به گزارش گروه روی خط رسانه های خبرگزاری برنا به نقل از پایگاه خبری الجزیره، یکی از نمازگزاران حاضر در مسجد نیوزیلند که روز گذشته هدف حمله تروریستی قرار گرفت، لحظاتی پیش از کشته شدن خطاب به فرد مهاجم می‌گوید: «سلام، برادر».

بر اساس ویدئویی که از لحظه این حمله تروریستی گرفته شده، صدای مردی شنیده می‌شود که در حالی که مهاجم مسلح به ورودی مسجد النور نزدیک می‌شود خطاب به او می‌گوید: سلام برادر.

در حادثه تروریستی دو مسجد النور و لین وود نیوزیلند دست کم ۵۰ نفر از جمله چند کودک جان خود را از دست دادند. بنا به اعلام پلیس نیوزیلند ۴۲ نفر نیز در اثر این حمله زخمی شدند که تحت مداوا قرار دارند. حال دو نفر از آن‌ها از جمله یک کودک چهارساله وخیم گزارش شده است.

فیلم مربوط به لحظه وقوع این حمله تروریستی که به سرعت در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، نشان داد فرد مهاجم به طور بیرحمانه‌ای به سوی نمازگزارانی که در حال فرار از مقابل او بودند شلیک می‌کند.

پلیس نیوزیلند در گزارش اولیه خود ضمن تأیید این جنایت هولناک اعلام کرد که در این حمله وحشیانه دستکم ۴۹ نفر کشته و ده‌ها نفر از نمازگزاران زخمی شدند. شاهدان عینی می‌گویند مهاجمان سفیدپوست بودند و جلیقه ضدگلوله به تن داشتند. به گفته پلیس، تاکنون سه مرد و یک زن در رابطه با این حمله تروریستی بازداشت شده‌اند.

بنا به گزارش رسانه‌های نیوزیلند، یکی از مهاجمان اصلی این حادثه پیش از اجرای این حمله تروریستی، با انتشار ویدئویی در شبکه اجتماعی فیس‌بوک، انگیزه خود را از حمله مسلحانه به نمازگزاران مسجد النور (یکی از مساجد هدف‌ قرار گرفته‌ شده) در شهر کرایست کرچ، «مقابله با مهاجرت مسلمانان» اعلام کرده است. این فرد در این ویدئو خود را «برنتون تارانت» ۲۸ ساله، اصالتا اهل استرالیا و یک «سفید پوست معمولی» معرفی می‌کند.