به گزارش گروه روی خط رسانه های خبرگزاری برنا به نقل از المیادین، وئام وهاب، وزیر سابق لبنانی و رئیس حزب توحید لبنان با اشاره به اینکه هدف ترور یکی از همراهانش خود او بوده است بر نقش مستقیم سعد الحریری در این ترور تأکید و او را مردی ورشکسته مالی و سیاسی توصیف کرد.

وئام وهاب، وزیر سابق لبنانی و رئیس حزب توحید عربی در مصاحبه اختصاصی با شبکه تلویزیونی المیادین گفت: «ما امروز به یقین اعلام کردیم گلوله‌ای که محمد ابوذیاب (از همراهان وهاب که شنبه شب در شهرک الجاهیه در منطقه الجبل لبنان ترور شد) را هدف قرار داد از فاصله ۳۰۰ متری شلیک شده است. همگان از شباهت ظاهری من و شهید ابوذیاب آگاه بودند و بر این اساس هدف از تیراندازی به سوی شهید ابوذیاب ترور من بوده است. یکی از دیپلمات‌ها در سفارت یکی از کشور‌های حاشیه خلیج فارس در این زمینه گفته از برنامه ورود تیم اطلاعاتی به شهرک الجاهلیه خبر داشته است. یکی از دیپلمات‌های سعودی نیز اعلام کرد "بیت الوسط" (منزل شخصی الحریری در بیروت) تصمیم تیم اطلاعاتی برای ورود به شهرک الجاهلیه را به اطلاع ما رساند.»

وی اظهار داشت: «برای ما همین کافی است که مشایخ طائفه الموحدین منطقه الجبل در بیانیه‌ای تأکید کردند ترور شهید ابوذیاب تجاوز به کرامت منطقه است. از سوی دیگر شاهد موضع ملی و گرانقدر حزب الله نیز در این خصوص بودیم. حزب الله به ما پیام داده است که با ما و جامعه دروزیان و منطقه الجبل ابراز همبستگی می‌کند و هر گونه ضربه به هر یک از هم پیمانان ما را رد می‌کند. ما از موضع جریان آزاد ملی هم در این زمینه راضی هستیم.»

وهاب در ادامه افزود: «سعد الحریری به لحاظ مالی و سیاسی مردی ورشکسته به حساب می‌آید. ولید حنبلاط نیز با موضع گیری خود که تأیید موضع سعد الحریری بود منشور صد‌ها ساله دروزی‌ها را - که بر اساس آن بی مبالاتی به یکی از دروزی‌های مورد تعرض قرار گرفته پذیرفتنی نیست- نقض کرد. جنبلاط نزد سعد الحریری در "بیت الوسط" منتظر خبر کشته شدن وئام وهاب بودند. وزیر، طلال ارسلان (رئیس حزب دموکرات لبنان و از سران طائفه دروزی در لبنان) موضع بسیار مهمی در قبال ما اتخاذ کرد و ما نیز پاداش این موضع را به او برمی گردانیم. اختلافات ما با وزیر ارسلان در دوران انتخابات پارلمانی ناچیز بود و به پایان رسید و نقاط اشتراک ما بسیار بیشتر از اختلافات است. معادله تشکیل کابینه در خصوص حضور سومین وزیر از طائفه دروزی تغییر کرده است که آیا میر طلال ارسلان حضور داشته باشد یا کسی که از سوی او انتخاب می‌شود.»

رئیس حزب توحید عربی تصریح کرد: «سعد الحریری جرأت ندارد که به تنهایی برای ترور من نقشه بکشد و ما شاهد بودیم سفیر آمریکا تلاش کرد در ماجرای شهادت ابوذیاب نیرو‌های امنیتی را برای دخالت بیشتر تشویق کند. تصمیم گیری در مورد کلیه امور اکنون به دست سید حسن نصرالله قرار دارد. نیرو‌های ۸ مارس شدیدا در مورد نتیجه بخش نبودن مأمور کردن سعد الحریری به تشکیل کابینه به بحث و تبادل نظر مشغولند، به ویژه که الحریری کاملا نشان داه است صلاحیت مدیریت دولت لبنان را ندارد. به نظر ما سعد الحریری مجرم است، خون محمد ابوذیاب بر پیشانی سعد الحریری نقش بسته است و ما انتقام خونش را از او می‌خواهیم. من احساس می‌کنم سعد الحریری به عنوان نخست وزیر لبنان به فعالیت خود ادامه نمی‌دهد.»