به گزارش گروه روی خط رسانه های خبرگزاری برنا به نقل از آناتولی، رئیس‌جمهور ترکیه با تاکید بر نادرست بودن تحریم‌های آمریکا علیه ایران گفت آنکارا به هیچ‌وجه زیر بار تحریم‌های زورگویانه آمریکا نخواهد رفت.

رجب طیب اردوغان که پس از پایان جلسه حزب حاکم "عدالت و توسعه" در جمع خبرنگاران در آنکارا صحبت می‌کرد با اعلام نارضایتی از تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران گفت تحریم‌ها علیه ایران خلاف قوانین بین‌المللی و دیپلماسی است.

وی در ادامه تصریح کرد: «ما تحریمهای آمریکا علیه ایران را درست نمی‌دانیم چون از نظر ما این تحریم‌ها در جهت بر هم زدن موازنه جهانی اعمال شده‌اند.»

رئیس‌جمهور ترکیه ادامه داد: «ما می‌خواهیم در یک جهان صلح‌آمیز زندگی کنیم، نه در یک جهان امپریالیستی. ما نمی‌خواهیم در دنیایی با فشارهای امپریالیستی زندگی کنیم. نباید گفته شود ما چون زور و امکانات داریم پس هر کاری بخواهیم انجام می‌دهیم.»

اردوغان اضافه کرد: «ما از همان ابتدا مخالفت خودمان را با تحریم‌های یکجانبه اعلام کردیم و گفتیم آنها را رعایت نمی‌کنیم. کشورهای اروپایی هم با این مسئله مخالفند و قرار است در نشست پاریس درباره آن گفتگو کنند.»

رئیس‌جمهور ترکیه در پایان با اشاره به اینکه آنکارا سالانه 10 میلیارد متر مکعب گاز از ایران وارد می‌کند، گفت: «مگر قرار است با رعایت تحریم‌های آمریکا مردم ما در سرمای زمستان یخ بزنند! ما زیر بار چنین تحریمی نخواهیم رفت و آن را قبول نخواهیم کرد.»

طبق گزارشهای رسمی منتشر شده، در دسامبر 2017 یک پنجم کل گاز مصرفی ترکیه از ایران وارد شده است.

 

ساعاتی پیش مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، نیز از تجدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران به عنوان اقدامی یک جانبه، نامعقول و خطرناک انتقاد کرد و خواستار گفتگو و مصالحه شد. او امروز سه‌شنبه در گفتگو با مقامات ژاپنی در توکیو گفت: «ترکیه مخالف از سرگیری تحریم‌ها علیه ایران است زیرا این تحریم‌ها هیچ نتیجه‌ای ندارد.»

دور جدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران روز دوشنبه اجرایی شد. هشت کشور چین، هند، ایتالیا، یونان، ژاپن، کره جنوبی، تایوان و ترکیه موقتا از تحریم‌های نفتی ایران معاف شدند.