به گزارش خبرنگار برنا از اهواز، کیامرث حاجی زاده سه شنبه در حاشیه بازدید از سیل‌بندهای روستاهای شعیبیه شوشتر با اشاره به اینکه این نقطه به عنوان محل اتصال دو رودخانه دز و کارون اهمیت دارد، اظهار کرد: سیل بندهای شعیبیه شوشتر در سیل فروردین ۹۸ دچار آسیب شدند و پس از سیل براساس تقسیم کاری میان دستگاه‌ها، ترمیم سیل‌بندها در این منطقه به سازمان همیاری‌ شهرداری های استان واگذار  شد و کار ترمیم را آغاز کردند. اما سیل بندها هنوز تکمیل نشده‌اند و دقیقا همین نقاط ترمیم نشده می توانند ما را دچار مشکل کنند.

میدر کل مدیریت بحران استان خوزستان بیان کرد: طی بازدیدی که از سیل بندهای شعیبیه داشتیم دستور و هماهنگی لازم با مدیر عامل کشت و صنعت نیشکر به عمل آمد تا ماشین آلات و تجهیزات خود را به منظور استحکام بخشی و ترمیم سیل بندها در محل مستقر کنند.

او گفت: گزارش های هواشناسی حاکی از پیش بینی ورود سامانه های بارشی به استان است البته این پیش بینی ها مطلق نیست و امکان افزایش یا کاهش آنها وجود دارد، اما بنا بر تجربه سال‌های قبل در اواخر اسفند و اوایل فروردین در حوضه دز و مناطق بالادست که حوضه آبریز کرخه و کارون هستند احتمال سیلاب داریم.

مدیر کل مدیریت بحران خوزستان افزود: تاکنون نیز دو سیلاب بزرگ  آمده که یک سیلاب در دو هفته پیش با مدیریت سدها کنترل شده است.

حاجی زاده بیان کرد: پیش از این هشدارها و اخطارهای لازم از سوی اداره کل مدیریت بحران صادر شده و به تمام مدیران و اعضای ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان نیز اعلام آماده باش شده است.

او با بیان اینکه از مردم نیز انتظار می رود آماده باشند، تصریح کرد: ما با همراهی مردم می توانیم بحران ها را پشت سر بگذاریم، از عشایر و روستاییان  نیز درخواست می کنیم این هشدارها را جدی بگیرند.

مدیر کل مدیریت بحران خوزستان اضافه کرد: در حوضه رودخانه دز مشکلاتی وجود دارد که از جمله آنها می توان به تک سدی بودن این حوضه اشاره کرد، سد دز عمر طولانی و بالایی دارد که بر اساس گزارش های کارشناسان سازمان آب و برق استان و با توجه به وقوع سیل‌های چند سال اخیر بیش از  ۳۵ تا ۴۰ درصد آن را رسوبات پوشانده است برای همین وقتی دبی رودخانه دز و کارون بالا می‌رود منطقه شعیبیه دچار آبگرفتگی می‌شود.

حاجی زاده با اشاره به دلایل سیل سال ۹۵ در منطقه شعیبیه و تشریح تاثیر آن بر منطقه یاد آور شد: در آن سال ورودی سد دز به سه هزار و ۸۰۰ متر مکعب در ثانیه رسید از این رو با توجه به پر بودن سد و برای این که سد با مشکلی مواجه نشود به همان اندازه نیز رهاسازی صورت گرفت که موجب تخریب و آسیب بسیاری از سیل بندهای منطقه شد.

مدیر کل مدیریت بحران  خوزستان در پایان افزود: در تابستان سال ۹۶ با وجود خشکسالی، با همکاری بنیاد مسکن استان، بسیج همه دستگاه‌های متولی و هماهنگی فرماندار ترمیم سیل بندها در دستور کار قرار گرفت و همین موجب شد در سیل فروردین ۹۸ آخرین نقطه‌ای که دچار آبگرفتگی شد شعیبیه باشد در حالی که می‌بایست به عنوان اولین نقطه دچار آب گرفتگی می شد، در سیل امسال  در حوزه شعیبیه از ۳۶ روستا تنها  ۱۲ روستا دچا ر آبگرفتگی شدند.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: