دوره باید تا قبل از برگزاری جشنواره حداقل پنج اجرای عمومی در شهرستان خود داشته باشند بدیهی است دریافت تعهد اجراهای عمومی از گروه های متقاضی به منظور انجام این مهم پس از جشنواره در سال 98 به هیچ عنوان پذیرفته نخواهد شد. همچنین در جشنواره تئاتر استانی منطقه آزاد اروند صرفا آثار تولید شده صحنه ایی انتخاب و مورد داوری قرار خواهند گرفت.

دبیر سومین جشنواره تئاتر استانی منطقه آزاد اروند اضافه کرد: انجمن هنرهای نمایشی اروند حمایت مالی خود را از آثاری که تولیدات انجمن های نمایش شهرستان ها می باشد و مورد تایید انجمن آن شهرستان هستند، انجام می دهد.

مرعشی پور تاکید کرد: ارایه و تحویل مجوز کتبی نویسنده، ناشر و مترجم برای شرکت در جشنواره تئاتر استانی از سوی کارگردان و گروه متقاضی به دبیرخانه جشنواره الزامی است و چنانچه در هر مرحله ای در خصوص آثار برگزیده تخلفی در این مورد اثبات شود ستاد برگزاری مجاز است گروه نمایشی متخلف را از حضور در مرحله بالاتر منع نماید.

دبیر سومین جشنواره تئاتر استانی  منطقه  آزاد  اروند  توضیح داد: جشنواره تئاتر استانی مرحله انتخاب متن ندارد و این امر در فرآیند اجرای عمومی آثار از سوی شورای ارزشیابی و نظارت انجام شده است و متون ارسالی صرفا به منظور ایجاد بانک متون نمایشی جمع آوری خواهد شد. همچنین شرکت کنندگان در جشنواره تئاتر استانی با ارسال فرم درخواست متعهد به پذیرش قوانین و سیاست گذاری های جشنواره می شوند.

او افزود: بخش رقابتی(مسابقه) جشنواره که برگزیدگان آن به جشنواره بین المللی تئاتر فجر معرفی خواهند شد صرفا اختصاص به آثار ایرانی دارد و متون اقتباسی(آداپته ایرانی شده)می توانند با ذکر دقیق مشخصات صاحب اثر اصلی و تشخیص هیات انتخاب آثار، در بخش رقابتی جشنواره حضور داشته باشند.

مرعشی پور گفت: تمامی گروه های نمایشی متقاضی، می بایست فرم درخواست(فرم شماره یک) را تکمیل و به دبیرخانه ارایه دهند تا تقاضایشان ثبت شود. در همین راستا درج مشخصات کامل گروه، شماره تماس، نشانی و ایمیل بسیار مهم است چرا که در مراحل بعدی جشنواره ها این اطلاعات مبنای تصمیم گیری و امور ستادی قرار خواهد گرفت. همچنین کارگردانان در هنگام تنظیم و ارائه فرم مذکور دقت لازم را به عمل آورند زیرا این فرم ها ملاک برنامه ریزی های بعدی خواهد بود و هیچ تغییری در نام نمایش یا بازیگران و عوامل، پس از اتمام جشنواره تئاتر استانی منطقه آزاد اروند امکان پذیر نخواهد بود.

دبیر سومین جشنواره تئاتر استانی  منطقه  آزاد  اروند توضیح داد: هیات داوران جشنواره بر اساس کیفیت آثار؛ نمایش های برگزیده را برای حضور در سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر به اداره کل هنرهای نمایشی معرفی می نماید. همچنین ملاک اصلی انتخاب آثار برگزیده، کیفیت مقبول آثار شرکت کننده در جشنواره خواهد بود لذا در صورت عدم کیفیت لازم، هیات داوران می توانند هیچ گزینه ایی برای انتخاب نداشته باشند.

او ادامه داد: تعداد آثار و چگونگی انتخاب آنها برای حضور در سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر(از همایش آثار برگزیده جشنواره های تئاتر استان ها) متعاقبا توسط دبیرخانه تئاتر فجر اعلام خواهد شد.

مرعشی پور بیان کرد: در صورت انتخاب نمایش برای حضور در جشنواره ارائه مجوز شورای نظارت بر نمایش شهرستان و تائیدیه اجرای عمومی توسط اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان الزامی است. همچنین متقاضیان شرکت در جشنواره باید تقاضای کتبی خود را به دبیرخانه جشنواره اعلام نمایند.

دبیر سومین جشنواره تئاتر استانی منطقه آزاد اروند درباره بازبینی آثار متقاضی شرکت کننده در جشنواره اضافه کرد: آثار پذیرفته شده به صورت زنده بازبینی خواهند شد و پس از اتمام، آثار راه یافته به جشنواره معرفی خواهند شد و آثار پذیرفته در جشنواره نباید در هیچ جشنواره دیگری شرکت کرده باشند. همچنین ورودی گروه های راه یافته به سومین جشنواره تئاتر استانی منطقه آزاد اروند تا سقف 30/000/000 ریال تعیین شده است.

مرعشی پور بیان کرد: تکمیل فرم شماره یک، مجوز کتبی نویسنده، خلاصه سوابق هنری متقاضی(کارگردان) تایپ شده در یک صفحه(A4)  به همراه یک قطعه عکس پرسنلی از کارگردان، خلاصه نمایش در یک صفحه تایپ شده، مستندات اجرایی عمومی شامل پوستر، بروشور، مجوز شورای ارزشیابی و نظارت، پنج قطعه عکس از اجرا، لوح فشرده از متن نمایش با فرمت word از الزامات شرکت در جشنواره است.

دبیر سومین جشنواره تئاتر استانی منطقه آزاد اروند در خصوص گاه شمار جشنواره گفت: تمامی گروه های نمایشی که از تاریخ اتمام جشنواره استانی سال  قبل تا پایان مهرماه 1398 اجرای عمومی داشته باشند می توانند با ارایه مدارک مورد نیاز آمادگی  خود را برای حضور در جشنواره اعلام کنند.

مرعشی پور در پایان ضمن آرزوی موفقیت برای کلیه گروه های نمایشی منطقه، بیان کرد: از هنرمندان عرصه تئاتر تقاضا داریم که آثار خود را بر  مبنای کیفیت و ارتباط سالم با مخاطبانی تولید کرده و انجمن نمایش شهرستان ها در این راه تعامل موثری با هنرمندان برقرار نمایند.

لازم به ذکر است که طبق فراخوان منتشره تاریخ بازبینی آثار هفتم آبان ماه  لغایت 10 آبان ماه  1398 در نظر گرفته شده و اعلام اسامی برگزیدگان مرحله نهایی نیز  12 آبان ماه  1398اطلاع رسانی می شود.

همچنین برگزاری مرحله نهایی جشنواره  25 لغایت 28 آبان ماه  1398 تعیین شده است و  متقاضیان می توانند با مراجعه به ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی آبادان و خرمشهر فرم شماره یک را به منظور حضور در جشنواره دریافت، تکمیل و تحویل نمایند.