به گزارش گروه روی خط رسانه های خبرگزاری برنا به نقل از ایندیپندنت، ایوانکا ترامپ، دختر دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا که در عین حال مشاور ارشد کاخ سفید نیز به شمار می رود با استفاده از آنچه که یک ضرب المثل چینی نامید، کاربران شبکه‌های اجتماعی را به تکاپو انداخت تا ریشه های این ضرب المثل را بیابند.

ایوانکا تنها چند ساعت پیش از نشست کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی و دونالد ترامپ در سنگاپور با انتشار پیامی در توئیتر به این ضرب المثل ظاهراً چینی اشاره کرد. ایوانکا با انتشار متنی که آن را یک ضرب المثل چینی خواند، ‌در توئیتر نوشت‌: «کسانی که می گویند نمی توان کاری را انجام داد، نباید درباره کسانی که آن کار را انجام می دهند قضاوت کنند.»

مشکل اینجاست که ضرب المثل مورد استفاده ایوانکا واقعاً برگرفته از متون باستانی چینی نیست و این احتمال وجود دارد که اوایل قرن بیستم در آمریکا شکل گرفته باشد.

بلافاصله پس از انتشار این پیام در توئیتر به وسیله ایوانکا، بسیاری از دنبال کنندگان (فالوورهای) او تلاش کردند با جستجوی اینترنتی ریشه این ضرب المثل را بیابند. حتی بسیاری از پژوهشگران و مورخان فرهنگ های آسیای شرقی نیز با وجود جستجوی بسیار نتوانستند در این رابطه به نتیجه مشخصی برسند و اعلام کردند نمی توانند اصالت این ضرب المثل را تایید کنند.

ماس رابرتز، استاد مطالعات آسیای شرقی در دانشگاه نیویورک گفت: «چیزی به ذهنم نمی رسد. یکی از جملات منتسب به کنفوسیوس، عالم بزرگ چینی شباهت هایی خیلی دوری با ضرب المثل مورد استفاده دارد.»

چن گائو استاد زبان چینی در دانشگاه نیویورک نیز گفت: استفاده ایوانکا ترامپ از این ضرب المثل غیرواقعی با واکنش های طنز بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی در چین روبرو شده است.