به گزارش گروه روی خط رسانه‌های خبرگزاری برنا؛ امروزه متخصصان تغذیه به این نتیجه رسیده‌اند که زردچوبه از خواص درمانی ویژه‌ای نیز برخوردار است. این خواص منحصر به فرد زردچوبه موجب می‌شود که از تولید عوامل شیمیایی سرطان‌زا به هنگام کباب کردن گوشت و پخت آن در دمای بالا جلوگیری شود.

در بسیاری از فرهنگ‌ها از این ریشه محبوب به عنوان اکسیر شفابخش نام برده می‌شود.

وجود ترکیبات کورکومین در زردچوبه موجب شده که این ماده همانند یک داروی ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs) عمل کند.

بسیاری از محققان بر این باورند که فعالیت آنتی‌اکسیدانی کورکومین موجود در زردچوبه آن را قادر ساخته که به از بین بردن رادیکال‌های آزاد که عامل اصلی ایجاد سرطان هستند، کمک کند.

همچنین استفاده از کورکومین در درمان بیماری‌های متابولیکی بسیار کاربردی است.

اما در کنار تمام مزایایی که به آن اشاره شد یکی از خواص شگفت‌انگیزی که در آشپزی باید به آن توجه کرد این است که کباب کردن غذا‌هایی که با زردچوبه مزه‌دار شده‌اند موجب می‌شود غذا‌ها سالم‌تر باشند.

زردچوبه قادر است که از تاثیرات منفی پخت در دمای بالا بکاهد و غذایی سالم‌تر را به شما ارائه دهد.

متخصصان تغذیه معتقدند کبابی کردن گوشت باعث ایجاد آمین‌های آروماتیک هتروسیکلیک (HAAs) می‌شود.

این آمین‌ها گروهی از مواد شیمیایی هستند که به واسطه پخت پروتئین‌های حیوانی در دمای بالا ایجاد می‌شوند و خطر ابتلا به سرطان کولورکتال (و حتی در برخی از موارد سرطان معده، سرطان لوزالمعده و سرطان پستان) را افزایش می‌دهند.

هر چند پیشتر محققان به اثبات رسانده بودند که مرینیت کردن گوشت یا ماهی در سسی که حاوی زردچوبه است به کاهش تولید آمین‌های آروماتیک هتروسیکلیک در هنگام پخت در دمای بالا کمک می‌کند.

در کنار اینها، پژوهش‌ها نشان می‌دهد کورکومین موجود در زردچوبه به حفاظت از پروستات برای مقابله با سرطان کمک می‌کند.

همچنین کاهش علائم افسردگی، تثبیت سطح گلوکوز خون، پایین آمدن تری گلیسیرید، کاهش درد‌های مفاصلی و حفاظت از سیستم ایمنی بدن در مقابل بیماری از جمله مزایای دیگر کورکومین موجود در زردچوبه است.

طریقه مصرف:

– اضافه کردن زردچوبه به مخلوط سسی که قرار است گوشت یا هر پروتئین حیوانی دیگری در آن خوابانده شود می‌تواند در جلوگیری از اثرات منفی کباب کردن کمک کند.

– همچنین اضافه کردن زردچوبه به روغن موجود در ماهی‌تابه موجب می‌شود که ثبات روغن بیشتر شده و ماهیت آن تغییر نکند.

– اگر می‌خواهید شاداب‌تر باشید ما به شما نوشیدنی ریشه زردچوبه با پرتقال و زنجبیل را پیشنهاد می‌کنیم.

– از آنجایی که زردچوبه مزه قوی دارد از نصف قاشق چای‌خوری زردچوبه خشک شده یا ۲ قاشق چای‌خوری زردچوبه تازه برای مصرف استفاده کنید.

منبع: میهن فال

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: