به گزارش گروه روی خط رسانه های خبرگزاری برنا به نقل از تی‌آرتی، «مولود چاووش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه، تأکید کرد آنکارا در خصوص قتل «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار سعودی، اسناد و شواهدی در دست دارد که تاکنون افشا نکرده است.

او روز سه‌شنبه درباره پرونده قتل «جمال خاشقجی» تأکید کرد: یک تیم 15 نفره بدون دستور (از مقامات بالا) نمی‌توانند به ترکیه بیایند و یک شهروند سعودی را به قتل برسانند.

وی با بیان اینکه ترکیه تاکنون پاسخ سعودی‌ها را اینکه درباره اینکه چه کسی دستور قتل خاشقجی را صادر کرده دریافت نکرده است، افزود آنکار در خصوص پرونده قتل «جمال خاشقجی» اسناد و شواهدی در اختیار دارد که تاکنون به اطلاع عموم نرسانده است.

وزیر خارجه ترکیه بار دیگر از عربستان سعودی خواست در تحقیقات درباره قتل «خاشقجی» همکاری بیشتری داشته باشد، مکان جسد را اعلام کند و همه متهمان این پرونده را به آنکارا تحویل دهد.

چاووش اوغلو تأکید کرد عربستان تاکنون به سوال‌های کلیدی این پرونده پاسخ نداده است. آنکارا به افشای تمام جزئیات قتل خاشقجی مصمم است «ما باید بدانیم این قتل چگونه رخ داد، چه کسانی این کار را انجام دادند و چه کسی به آنها دستور داد و همچنین ما باید جسد جمال خاشقجی را پیدا کنیم».

«رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهور ترکیه، نیز هفته گذشته با انتشار یادداشتی در روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست» اعلام کرد قتل خاشقجی با دستور بالاترین سطوح قدرت در عربستان انجام شده است اما او ملک سلمان نیست! چاووش اوغلو نیز افزود اردوغان ملک سلمان را به‌ خوبی می‌شناسد و اطمینان دارد که او نقشی در این جنایت ندارد، شواهد نیز نشان می‌دهد که خود پادشاه عربستان در قتل خاشقجی نقش ندارد.

جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی منتقد محمد بن سلمان، سه‌شنبه 10 مهر پس از مراجعه به کنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شد و برخی گزارش‌ها حاکی از پیدا شدن جسد مثله‌ شده وی در یکی از خیابان‌های استانبول است.

پس از انتشار اخبار ناپدیدشدن جمال خاشقجی و سپس خبر قتل او در کنسولگری عربستان، انگشت‌ اتهام‌ به سمت ولیعهد عربستان به عنوان متهم ردیف اول این ترور سازماندهی‌شده نشانه رفت. در پی فشارهای رسانه‌ای و بین‌المللی، عربستان سعودی سرانجام پس از 18 روز سکوت بامداد شنبه هفته گذشته به قتل خاشقجی در کنسولگری این کشور در استانبول اعتراف کرد اما مدعی شد وی بر اثر «مشاجره و درگیری» بین او و کسانی که برای ترغیبش به بازگشت به عربستان به ترکیه رفته بودند، به قتل رسیده است. به گفته دادستانی عربستان 18 تبعه سعودی در رابطه با این جنایت بازداشت شده‌اند که بیشتر آنها از مقامات ارشد اطلاعاتی و امنیتی این کشور هستند.

دادستان استانبول چهارشنبه گذشته ضمن اعلام اینکه قتل خاشقجی از پیش برنامه‌ریزی‌شده بود، خفه‌شدن این روزنامه‌نگار بلافاصله پس از ورود به کنسولگری عربستان و قطعه‌قطعه‌شدن جسدش را تأیید کرد. این نخستین بار است که یک مقام رسمی ترکیه قطعه قطعه شدن جسد این روزنامه‌نگار را اعلام می‌کند. این روایت پیشتر تنها از سوی رسانه‌های ترکیه مطرح شده بود.