به گزارش گروه روی خط رسانه‌های برنا؛ براساس گزارش مجله Environmental Science and Pollution Research انسان معاصر کاملاً توسط مواد قابل اشتعال احاطه شده است.

برای اینکه یک اقدام اشتباه تصادفی فاجعه ایجاد نکند، تولیدکنندگان معمولاً بازدارنده‌های آتش را به محصولات خود اضافه می‌کنند.

این مواد از دهه ۱۹۷۰ بسیار مورد استفاده قرار گرفته است، به گونه‌ای که در تشک ها، فرش ها، اثاثیه و وسایل دیگراستفاده می‌شوند.

در نتیجه استفاده ما از این وسایل با گذشت زمان، این ترکیبات شیمیایی می‌توانند با گرد و غبار خانگی مخلوط و به غذا، آب و هوای تنفسی ما وارد شوند.

از جمله بازدارنده‌های آتش مورد استفاده می‌توان به استر‌های دی فنیل پلی برومین (PBDE) اشاره کرد. اما اخیراً مشخص شد که این مواد برای بدن انسان، به ویژه سیستم غدد درون ریز (هورمون ها) مضر هستند.

محققان کانادایی تصمیم گرفتند وجود مواد بازدارنده آتش را در گرد و غبار خانگی اثبات کنند. گفتنی است قانون کانادا استفاده از این مواد را در تولید کالا‌های مصرفی از سال ۲۰۰۸ ممنوع کرده است.

شناسایی مواد خطرناک و مضر در گرد و غبار خانه

نتایج یک مطالعه و تجزیه و تحلیل از نمونه‌های گرد و غبار خانه که توسط محققان از ۲۰ خانوار در مناطق روستایی گرفته شده است، نشان داد که همه آن‌ها حاوی برومین با غلظت ۲-۱۹ میکروگرم در هر گرم از گرد و غبار هستند.

کارشناسان توصیه می‌کنند برای خلاص شدن از این مشکل، مبلمان قدیمی باید با مبلمان جدید جایگزین شوند که فاقد این مواد شیمیایی است واگر چنین امکانی وجود ندارد، خانه باید روزانه با جارو برقی تمیز شود.

منبع:باشگاه خبرنگاران

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: