به گزارش گروه روی خط رسانه های خبرگزاری برنا, نخستین مناظره نامزدهای ششمین دوره انتخابات ریاست جمهوری مدلی از انتقاد و هجمه به حسن روحانی و دولت وی را واضح تر از قبل آشکار و عیان ساخت که طی 4 سال گذشته پایه اغلب هجمه های پرطمطراق به دولت بوده است؛ پایه ای سست و بی بنیان که با تبلیغات وسیع ادعا می شود محکم و مستند است، چرا که اسناد آن هم موجود است!!

 

مهمترین برنامه های دولت روحانی همچون برجام در معرض این نوع از نقد بوده اند؛ نقدی که با خشت زدن به روی آب بنا شده و به ضرب و زور تبلیغات و ممارست و حتی لج بازی پیش می‌رود. برای مثال سیمان گرفتن صنعت هسته ای در فرآیند برجام را چنان مطرح می کنندکه انگار خود آن را باور کرده اند و با استناد به کلمه سیمان در برجام هر کس بگوید چنین نیست را به نادانی و نابینایی و غرض و مرض متهم می کنند. آن ها فیلم و کلیپ های فراوان ساخته و این گونه وانمود می کنند که راکتور آب سنگین اراک با خاک یکسان شده و جای آن پر از سیمان شده! وقتی به آنها توضیح داده می شود که چنین نیست، بلکه صنعت هسته ای پویا و پرنشاط است و فقط در 20 فروردین امسال از 40 دستاورد رونمایی شده و راکتور اراک در مذاکراتی سنگین آب سنگین باقی مانده و سازه آن پابرجا و سربلند است و تنها به کانال های محفظه قلب قبلی آن سیمان تزریق شده و قلب و محفظه پیشرفته تری که پلوتونیوم کمتری تولید می کند به جای آن ساخته خواهد شد؛ یا وقتی نشان داده می شود کارخانه اراک محصولاتش نیز به بازارهای جهانی راه یافته و ... آنها فقط می گویند "سیمان، سیمان اسنادش هم هست"!!

مثال مشهور دیگر در این نوع نقد وعده حل و فصل تمام مسایل و مشکلات اقتصاد ایران در 100 روز توسط دکتر روحانی است! ایشان توضیح داده و به قول دوستان اسنادش هم موجود است که در 100 روز اول دولتم برنامه هایی دارم واقدامات اساسی انجام خواهم داد و گزارش آن را ارایه   می کنم که چنین هم بود و مثلا توافق اولیه هسته ای ژنو در 100 روز اول موجب توقف موج تحریم های سازمان مللی شده و گزارش اقدامات هم به مردم ارایه شد ولی پیروان مدل معیوب نقد تکرار می کنند که خیر گفته ای 100 روزه همه مسایل را حل می کنم و در پرینتِ خبرها زیر عدد 100 خط می کشند که این هم سند! پس شما راستگو نیستید و ... یا می گویند رییس قوه قضاییه گفته است بابک زنجانی به ستاد روحانی کمک کرده است ، مگر رییس قوه خدای نکرده کذاب است؟!! در حالی که رییس قوه قضاییه گفته است او (زنجانی) چنین ادعایی کرده است. در بازار درهم و برهم اتهام به دولت «او می گوید» مهم نیست و این ادعا حتی می تواند تا مناظره کاندیداهای ریاست جمهوری هم پیش بیاید.

مثال دیگر تقدیر حسن روحانی از بابک زنجانی است که عکسش هم موجود است؛ بی آن که اشاره شود این عکس مربوط به چه سال و مقطعی است و اصلا چه مراسمی است و این که حامیان زنجانی که نفت ایران را در اختیار او گذاشته مجوز برج های آنچنانی به او داده و در مجموع حامیان اصلی او چه کسانی بوده اند؟

همچنین در مناظره اخیر نامزدهای ریاست جمهوری، پرینت اظهارات چند سال قبل دکتر روحانی را رو به دوربین بلند می کنند و بدون قرائت آن می گویند این هم سند قول شما برای ایجاد 4 میلیون شغل! در حالی که متن خبر یک بحث تحلیلی است که در آن بیان شده اگر راه گردشگران به ایران باز باشد می تواند چنین و چنان شود، طبعاً با اقداماتی مثل حمله به سفارت عربستان این راه چنان که باید باز نشده است و از این جمله که صنعت گردشگری ظرفیت ایجاد شغل بالا حتی تا 4 میلیون نفر دارد نمی توان نتیجه گرفت که عمل به قولت کو؟!!

مورد دیگر قابل ذکر عدم تفکیک تحریم های هسته ای از غیر هسته ای در بحث رفع تحریم ها و یک کاسه جلوه دادن آنهاست.

با دقت به روی متن این نوع انتقادها پیداست که قایلان به آن به روی کم حوصلگی توده ها برای دقت ومداقه در مباحث و این که توضیح مسایل برای دولت وقت گیر و البته زیر آتش تبلیغات منفی دشوار است حساب ویژه باز کرده اند. در این مسیر غلط آنها که دروغ گفته و دروغ می بافند دیگران را به دروغ گویی متهم می کنند.

در مقابل این روش ناجوانمردانه البته دکتر روحانی پا پس نگذاشته  و با قدرت و صلابت پاسخ های لازم را داده است، اما این چیزی از مظلومیت این رییس مقتدر کم نکرده است چرا که باران اتهام و استنادهای نادرست همچنان به سمت او می بارد و می آید و در مجموع می توان گفت وی در مصافی اخلاقی با رقبای مدعی قرار دارد، رقبایی که اغلب دو ویژگی دارند یکی کلی گویی و عدم ارایه برنامه برای جذب سرمایه و رتق و فتق امور و دیگری عدم رعایت انصاف و استفاده از روش های معیوب و البته غیر اخلاقی نقد که بر پایه ادعا های نادرست بنا شده اند.

در چنین شرایطی عجیب نیست که دکتر روحانی معاون اول خود را در مصاف تبلیغاتی انتخابات با رقبا به یاری طلبیده باشد، اسحاق جهانگیری به نمایندگی از خیل عظیم اصلاح طلبان معقول و بدنه اجتماعی عظیم این جریان سیاسی مردانه وارد صحنه انتخابات شده است تا در نقش برآب کردن مدل معیوب اما پرطمطراق نقد و هجمه به روحانی نقش ایفا کند؛ تا به همگان یادآور شود راه اعتدال و اصلاح که در سال 92 مورد تایید و انتخاب مردم قرار گرفت بی یار و یاور نیست و رای دهندگان و نمایندگان آنها پای میثاق خود هستند. جهانگیری به اذعان دوست و غیر آن در مناظره اول بسیار خوش درخشید. روحانی خود به مصاف مدل معیوب نقد رفت و طرف مقابل جز رو کردن پرینت قرائت نشده و وام گیری از ادبیات این و آن و تلاش برای آویختن به سبد رای آنها (میرحسین و احمدی نژاد) پاسخی نداشت. جهانگیری نیز غبار ادعاهای بی پایه و اساس را از چهره مدعیان زدود.

مناظره اول ایستگاه پرده برداری از عیوب و ناراستی های نقد و هجمه به دولت تدبیر و امید مردم بود. ایستگاه های بعدی حتما آوردگاهی است که رقیب چندان نمی تواند روی بی حوصلگی مردم و عدم دقت آنها بر مسایل حساب باز کند چرا که مردم مناظره ها را با دقت وهوشیاری به تماشا نشسته اند. مناظره محل بحث و حرف حساب است و قربانگاه مدل معیوب نقد و هجمه.