به گزارش گروه روی خط رسانه های خبرگزای برنا به نقل از شبکه تلویزیونی فرانس 24، نمایندگان پارلمان اروپا با اکثریت قاطع آرا، شایستگی «سیلوی گولار» نماینده فرانسه برای احراز مقام ریاست کمیسیون اروپا را رد کردند.

گولار که پیشتر وزیر دفاع فرانسه بود، از جانب «امانوئل مکرون» به عنوان نامزد پست ریاست کمیسیون اروپا معرفی شده بود.

گولار با چندین نوبت سخنرانی در مقابل نمایندگان اتحادیه اروپا نتوانست نظر مثبت آنها را جلب کند.

در نشست نمایندگان اتحادیه اروپا، سیلوی گولار  ۸۲ رای منفی، ۲۹ رای مثبت و یک رای ممتنع کسب کرد و از راهیابی به کمیسیون اروپا به عنوان بازوی اجرایی اتحادیه اروپا، باز ماند.

بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران سیاسی اروپا، رای منفی نمایندگان پارلمان به سیلوی گولار را شکستی سنگین برای مکرون و کارنامه سیاسی وی می دانند.

هم اکنون اکنون اختلافات عمیق میان رئیس جمهوری فرانسه و صدر اعظم آلمان بر سر تعیین رئیس آینده کمیسیون اروپا، تیتر نخست روزنامه ها شده است.

در حالی که «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان از «مانفرد وبر» نامزد حزب مردم اروپا برای ریاست آینده کمیسیون اروپا حمایت می‌کند، در مقابل رئیس جمهوری فرانسه با ریاست وی کاملاً مخالف است چرا که وی معتقد است افرادی در مناصب کلیدی قرار گیرند که با پروژه اروپایی ما موافق باشند و در بیشترین حد ممکن پرجذبه، خلاق و کارآمد باشند.

یکی دیگر از دلایل مکرون برای مخالفت با ریاست مانفرد وبر بر کمیسیون اروپا این است که وی قادر به صحبت کردن به زبان فرانسوی نیست.

سران اتحادیه اروپا از جمله رئیس کمیسیون این اتحادیه برای یک دوره پنج ساله انتخاب می‌شوند.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: