کیامرث حاجی زاده در نشست ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان در فرمانداری شهرستان بهبهان اظهار کرد: یکی از معضلات عمده در خوزستان تعدی و تعرض به حریم رودخانه ها است به عنوان مثال زمانی رودخانه کرخه بالای یک هزار و ۵۰۰ متر مکعب بر ثاینه دبی آب را عبور می‌داد ولی همین رودخانه به جایی رسید که در سیل اخیر ۷۰۰ متر مکعب را عبور نمی داد و با دبی ۵۰۰ متر مکعب بر ثانیه آب وارد شهر و روستا شد.

او با بیان اینکه تعدی و تعرض به حریم رودخانه چه از سوی دستگاه‌های دولتی و چه شرکت‌های خصوصی ممنوع است و  پیگرد قانونی دارد، گفت: هیچ دستگاه و نهادی نباید بدون مجوز سازمان آب و برق دست به حریم رودخانه ها بزند و هر گونه تعدی و تعرض به حریم رودخانه ها بر اساس قانون جدید سازمان مدیریت بحران کشور از.

مدیر کل مدیریت بحران استانداری خوزستان با اشاره به اهمیت مسیل ها و کانال های سیل بر افزود: به هیچ وجه نباید وارد مسیرهای کانال‌های سیل بر شد و نباید هیچ گونه ساخت و سازی در مسیر آن‌ها صورت گیرد.

منتقدان منصف، مدیریت خوزستان را در شرایط بحرانی ارزیابی کنند

حاجی زاده با بیان این که خوزستان در سه سال اخیر از بحران‌های فراوان به بحران‌های دایمی تبدیل شده است، توضیح داد: خوزستان در یکی دو سال اخیر یک هفته را بدون بحران سپری نکرده و مدیران ما در بحران استان را مدیریت می کنند لذا به منتقدان منصف اعلام می کنیم اگر می خواهید مدیریت استان را ارزیابی کنید، باید این مدیریت را در شرایط بحرانی ارزیابی کنید چرا که در حالت عادی استان را مدیریت نکرده اند و این مساله شامل حال همه دستگاه‌های استان می شود.

او با اشاره به ویژگی های شهرستان بهبهان بیان کرد: قطب کشاورزی و خرما، برخورداری از دو رودخانه مهم استان وجود صدها هزار هکتار جنگل و منابع طبیعی، دروازه ورودی خوزستان از شمال شرق از جمله ویژگی های مهم این شهرستان به شمار می آید، از سوی دیگر وجود پالایشگاه بید بلند ۲ و پتروشیمی در بهبهان، این شهرستان را در بحث انرژی نیز صاحب امتیاز می‌کند و در مجموع می توان گفت هر آنچه که خوزستان دارد بهبهان نیز در خود جای داده است، لذا ظرفیت بهبهان برای توسعه و رشد آماده و مهیا است.

مدیر کل مدیریت بحران استانداری خوزستان با بیان این که شهرستان بهبهان در زمینه تولید با یک برنامه درست می تواند به رونق تولید در استان و کشور کمک به سزایی کند، اضافه کرد: در نظام جمهوری اسلامی کارهای بزرگی در استان خوزستان و به تبع آن در بهبهان انجام شده است.

حاجی زاده تصریح کرد: ما و مسوولان استان ضمن این که باید قصورات را بپذیریم و جسارت عذر خواهی داشته باشیم؛ در کنار آن باید به مردم امید بدهیم و توجه جدی به اتحاد و انسجام داخلی برای مقابله با دشمنان این سرزمین داشته باشیم، براساس فرمایش مقام معظم رهبری وظیفه ما تزریق امید به مردم است و کسانی که می خواهند امید را از مردم ما بگیرند در زمین مخالفان و دشمن بازی می کنند.

او با اشاره به بازدیدهایی که از شهرستان بهبهان در راستای رفع مشکلات این شهرستان برای پیشگیری از حوادث و بحران های پیش بینی نشده انجام شد، گفت: سال گذشته با توجه به شروع سیلاب در استان بازدیدی از سد آب گلم بهبهان داشتیم چرا که پس از بارش های فراوان خطراتی شهر بهبهان را تهدید می کرد اکنون نیز با توجه به بارش‌های پیش رو در سال جاری بهتر است استحکام بخشی و لایروبی این سد پیش از شروع بارندگی ها آغاز شود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان با اشاره به بازدید از کانال آب در سطح شهرستان بهبهان ادامه داد: متاسفانه مناظری که در این کانال و اطراف آن شاهد بودیم زیبنده شهر نیست و می تواند مسبب بحران های بعدی شود.

او افزود: سازمان آب و برق استان باید ظرف مدت یک ماه پایین دست کانال سطح شهر بهبهان را لایروبی کند و برای این منظور دو بیل مکانیکی را برای مدت یک ماه در اختیار فرمانداری و شهرداری این شهرستان قرار دهد.

حاجی زاده ادامه داد: همچنین در بازدیدهای دیگر از مناطق مختلف شهرستان بهبهان خلا هایی را به ویژه در مناطق روستایی و شهری و حتی در مرکز بهبهان از نزدیک شاهد بودم که لازم است شرکت های خدماتی استان به ویژه آب و فاضلاب شهری و روستایی اقدامات بیشتری در این حوزه انجام دهند و فکر اساسی برای آن کنند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان با اشاره به انجام طرح مطالعاتی آبخیزداری در منطقه تشان بهبهان به منظور کمک به بالابردن ذخایر آب زیرزمینی و جلوگیری از خسارت ناشی از سیلاب، گفت: اداره کل منابع طبیعی استان هر چه سریع تر نسبت به تهیه این طرح ظرف مدت یک ماه اقدام کند و طرح خود را ارایه دهد تا از طریق توافق نامه استانی اعتباری برای آن اختصاص دهیم.

او ادامه داد: برای ساماندهی پل تیله کوه از ستاد مدیریت بحران استان چهار میلیارد ریال اعتبار، برای ساماندهی آبنمای پل تشان هفت میلیارد ریال از محل از محل ماده ۱۰ و ۱۲ مدیریت بحران و رسیدگی به وضعیت پل ورودی تشان یا آهنگران نیز از اعتبارات داخلی اداره کل راهداری تخصیص داده شده است.

حاجی زاده همچنین بر رفع مشکلات روستای پیرآباد و روستای چم کنار این شهرستان به ویژه در حوزه آب و فاضلاب تاکید کرد و افزود: اعتبار رفع مشکلات این دو روستا هر کدام به میزان پنج میلیارد ریال از محل ارزش افزوده تامین و طی سه ماه آینده این اعتبار به منظور ساماندهی تزریق می شود.

مدیر کل مدیریت بحران استانداری خوزستان با اشاره به ظرفیت منطقه تشان در حوزه باغداری و گردشگری اضافه کرد: وسعت زمین ها و شرایط آب و هوایی این منطقه برای باغداری بسیار مناسب است و ضرورت دارد وام ها و تسهیلات برای ایجاد باغ‌ها در منطقه در نظر گرفته شود با رفتن اهالی به سمت باغداری ابتدا از کشت های پر مصرف جلوگیری می شود و سپس گردشگری در منطقه رونق و اشتغال زایی ایجاد می شود.

او در ادامه بر لایروبی کانال آب خروار تاکید کرد و گفت: شرکت آب و فاضلاب روستایی مساله آبرسانی به روستای دو دانگه را تا دو ماه آینده بر طرف سازد.

حاجی زاده بیان کرد: با توجه به نزدیکی به انتخابات و همچنین نبود آنتن دهی در برخی نقاط شهرستان باید برنامه جدی برای رفع این مشکل از سوی شرکت مخابرات در نظر گرفته شود، از امروز نیز فیبرهای نوری در حال تحویل به فرمانداری ها است و ظرف یک تا دو هفته آینده به همه فرمانداری ها تحویل داده می شود.

مدیر کل مدیریت بحران استانداری خوزستان در پایان گفت: ۲۰۰ پایه برق نیز برای تعویض پایه های برق خطر ساز به شهرداری ها داده می شود، همچنین مکاتبات لازم برای خسارات وارده به پارک ساحلی بهبهان انجام شود تا خسارت آن از محل زیرساخت‌های سیل کمک شود.

 

 

 

 

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: