به گزارش گروه روی خط رسانه های خبرگزاری برنا؛ در جنگ جهانی اول، زمان متوسط ۱۸ ساعت برای تخلیه سربازان مجروح از میدان جنگ، با مرگ و میر بالای آن‌ها همراه بود و در نتیجه در جنگ جهانی دوم سیستمی طراحی شد که در آن آمبولانس‌های جنگی سربازان را از خط مقدم به بخش ارائه مراقبت‌های بیشتر منتقل می‌کردند. البته بسیاری از این بخش‌ها از محل جنگ خیلی دور بودند و این خود باعث تاخیر شدید در مراقبت از بیمار می‌شد. در بسیاری از موارد، از زمان ایجاد آسیب تا انجام جراحی سرنوشت ساز، چندین روز طول می‌کشید.

اما طی جنگ کره و ویتنام، پیشرفت‌های زیادی در زمینه سیستم توزیع مراقبت از بیماران صورت گرفت. سربازان زخمی در محل جنگ و در زمان وقوع صدمه تحت درمان قرار گرفته و برای جراحی اصلی، با بالگرد به بیمارستان منتقل شدند.

در دهه ۱۸۳۰ انواع غیرنظامی آمبولانس به بهره برداری رسید و با پیشرفت فناوری در طول قرن‌های ۱۹ و ۲۰ آمبولانس‌های خودران مدرن تولید شد.

در هر کشوری شماره تلفن‌های خدمات اضطراری اورژانس مختلفی تعیین شده که به طور معمول عدد سه رقمی است تا به آسانی به خاطر سپرده شده و تماس برقرار شود.

شماره تماس اورژانس در کشورهای مختلف چند است؟

در برخی از کشور‌ها برای خدمات اضطراری مختلف همچون فوریت‌های پزشکی، آتش نشانی و اداره پلیس شماره تماس‌های متفاوتی در نظر گرفته شده است.

در بسیاری از کشور‌ها افراد با شماره گیری عدد ۱۱۲ (در کشور‌های اروپایی و بخش‌هایی از آسیا) یا ۹۱۱ (در آمریکا) می‌توانند با مراکز ارائه دهنده خدمات اضطراری مختلف در تماس باشند.

شماره تماس اورژانس در کشورهای مختلف چند است؟

در فهرست زیر به شماره اورژانس و فوریت‌های پزشکی در چندین کشور مختلف اشاره شده است:

ایران ۱۱۵

مصر ۱۲۳

لیبی ۱۹۳

افغانستان ۱۱۲

بنگلادش ۹۹۹

چین ۱۲۰

هند ۱۱۲

اندونزی ۱۱۲

عربستان سعودی ۹۱۱

تاجیکستان ۱۱۲

فرانسه ۱۵

ایتالیا ۱۱۸

هلند ۱۱۲

روسیه ۱۰۳

اسپانیا ۱۱۲

سوئد ۱۱۲

انگلیس ۹۹۹ یا ۱۱۲

استرالیا ۰۰۰

کانادا ۹۱۱

مکزیک ۹۱۱

ایالات متحده ۹۱۱

آرژانتین ۹۱۱

برزیل ۱۹۲

منبع: ایسنا

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: