به گزارش گروه روی خط رسانه‌های خبرگزاری برنا؛ فرانک ینسن، شهردار کپنهاگ، پایتخت دانمارک پس از اعتراف به آزار و اذیت چندین زن در طول ۳۰ سال فعالیت در سیاست، روز دوشنبه ۱۹ اکتبر (۲۸ مهر) از سمت خود کناره‌گیری کرد.

وی که سال‌ها پیش وزیر دادگستری دانمارک بود، در ۱۱ سال اخیر در سمت شهردار کپنهاگ فعالیت می‌کرد. وی آخرین سیاستمداری است که در برابر موج تازه‌ای از کارزار MeToo (من هم) از فعالیت سیاسی خود کنار می‌کشد. رهبر سوسیال لیبرال‌های دانمارک، سیاستمدار دیگری بود که پس از اعتراف به یکسری رفتار‌های نامناسب، اوایل ماه جاری استعفا داد.

فرانک ینسن در یک نشست خبری غیرمنتظره به خبرنگاران گفت: «من برای ۳۰ سالی که در سیاست بودم خوشحالم.»

وی تاکید کرد که با کناره‌گیری از سمت خود، سیاست را برای همیشه ترک می‌کند.

ینسن ۵۹ ساله از سمت خود به‌عنوان معاون حزب سوسیال دموکرات یعنی حزب حاکم در دانمارک نیز استعفا داد.

روز یکشنبه، او به آزار و اذیت جنسی تعدادی از زنان اعتراف کرد، اما تاکید کرد که در سمت شهرداری باقی می‌ماند تا به تغییر آنچه او آن را «فرهنگ جنسیتی» در شهرداری توصیف کرد، کمک کند.

با این حال با افزایش فشار‌ها بر ینسن پس از اینکه مته فردریکسن، نخست وزیر دانمارک و رهبری حزب سوسیال دموکرات اتهام‌ها علیه شهردار کپنهاگ را «بسیار جدی» توصیف کرد، او مجبور به کناره‌گیری شد.

ینسن علاوه بر حضور در راس شهرداری کپنهاگ و وزارت دادگستری دانمارک، ریاست وزارت علوم و همچنین نمایندگی پارلمان را نیز در کارنامه ۳۰ سال فعالیت سیاسی خود دارد.

منبع: جام نیوز 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: