به گزارش گروه روی خط رسانه های خبرگزاری برنا به نقل از ایرنا، تشدید این حملات تروریستی در محورهای عملیاتی و داخل شهرها مانند آنچه در بغداد و شهر 'مقدادیه' از توابع استان دیاله در شمال شرق پایتخت در روز گذشته رخ داد، از نگاه کارشناسان یک تحول در روند حرکت قهقرایی تروریست های داعش به شمار می رود.

عموم کارشناسان که در بیانیه 'سید عمار حکیم' رهبر مجلس اعلای اسلامی عراق نیز منعکس شده، حاکی است که این اقدام های تروریستی نوعی تلاش داعش برای سرپوش گذاشتن بر شکست ها و روند قهقرایی آنها در عراق است.

این در حالی است که اتحادیه اروپا در بیانیه ای پیرامون انفجارهای بغداد و دیاله مدعی شده است که حملات تروریستی روز گذشته نشانده شکنندگی و سست بودن شرایط امنیتی در داخل عراق است.

از طرفی برخی از سایت های ارتباط جمعی انفجارهای دیروز را با بازگشایی سفارتخانه عربستان در بغداد مرتبط دانستند و از وجود تماس های تلفنی مشکوک چند روز اخیر سفیر تازه کار عربستان سعودی با افراد ناشناس در داخل بغداد خبر دادند.

'المقبوله نیوز' که به عنوان یک سایت عراقی افشاگر در شبکه های اجتماعی 'فیسبوک' شهرت دارد، نوشته است که نیروهای اطلاعاتی روسی موجود در اتاق عملیات مشترک چهارگانه در بغداد، اخیرا تماس های مشکوک تلفنی 'ثامر السهبان' سفیر عربستان در عراق را با برخی افراد ناشناس در بغداد رصد کرده اند.

هنوز صحت و سقم چنین ادعاهایی مورد تایید قرار نگرفته و سفارت عربستان سعودی نیز تاکنون نسبت به این گزارش ها موضع گیری نکرده است.

از طرفی عضو فراکسیون 'الاحرار' در پارلمان ملی عراق که از جریان صدر است، گفت که هسته های خفته تشکیلات تروریستی داعش در بغداد در حمله تروریستی منطقه 'بغداد جدیده' دست داشته اند.

'رسول الطایی' در بیانیه ای که روز سه شنبه منتشر کرد افزود که صدها مهمانسرا و واحد آپارتمانی در داخل بغداد وجود دارند که افرادی تحت عنوان آوارگان استان الانبار و موصل در آن سکونت دارند، بدون اینکه این اماکن تحت پوشش امنیتی نیروهای عراقی باشند.

سید عمار حکیم در بیانیه اش با اشاره به وجود نواقص در تدابیر امنیتی در بغداد، یادآورشده است که بایستی طرح های امنیتی پایتخت مور بازنگری دوباره قرار گیرد و نقاط کور موجود در طرح های امنیتی شناسایی شوند.

از طرفی 'علی التمیمی' رییس شورای استان بغداد ، فرماندهان طرح عملیات امنیت بغداد را در قبال وقوع حملات تروریستی دیروز که در طول ماه های اخیر کم سابقه بوده، مسوول دانست و از نخست وزیر به عنوان فرمانده کل قوای مسلح عراق خواست، آنها را برکنار کند.

در همین راستا 'غالب الزاملی' عضو کمیته امنیتی شورای استان فاش ساخت که افراد انتحاری از اهالی خود منطقه 'بغداد جدیده' هستند.

در حالی این مواضع پیرامون حملات تروریستی دیروز اعلام شد که 'حیدر العبادی' نخست وزیر عراق در اقدامی، بامداد امروز از محل انفجارها دیدن کرد تا به نوعی سیطره دولت و نیروهای امنیتی عراق را بر اوضاع نشان دهد.

وی در جریان این بازدید به اهالی منطقه اطمینان داد که عوامل پشت پرده این عملیات تروریستی را دستگیر و تحویل دستگاه قضایی خواهد داد.

متعاقب این بازدید، لحظاتی قبل واشنگتن هم در بیانیه ای ضمن محکوم کردن حملات تروریستی در بغداد و دیاله، بر ادامه حمایت از دولت عراق تاکید کرد.

به نظر می رسد دولت عراق حمله انتحاری دیروز در بغداد و مقدادیه را جدی گرفته و به اعتقاد کارشناسان حضور شخصی العبادی در محل انفجار منطقه بغداد جدیده نشان دهنده جدیت دولت در بستن نقاط کور طرح امنیت بغداد است.

آیا این حمله تروریستی، بازنگری در طرح امنیت بغداد را آنگونه که سید عمار حکیم درخواست کرده به دنبال خواهد داشت و یا اینکه العبادی به خواست رییس شورای استان تن می دهد و فرماندهان متولی امنیت پایتخت را کنار خواهد گذاشت و نیز اینکه آیا عوامل پشت پرده در اجرای این عملیات معرفی خواهند شد؟؛ امری که گذشت ایام، واکنش بغداد را به آخرین دست و پا زدن های تروریسم در عراق آشکار خواهد کرد.