به گزارش گروه روی خط رسانه های خبرگزاری برنا؛ رئیس اداره خدمات بهداشت حرفه‌ای و مشاغل خاص وزارت بهداشت، با تاکید بر این که کارگران ساختمانی بیش از سایر مشاغل در معرض حوادث ناشی از کار قرار دارند، گفت: ۸۰ درصد بیماری های مردان در محیط های کاری به وجود می‌آید. در ادامه این مطلب را به نقل از سلامت آنلاین بخوانید.
 
 
دکتر رضا عزتیان با اشاره به این که چهار بیماری مشکلات ماهیچه ای- استخوانی، استرس، بیماری‌های تنفسی و پوستی سلامت مردان کارمند را تهدید می‌کند، افزود: ریشه بسیاری از بیماری‌های ماهیچه‌ای - استخوانی را باید در «ارگونومی»(اصول روابط انسان با کار) جستجو کرد، همچنین ناایمن بودن محل کار، نحوه فعالیت، بلند کردن اجسام سنگین، نوع بار حمل شده و مسائلی از این قبیل، سهم عمده‌ای در سلامت جسمی و روانی افراد دارد. 

وی اظهار داشت: استرس دومین عاملی است که سلامت مردان را در محیط های کاری تحت تاثیر قرار داده و نقش مهمی در ابتلای آن‌ها به انوع و اقسام بیماری‌ها ایفا می‌کند. فوت بستگان، تغییر مدیریت، تغییر محل کار، راحت نبودن در محل کار جدید، تحت فشار بودن کارمند از سوی مسئولان، بی احترامی و توهین، صدور دستورهای متناقض از سوی مدیر و.. از جمله موارد تنش زایی است که زندگی عادی فرد را تحت تاثیر قرار داده و حتی غذا خوردن او را دچار مشکل می‌کند. فردی که استرس دارد، معمولا درست غذا نمی‌خورد یا با عجله غذا می خورد که همین مساله باعث ترشح اسید در بدن شده و سبب بروز مشکلات گوارشی در او می شود.

رئیس اداره خدمات بهداشت حرفه‌ای و مشاغل خاص وزارت بهداشت خاطر نشان کرد: گروه سنی شاغل بین ۳۰ تا ۴۵ سال، بیش از سایر افراد درگیر بیماری می‌شوند.

عزتیان عنوان کرد: ممکن است فردی ۱۰ سال یا ۲۰ سال کار کند و پس از این مدت کم کم تحت تاثیر عوامل زیان آور کار گیرد. به طور کلی هر چه سن فرد افزایش پیدا کند، با سرعت بیشتری درگیر بیماری می‌شود. 

وی با بیان این که هر چه میزان آگاهی افراد از نحوه تعامل در محیط کار افزایش پیدا کند، به همان اندازه میزان ابتلا به بیماری‌ها کاهش پیدا می‌کند، تصریح کرد: متاسفانه بسیاری از مردم هنوز درک درستی از «فرهنگ بهداشت کار» ندارند و تصور می‌کنند بهداشت در رفتن به حمام و نظافت شخصی خلاصه می‌شود، در صورتی که اگر همین نکات ساده‌ای که به آن اشاره شد را به یاد داشته باشند و در انجام هر کاری بدون تعقل ریسک نکنند، بیش از ۸۰ درصد مشکلات شغلی و بیماری‌های ناشی از آن مرتفع می‌شود.