به گزارش گروه روی خط رسانه های خبرگزاری برنا به نقل از رویترز، توسک که به قبرس سفر کرده است، روز جمعه گفت که عملیات یکجانبه ترکیه در شمال سوریه مایه نگرانی شدید است و آنکارا باید آن را متوقف کند.
وی در عین حال اظهار داشت که نگرانی‌های امنیتی ترکیه باید به روش سیاسی و دیپلماتیک رفع شود.
رئیس شورای اروپا گفت: مداخله نظامی فقط وضعیت را بدتر می‌کند. اقدام نظامی به جای ایجاد ثبات، بی‌ثباتی بیشتر در منطقه می‌آفریند. چنین اقدامی رنج غیرنظامیان را بیشتر کرده و ضمن افزایش آوارگان، پیشرفت‌های به دست آمده توسط ائتلاف جهانی علیه داعش را تهدید می‌کند.
توسک اظهار داشت: ترکیه باید بداند که نگرانی اصلی ما این است که اقدامات آنها منجر به یک فاجعه انسانی دیگر می‌شود که این موضوع غیرقابل قبول است.
وی افزود: ما نمی‌پذیریم که آوارگان به عنوان سلاحی علیه ما و برای باجگیری از ما به کار رود. من تهدیدهای روز گذشته رئیس جمهوری اردوغان را کاملا نابجا می‌دانم.
اردوغان روز پنجشنبه تهدید کرده بود که اگر اتحادیه اروپا حمله ترکیه به شمال سوریه را اشغالگری توصیف کند، آنکارا «دروازه‌ها را باز کرده و ۳.۶ میلیون آواره را به اروپا می‌فرستد.»
اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۶ طی توافقی با آنکارا پذیرفت که برای جلوگیری از ورود موج مهاجران به اروپا، کمک‌هایی در اختیار ترکیه قرار دهد. اما ترکیه می‌گوید که ارائه این کمک‌های مالی کُند بوده و بخش ناچیزی از ۴۰ میلیاردی را که صرف کرده، از اروپا دریافت کرده است.
ارتش ترکیه به همراه گروه های تروریستی هم پیمان خود از روز چهارشنبه عملیاتی را با نام «چشمه صلح» به بهانه مبارزه با کردهای سوریه در شمال و شمال شرق این کشور آغاز کرد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: