به گزارش روی خط رسانه های خبرگزاری برنا به نقل از ساینس، دو دانشمند چینی به نام‌های Weifeng Shi و George Fu Gao با انتشار مقاله‌ای هشدار دادند پس از همه گیری کرونا ممکن است ویروس آنفلوانزای پرندگان که از آن با نام آنفلوانزای H5N8 یاد می‌شود، شایع شود.

هر دوی این دانشمندان چینی در شناسایی ویروس Sars-CoV-2 (ویروس عامل کرونای کنونی) در اواخر سال 2019 نقش داشتند؛ ویروسی که سبب همه گیری اخیر در جهان شده است. این دانشمندان گفته اند آنفلوانزای پرندگان می‌تواند سبب یک همه گیری فاجعه بار در بشریت شود. این دانشمندان چینی می‌گویند ضروری است گسترش جهانی و خطر بالقوه آنفلوانزای مرغی (یا همان آنفلوانزای پرندگان) H5N8 نادیده گرفته نشود.

مشخص شده است که H5N5 ،H5N6 و H5N8 با هزاران شیوع در سراسر جهان (1 ، 2) در پرندگان پرورشی و پرندگان وحشی با مرگ و میر گسترده ای ارتباط دارد. H5Ny HPAIV برای اکثر پرندگان پرورشی کشنده است و برای جلوگیری از انتشار بیشتر، از کشتار استفاده می شود. تعداد زیادی از AIV های H5Ny دارای پتانسیل مشترک انسان و دام هستند زیرا ثابت شده است که از گونه ها عبور می کنند و به پستانداران از جمله انسان منتقل می شوند. اوراسیا و آفریقا موج جدیدی از شیوع H5Ny AIV بسیار بیماریزا را تجربه می کن

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: