به گزارش گروه روی خط رسانه های خبرگزاری برنا به نقل از خبرگزاری رویترز، «ژائیر بولسونارو» اخیراً اعلام کرد که قرار است «ادواردو» پسرش را به عنوان نامزد سمت سفیر جدید برزیل در آمریکا معرفی کند، این در حالیست که بسیاری بولسونارو را به خاطر این انتخاب به سوءاستفاده از قدرت متهم کردند.

اما رئیس جمهوری برزیل در جدیدترین اظهارنظر اعلام کرد که به هیچوجه در این تصمیم پارتی بازی نکرده است.

بولسونارو گفت: برخی می‌گویند که این تصمیم پارتی بازی است اما این به دیوان عالی بستگی دارد تا تصمیم نهایی را اعلام کند. من هرگز در چنین انتصاب‌هایی پارتی بازی نمی‌کنم.

ادواردو بولسونارو ۳۵ ساله و عضو کنگره برزیل نیز اعلام کرده که در صورت ارائه رسمی این پیشنهاد را می‌پذیرد.

دیوان عالی برزیل در سال ۲۰۰۸ موضوع پارتی بازی را در این کشور ممنوع اعلام کرد اما یک کمیته این دیوان سال گذشته اعلام کرد این حکم مشمول انتصاب‌های سیاسی نمی‌شود.

رئیس جمهوری برزیل در مورد جنجال‌های ایجاد شده به خاطر این تصمیم افزود: تصمیم نهایی بر عهده پسرم است و در نهایت به تأیید سنا بستگی دارد.

بولسونارو پیشتر در حمایت از این تصمیم خود گفته بود: تصمیم من در این راستا براساس محاسبات بوده و پسرم صلاحیت حضور در این سمت را دارد. او به دو زبان انگلیسی و اسپانیولی سخن می‌گوید و به سراسر جهان سفر کرده است. وی با فرزندان دونالد ترامپ نیز دوست است. دیدگاه من این است کهادواردو برای این سمت کفایت لازم را دارد. نگران انتقادهایی که از من در مورد این تصمیم می‌شود، نیستم.

در همین حال «راندولف رودریگز» رهبر مخالفان در سنای برزیل در توئیتی ضمن انتقاد از این تصمیمبولسونارو نوشت: رئیس جمهوری برزیل می‌خواهد اعضای خانواده خود را به دایره قدرت متصل کند. این اقدام غیرقابل قبولی است.

این قانونگذار مخالف دولت برزیل تصریح کرد که این تصمیم در تاریخ دیپلماسی برزیل بی سابقه بوده و مطمئن است سنا این انتصاب را تأیید نمی‌کند.

«ایوان والنته» سیاستمدار چپ گرا نیز این تصمیم بولسونارو را شرم آور توصیف کرد.

دیوان عالی برزیل در سال ۲۰۰۸ مقامات برزیلی را از انتصاب اعضای خانواده برای سمت‌های دولتی منع کرده بود اما این حکم ابهاماتی داشته و همپیمانان بولسونارو می‌گویند که مربوط به این تصمیم جدید رئیس جمهوری برزیل نمی‌شود.

منبع:ایرنا