به گزارش گروه روی خط رسانه های خبرگزاری برنا، وجه مشترک تمام سخنان این نامزد جمهوری خواه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا لفاظی و متهم کردن ایران به ساخت بمب اتمی است که در همه سخنرانی هایش آن را به کار برده و هنوز برنامه جامع اقدام مشترک آغاز نشده جمهوری اسلامی ایران را غنی و ثروتمند از نظر دریافت دارایی ها معرفی کرده است.

**بازخوانی اظهارات  "ترامپ"

"دونالد ترامپ" در نطق انتخاباتی خود در  "نوادا"، در انتقاد از عملکرد کنونی دولت آمریکا، با تکرار ادعاهای بی‌اساسش درباره کشورمان گفت: «یکی از اشتباهات ما این بوده که ایران را یک شبه قدرتی بسیار بسیار بزرگ بدل کرده‌ایم، به قدرتی تروریستی. آن‌ها یکصد و پنجاه میلیارد دلار پول (ناشی از لغو تحریم‌ها) گرفتند. نظارت و بازرسی تاسیسات هسته‌ای) هم که با خودشان است."

ترامپ با تمسخر، به نشانه گفتگوی تلفنی با مقامات ایران مشت خود را کنار گوشش گرفته و گفت:  "ما شنیده‌ایم شما دارید بمب اتمی و فلان چیز و فلان چیز را می‌سازید. آهان. بسیار خب. ما بررسی می‌کنیم و فردا با شما تماس می‌گیریم. روز بعد. زنگ زنگ. سلام. بفرمایید اینجا ایران است. اوه شمایید؟ آه، نه ما بمب نمی‌سازیم. بسیار خب، ممنون که به من خبر دادید."  وی سپس ادامه داد: «ببینید ما تا چه اندازه احمق هستیم. ما به آن‌ها مهلت ۲۴ روزه برای بازرسی از تأسیسات خودشان می‌دهیم، که هیچ وقت هم شروع نمی‌شود. این نیز مسخره است. در عوض، ما حتی زندانی‌ها و گروگان‌های خودمان را نیز پس نمی‌گیریم. ما آن‌ها را پس نمی‌گیریم چون در زمان مذاکرات حتی برای آن درخواست هم نکردیم."

نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ادامه ادعا‌هایش افزود: این توافق برای چه مدت ادامه داشته است؟ این توافق مادام العمر ادامه داشته است. می‌توانست توافقی یک روزه یا یک هفته‌ای باشد، اما سال‌هاست که ما در حال مذاکره‌ایم و تازه آن‌ها توافق را نقض هم کرده‌اند، آیا این را شنیده‌اید؟ دولت هم خجالت می‌کشد این توافق را برهم بزند. چرا؟ به این دلیل که، شما چگونه می‌توانید توافقی را که هنوز جوهر امضایش خشک نشده، برهم بزنید؟ اما این توافق تا همینجا هم با آن موشک‌ها و کارهای دیگر ایران، نقض شده است.

 "ترامپ" خطاب به مذاکره کنندگان هسته‌ای آمریکا گفت: باید از‌‌ همان ابتدا می‌گفتید که ما افراد بزرگی را پیش شما گروگان داریم. ضمناً این را هم بگویم که ایرانی‌ها مذاکره کنندگان قدری هستند. شما باید می‌گفتید که ما گروگان‌هایمان را می‌خواهیم. آن‌ها قبول نمی‌کردند و شما هم می‌گفتید خداحافظ و به آمریکا و یا هر جهنمی که دوست داشتید برمی گشتید. سپس تماس تلفنی می‌گرفتید و تحریم‌ها را دو برابر می‌کردید. در آن صورت، ظرف ۴۸ ساعت با شما تماس گرفته می‌شد و به شما گفته می‌شد که ما مفتخر خواهیم بود که گروگا‌‌ن‌هایتان را به شما برگردانیم!

**اسرائیل شبه قدرت تروریستی منطقه غرب آسیا

نکته اول اظهارات "ترامپ" مبدل شدن ایران به یک قدرت تروریستی است که در این زمینه می‌توان گفت که  در منطقه غرب آسیا تنها یک شبه قدرت تروریستی وجود دارد و آن اسرائیل و سردمداران تل آویو هستند.

 رژیم صهیونیستی از سال 1948 که در حال آغاز شهرک سازی و گسترش سرزمین‌های اشغالی بود؛ امروز  در 67 سال اخیر بسیاری از انسان‌ها را کشته و ترورهای بسیاری را انجام داده است.

اسرائیل با استفاده از جنگنده‌ها و بالگردهای خود بسیاری از مردم لبنان و فلسطین و سوریه را به شهادت رسانده و در منطقه تنها دارنده  "بمب اتم" است؛  بنابر اعلام منابع خارجی، رژیم صهوینیستی حدود ۲۰۰ بمب اتمی دارد، که در تأسیسات دیمونا ساخته شده‌اند.  اسرائیل  تمایل ندارد صدای خانواده‌های قربانیانی را منتقل کند که به دلیل قرار گرفتن در معرض تشعشعات تأسیسات دیمونا، مبتلا به سرطان شده و جان باخته‌اند.

"تل آویو" در برهه‌های مختلف از نیروی هوایی خود برای تخریب زیرساخت‌های کشورهای منطقه استفاده کرده و نمونه آن حمله به زیرساخت های سوریه از سال 2007 تا 2016 و زیرساخت های لبنان از 1975 تا 2016 است.

مقامات  "تل آویو" حتی به دانشمندان کشورها نیز رحم نمی‌کنند و تاکنون چندین دانشمند جمهوری اسلامی ایران را با عوامل خود در  "موساد"  به شهادت رساندند و این موضوع بسیار برای حامیان اسرائیل از جمله ترامپ  تاسف بار است.

"تل آویو" به عنوان بزرگترین عامل بی ثبات کننده منطقه در 15 سال اخیر حملات نظامی متعددی به سوریه ، فلسطین و لبنان داشته و جنگ 33 روزه جولای و آگوست 2006 نشان می‌دهد که اسرائیل در حمله به کشورهای منطقه و سرزمین گشایی بسیار مشتاق است.

در پنج سال اخیر اسرائیل حامی تروریست‌های تکفیری در منطقه  "قنیطره" ، "درعا" ، "دمشق" ، "حلب"، "قلمون"  و ... است که نشان  می‌دهد، تل آویو از تروریست های داعش، جبهه النصره و احرار الشام و فلیق الشام، جیش الاسلام، ارتش آزاد و ... حمایت می‌کند و "حمله به مرکز تحقیقات ریف دمشق"، "تهاجم به منطقه جرمانا در حومه پایتخت"، "کمک‌های تسلیحاتی به جبهه النصره از طریق بلندی های جولان" و ... نمونه ای از آن است.

**هم افزایی ترکیه و قطر و عربستان و اسرائیل

اسرائیل به عنوان  بزرگترین حامی تروریسم در منطقه غرب آسیا با برخی کشورهای منطقه برای هم افزایی در کمک به گسترش افراط گرایی تعامل می‌کند که نمونه این کشورها ترکیه و عربستان سعودی و قطر هستند.

"دونالد ترامپ"  نامزد جمهوری خواه انتخابات ریاست جمهوری آمیکا با فرض وجود انبارهای انبوه تسلیحات هسته ای اسرائیل و نیروگاه اتمی "دیمونا" هیچ سخنی از برنامه هسته ای اسرائیل به زبان نمی‌آورد؛ اما به صورت گسترده درباره برنامه صلح آمیز هسته ای  ایران لفاظی می‌کند.  

مقامات کشورمان بارها اعلام کردند که هیچگونه اعتقادی به بمب اتم ندارند و در دکترین نظامی ایران بمب اتم هیچ جایی ندارد؛ لازم به توضیح است با وجود نیروی انسانی انبوه و قدرت موشکی بالا جمهوری اسلامی ایران چه نیازی به  سلاح هسته‌ای دارد و این سوالی است که نامزد جمهوری خواه ریاست جمهوری آمریکا باید به آن پاسخ دهد.

به نظر می‌رسد مدیر برنامه‌های "دونالد ترامپ" نامزد جمهوری خواه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا  یک نطق برای رئیس خود آماده کرده و آن را به تعداد انبوه تکثیر داده که هرجا می‌رود از آن استفاده می‌کند؛ چرا که کلید واژه اکثر سخنرانی هایش 150 میلیارد دلار، ایران، برجام، پس گرفتن گروگان ها و ... بوده  و شاهد این موضوع سه  سخنرانی آخر "ترامپ"  است.