به گزارش گروه روی خط رسانه های خبرگزاری برنا؛ انتشار مقاله‌ای از یکی از مقامات ارشد کاخ سفید در روزنامه نیویورک‌تایمز که در آن به افشاگری علیه ترامپ پرداخته بود، موجب شد تا تحقیقات وسیعی برای یافتن نویسنده مقاله انجام شود.

 به نظر می‌رسد که هیچ‌کدام از مقامات کاخ سفید نیز از نظر محققان دور نمانده‌اند. حتی مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا، نیز مجبور شد صراحتا اعلام کند که او این مقاله را ننوشته است و حاضر است در برابر دستگاه دروغ‌سنج بنشیند و به سوالات پاسخ دهد.

بسیاری از تحلیلگران معتقد هستند که این مقاله چهره حقیقی داخل کاخ سفید دونالد ترامپ را آشکار کرده است. روز گذشته کی‌آن کانوی، مشاور ترامپ در گفت‌وگو با سی‌ان‌ان گفته بود که ترامپ معتقد است نویسنده این مقاله یکی از اعضای شورای امنیت کاخ سفید است.

جلسات شورای امنیت کاخ سفید مهمترین جلساتی است که در دولت آمریکا برگزار می‌شود و اعضای این شورا معمولا از معتمدان رئیس‌جمهوری و‌ افراد سرشناس و خبره هستند. به گفته کانوی ترامپ معتقد است که نویسنده این مقاله هر کسی که هست، دسترسی گسترده‌ای نیز به اطلاعات محرمانه داشته است؛ اما در هر صورت تا به اینجای کار کاخ سفید حتی نمی‌داند که نویسنده مقاله مرد یا زن است، چه برسد به اینکه نامش را بداند. پس از انتشار این مقاله مباحث مربوط به استیضاح دونالد ترامپ بیش از گذشته اهمیت یافت.

حالا بسیاری از رسانه‌های آمریکا در این‌باره می‌نویسند. نویسنده این مقاله صراحتا این مسأله را عنوان کرده که ترامپ صلاحیت ریاست‌جمهوری آمریکا را ندارد و تهدیدی برای امنیت آمریکا است. او همچنین نوشته که بسیاری از کارکنان کاخ سفید تلاش می‌کنند که به نحوی از اثرات منفی تصمیمات بدون منطق ترامپ بکاهند و حتی در برهه‌ای از زمان بحث کودتای اداری علیه ترامپ نیز میان کارکنان کاخ سفید مطرح شده بود.

روز گذشته نیز اندرو‌هال از مشاوران حقوقی دادستان پرونده رسوایی واترگیت در زمان نیکسون در گفت‌وگویی با روزنامه ایندیپندنت گفته است که با توجه به آن چیزی که او می‌بیند، گویی تاریخ در حال تکرارشدن است و ترامپ بدون‌ شک با استیضاح روبه‌رو خواهد شد. هال می‌گوید که طی روزها و هفته‌های آینده اطرافیان ترامپ نیز به‌تدریج با مواردی نظیر تحقیقات قضایی روبه‌رو خواهند شد و امکان دارد به زندان بیفتند. هم در مقاله‌ای که در نیویورک تایمز منتشر شده و هم در کتاب باب وودوارد که اخیرا منتشر شده صراحتا تأکید شده است که کاخ سفید دچار یک بی‌نظمی فراگیر است و ترامپ آشکارا در رهبری کشور ناتوان ظاهر شده است. باب وودوارد یکی از دو خبرنگاری بود که ماجرای رسوایی واترگیت را فاش کرد. ترامپ به غیر از آشوب در کاخ سفید با مسائل مهمتری روبه‌رو است.

مهمترین مسأله ترامپ بحث ارتباط کمپین انتخاباتی او با روسیه و دخالت این کشور در انتخابات ریاست‌جمهوری‌ سال ٢٠١٦ آمریکا است. شواهد این گونه نشان می‌دهد که ارتباط با روسیه با اطلاع ترامپ و از روی عمد و با برنامه قبلی و با هدف تضعیف دموکرات‌ها صورت گرفته است. علاوه بر این موضوع رسوایی‌های اخلاقی ترامپ و حق‌السکوت‌دادن او به زنانی که با آنها رابطه غیر اخلاقی داشته، نیز مطرح است. مباحث مربوط به فرار مالیاتی کمپین ترامپ در زمان انتخابات نیز یکی از مسائلی است که او باید درباره‌اش پاسخ دهد.

البته رئیس‌جمهوری آمریکا را نمی‌توان به دلایل اخلاقی یا صفات شخصی استیضاح کرد؛ مگر اینکه این موارد آن‌قدر جدی باشند که او را از انجام وظایفش ناتوان کنند اما تخلف از قانون، فرار از قانون یا دورزدن قانون مسأله‌ای است که رئیس‌جمهوری آمریکا به‌ عنوان حافظ قانون اساسی این کشور به هیچ عنوان نمی‌تواند از آن بگریزد. اگر ترامپ در مسأله ارتباط با روسیه خلاف قانون عمل کرده باشد یا اگر او درخصوص فرار مالیاتی قانون را دور زده باشد یا از قدرتش سوءاستفاده کرده باشد، به هیچ ترتیبی نمی‌تواند شانسی برای فرار داشته باشد. مسأله در حال حاضر تنها این است که آیا دموکرات‌ها در انتخابات آینده اکثریت سنا و کنگره را به دست خواهند گرفت یا خیر.

منبع:شهروند