به گزارش گروه روی خط رسانه های خبرگزاری برنا، کامران اکبری مسئول حمل و نقل عملیات حج تمتع ۹۸ درباره برنامه‌های انجام شده برای زائران حج تمتع ۹۸ در حوزه حمل و نقل هوایی و زمینی اظهار کرد: عملیات حمل و نقل در حج تمتع با توجه به ابعاد و گستردگی که در یک بازه زمانی خاص و به صورت فشرده انجام می‌گیرد، یکی از بزگترین عملیات‌های اجرایی و ترابری به حساب می‌آید.

وی توضیح داد: انتقال بیش از ۸۶ هزار نفر از حجاج و دست اندرکاران حج، از ایستگاه‌های پروازی ایران اسلامی به دو مقصد مدینه منوره و جده در بازه زمانی قریب به یک ماه و سپس جابجایی حجاج در بین شهر‌های مدینه و مکه و بالعکس و همچنین نقل و انتقال در مشاعر مقدسه و پس از آن بازگشت به کشور، از جمله بزرگترین عملیات‌های حمل و نقل به شمار می‌رود که بحمدالله با برنامه ریزی و تجارب حاصله این مهم. درسنوات گذشته به نحو مطلوب و رضایت بخش انجام پذیرفته و در سال جاری نیز انشاالله بدون مشکل پیاده سازی و ارائه خدمت خواهد شد.

مسئول حمل و نقل عملیات حج تمتع ۹۸ در خصوص موضوع فرودگاه‌های مبدا و مقصد و توصیه‌ها لازم برای زائران اظهار کرد: زائران کشورمان امسال با ۳۶۱ پرواز و از ۱۷ ایستگاه پروازی به حج تمتع مشرف می‌شوند که بخشی از زائران مدینه قبل و بخشی دیگر مدینه بعد هستند.

وی تصریح کرد: زائران به منظور عزیمت از شهر‌های مبدا به فرودگاه‌های کشور (ایستگاه‌های پروازی) برای اعزام به عربستان سعودی، به طور جد به توصیه‌های مدیر کاروان برای انتقال به صورت گروهی و جمعی به فرودگاه‌ها توجه داشته باشند.

اکبری ادامه داد: توصیه می‌کنیم که زائران بر اساس برنامه ریزی مدیر کاروان به فرودگاه‌ها عزیمت داشته باشند و از اعزام به صورت انفرادی خودداری کنند؛ زائران مراسم بدرقه را از شهر محل سکونت یا در محل‌های تعیین شده که از سوی مدیر کاروان تدارک دیده شده انجام دهند.

وی تاکید کرد: برای عملیات برگشت حجاج که انشالله از ۱۷ شهریور آغاز می‌گردد نیز پیش بینی برگزاری مراسم استقبال از حجاج می‌بایستی برابر توصیه‌ها و پیش بینی‌های قبلی در هریک از ایستگاه‌ها به نحوی مدیریت و صورت پذیرد تا زائران این مراسم را در شهر محل سکونت و بر اساس برنامه ریزی‌های مدیر کاروان انجام دهند. این تمهیدات به منظور مدیریت بهتر در روانی فرآیند خروج زائران از فرودگاه‌ها و تسهیل در عملیات فرودگاهی خواهد بود که البته تاثیرات زیادی نیز در ترافیک محدوده فرودگاه‌ها به دنبال دارد.

 

مسئول حمل و نقل عملیات حج تمتع ۹۸ با بیان اینکه مسئولیت حمل و نقل هوایی امسال به عهده هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران قرار دارد، گفت: زائران کشور میتوانند هم اکنون از تاریخ‌های حدودی رفت و برگشت خود از طریق مدیران کاروان‌ها مطلع شده و برنامه ریزی لازم را با توجه به مدت اقامتشان در عربستان از هم اکنون معمول فرمایند و انشاالله طی چند روز آینده نیز ساعت و شماره پرواز آن‌ها از طریق مدیران کاروان‌ها اطلاع رسانی نهایی خواهد شد.

اکبری در خصوص تاریخ اعزام و بازگشت تصریح کرد: امیدواریم برابر برنامه ریزی‌ها و جداول پروازی که از مدت‌ها قبل از سوی نمایندگان شرکت مذکور در عربستان (ایران ایر) با مقامات ذیربط سازمان هواپیمایی کشور عربستان، توافق شده است به موقع نهایی و ابلاغ گردد.

وی افزود: بعد از نهایی و ابلاغ شدن جداول پروازی، ساعت و شماره پرواز و تاریخ دقیق اعزام‌ها به مدیران کاروان‌ها جهت اطلاع به زائران اعلام می‌شود.

اکبری با اشاره به مشخص شدن حدودی تاریخ سفر زائران گفت: زائران محترم با توجه به مشخص شدن حدود تقریبی سفر و مدت اقامت در کشور عربستان برنامه ریزی لازم را برای بهره مندی حداکثری از این توفیق حضور که با هماهنگی روحانی و مدیر کاروان انجام می‌شود را داشته باشند؛ ضمنا یادآوری می‌شود رفت و برگشت هر زائر صرفا با کاروان مربوطه است و ازاین بابت نمی‌بایست جایجایی پرواز داشته باشند.

مسئول حمل و نقل عملیات حج تمتع ۹۸ همچنین به زائران کشورمان توصیه کرد که برابر کلیپ‌های آموزشی و موضوعات مطرح شده از سوی مدیران کاروانها، به قوانین و مقررات فرودگاهی در فرودگاه‌های ایران و عربستان توجه ویژه‌ای داشته باشند تا تشریفات فرودگاهی و ورود و خروج آن‌ها بدون معطلی و مشکل انجام پذیرد.

اکبری به عدم همراه داشتن برخی وسایل غیر ضروری تاکید کرد و گفت: انواع لپ تاپ ها، اشیا گرانبها، کتب غیر زیارتی، ارز مازاد بر سقف مصوب (هر زائر حداکثر ۵ هزار دلار)، دارو‌های ممنوعه و هر آنچه از سوی مدیران و دست اندرکاران اعلام می‌شود، توجه جدی نمایند.

منبع: میزان