به گزارش گروه روی خط رسانه های خبرگزاری برنا؛ دولت آمریکا در طرحی قصد دارد تا دی‎ان‌ای مهاجران بازداشت شده را در پایگاه داده‌های جنایی جمع آوری کند.

اعلام این طرح باعث شده تا نمایندگان و گروه‌های حقوق بشری آمریکا آن را نقض حقوق مهاجران توصیف کنند.

به گزارش نیوزویک، بر اساس این طرح، اداره گمرک و مهاجرت آمریکا به همراه ماموران گشت مرزی می‌توانند نمونه‌های خون مهاجرانی را که در بازداشتگاه‌ها به سر می‌برند جمع آوری کرده و داده‌ها را در بانک اطلاعاتی فدرال ذخیره کنند؛ این بدان معناست که اطلاعات هزاران نفر در مرکز سوابق آمریکا ثبت می‎شود.

یک مرکز حقوق بشری با محکوم کردن این اقدام هشدار داده که جمع آوری نمونه‌های خون مهاجران بازداشت شده نه تنها باعث می‎شود مهاجرانی که از خشونت و آزار فرار می‌کنند مجرم شناخته شوند، بلکه سوء استفاده از نظارت بر مهاجران را افزایش می‌دهد.
جنجال جدید آمریکا در خصوص مهاجران

این مرکز می‎گوید، "ما نباید اطلاعات دی‎ان‌ای مهاجران بازداشت شده را جمع آوری کنیم."

همچنین اسکات پیترز، نماینده دموکرات با اشاره به سیاست‌های غیرانسانی ترامپ در جداکردن کودکان از والدین، می‎گوید در صورتی که این طرح به درستی اجرا شود می‌توان هزاران خانواده‌های مهاجر که در سیاست "تحمل صفر" از یکدیگر جدا شده‎اند را دوباره در کنار یکدیگر جمع کرد. اما این در حالی است که کابینه ترامپ قصد دارد تا اطلاعات مهاجران را به پایگاه اطلاعات جنایی اضافه کند.
جنجال جدید آمریکا در خصوص مهاجران

گروه‌های حامی مهاجران اقدام ترامپ را در جمع آوری "دی‎ان‎ای" یک اقدام بزدلانه، افراطی و غیر ضروری خطاب کردند.

به گفته وکلا، جمع آوری نمونه‌های خون مهاجران و قرار دادن در پایگاه داده‌های جنایی نگرانی‌ها در مورد حریم خصوصی و آزادی‌های مدنی را افزایش می‌دهد.

این در حالی است که اوایل سال جاری، اداره گمرک و مهاجران آمریکا از روش‌های مختلف مانند اثر انگشت، اسکن عنبیه و تصویر برای جمع آوری اطلاعات احراز هویت مهاجران استفاده کرد.

سیاست‌های کاخ سفید در برخورد با مهاجرانی که به مرز آمریکا و مکزیک می‎روند با انتقادات بسیاری رو به رو شده است.


منبع:میزان

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: