به گزارش گروه روی خط رسانه های خبرگزاری برنا به نقل از خبرگزاری رویترز، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه روز یکشنبه اعلام کرد آنکارا هرگز به کشور‌های دیگر اجازه حفاری در آب‌های منطقه‌ای ترکیه و در شمال قبرس برایاکتشاف گاز را نمی‌دهد.

رجب طیب اردوغان گفت، ترکیه هرگز به کشور‌های دیگر اجازه بهره برداری از ذخایر گاز در آب‌های کشورش و در شمال قبرس واقع در شرق دریای مدیترانه را نمی‌دهد.

به نظر می‌رسد منطقه شرق دریای مدیترانه دارای ذخایر عظیم گاز طبیعی باشد و تلاش‌های اخیر برای استفاده از منابع گازی در این منطقه موجب بروز تنش‌هایی میان ترکیه و یونان شده است. این درحالی است که یک معاهده دفاعی مشترک میان یونان و دولت یونانی نشین قبرس که مورد قبول جامعه بین المللی است، وجود دارد.

ترکیه و قبرس درخواست‌های یکسانی درباره منطقه اقتصادی دریایی دارند و دو طرف در صدد اجرای برنامه‌های عملیات حفاری و اکتشاف نفت و گاز هستند.

آنکارا فقط با دولت بخش ترک نشین قبرس در شمال این کشور رابطه دیپلماتیک دارد.

رئیس جمهور ترکیه روز یکشنبه گفت: کشور‌هایی که فکر می‌کنند می‌توانند بدون موافقت آنکارا در شرق دریای مدیترانه و دریای اژه فعالیت کنند، کاملا در اشتباهند.

وی افزود تلاش‌ها برای استخراج منابع طبیعی در سرزمین ما، قبرس یا شرق دریای مدیترانه هرگز برای ما پذیرفتنی نخواهد بود.

ترکیه ماه گذشته یک ناو یونانی را به ایجاد مزاحمت برای یک کشتی اکتشاف ترکیه در آب‌های غرب قبرس متهم، اما یونان این اتهام را رد کرد. قبرس (یونانی نشین) هم دولت ترکیه را به ایجاد بحران و تنش آفرینی متهم می‌کند.