به گزارش گروه روی خط رسانه‌های خبرگزاری برنا؛ چند روز بود که خبری با عنوان بازداشت یکی از مدیران میانی باشگاه پرسپولیس تهران در رسانه‌ها منتشر شد بازداشتی که ظاهراً کوتاه‌مدت بود و این مدیر به قید وثیقه هم‌اکنون آزاد است. اقدام نهادهای امنیتی در بازداشت یک مدیر ورزشی هر چند در گذشته نیز سابقه داشته است اما شیوه برخورد مسوولان ورزشی کشور به‌ویژه وزیر ورزش و جوانان با این برخورد یکی از نکات قابل‌ذکر به شمار می‌رود.

هر چند که دو باشگاه استقلال و پرسپولیس تهران زیر نظر وزارت ورزش و جوانان اداره می‌شوند اما با انتشار خبر دستگیری یکی از مدیران میانی ورزش کشور، واکنش «مسعود سلطانی فر» ‌ متفاوت از انتظارات بود. در حالی که وی می‌توانست به‌عنوان فردی که سکان ورزش کشور را در دست دارد، اظهارنظر تقابلی با نهادهای امنیتی داشته باشد اما با تحسین این اقدام دستگاه قضایی و امنیتی کشور آن را آغاز راهی برای ترویج ورزش پاک در جامعه تعریف کرد.

وزیر ورزش وجوانان در واکنش به دستگیری یکی از مدیران پرسپولیس به اتهام فساد گفت: عوامل مختلف فساد در باشگاه‌های مختلف شناسایی شده‌اند و ما نیز محکم در مسیر مبارزه با فساد ایستاده‌ایم و به‌زودی اخبار جدیدی از مبارزه با فساد مطرح می‌کنیم.

همچنین روز گذشته (جمعه) «مهدی علی‌نژاد» معاون وزیر ورزش و جوانان در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی اعلام کرد:‌ عزمی جدی در وزارت ورزش برای مبارزه با فساد وجود دارد. وزیر ورزش در این مورد با وزارت اطلاعات نامه‌نگاری و از آن‌ها درخواست کمک کرد. این آغاز برخورد با مدیران و مسوولانی است که تخلف دارند و این اتفاق ادامه دارد. با مربیان، داوران، خبرنگاران و مدیران متخلف برخورد می‌شود.  

شاید برخی موضع‌گیری وزیر ورزش و معاونان وی در زمینه مبارزه را یک وظیفه سازمانی و اقدامی در جهت همکاری با نهادهای قضایی اعلام کنند اما اظهارنظر صریح وزیر ورزش درباره فساد در ورزش و ضرورت ریشه‌کنی آن می‌تواند آغاز راهی باشد که حیاط خلوتی برای مفسدان ورزشی باقی نخواهد گذاشت. وزیر ورزش نشان داد که برای مبارزه با فساد خط قرمز یا حاشیه امنیت در ورزش تعریف نکرده بلکه با نامه‌نگاری و درخواست کمک از نهادهای امنیتی، دست یاری را به‌سوی این نهادها دراز کرد.

اگر وزارت ورزش و جوانان به‌عنوان سکان‌دار ورزش ایران و بخشی از کابینه دولت دوازدهم روند کنونی را ادامه دهد و وعده معرفی متخلفان را اجرایی کند بدون شک نام وی در تاریخ ورزش کشور ماندگار خواهد شد زیرا تاکنون افراد زیادی با تابلو مبارزه با فساد گام در ورزش گذاشتند اما در برابر مافیای قدرتمند مفسدان اقتصادی نتوانستند آن‌گونه که باید موفق باشند.  

البته وزارت ورزش و جوانان به‌تنهایی نخواهد توانست حلقه فساد که زمزمه‌های آن در ورزش کشور به گوش می‌رسد بشکند بلکه در این راه نیاز به حمایت نهادهایی قضایی و امنیتی نیز دارد؛ اگر قوه قضاییه، وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه به‌عنوان بازوان قضایی، نظارتی و امنیتی پای‌کار بیایند بدون شک در آینده شاهد خواهیم بود که پشت پرده برخی از شایعات که حکایت از نفوذ فساد در ورزش ایران دارد برملا خواهد شد.

منبع:ایرنا

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: