به گزارش گروه روی خط رسانه‌های خبرگزاری برنا؛ ارتفاع  گیاه بخت در هوای آزاد حتی به ۵/۴ متر هم می‌رسد. این گیاه گل‌هایی سفید می‌دهد که گلبرگ‌هایی به رنگ قرمز از میان آن‌ها بیرون زده است. گل‌ها در فصل بهار، به‌صورت دسته‌ای در انتهای شاخه‌ها ظاهر شده و تا آخر تابستان خودنمایی می‌کنند. این گیاه را در بهار و تابستان می‌توان در خارج از اتاق نیز نگهداری کرد، ولی در هوای خیلی سرد به برگ‌ها و ساقه‌های آن لطمه وارد شده و باعث پوسیدگی آن‌ها می‌شود.

این گیاه در زمستان رشد کندی داشته و آب کمی هم نیاز دارد. کلرو دندروم نسبت به مواد براق‌کننده حساس است. نام این گیاه به یونانی درخت بخت یا درخت قسمت ترجمه می‌شود.

نام رایج: کلرو دندروم

نام انگلیسی: Bleeding heart vine

نام علمی: Clerodendrum Thomsonae

در بهار و تابستان در خانه هفته‌ای دو بار برگ‌های آن را غبارپاشی کنید. همچنین جهت تأمین رطوبت پایدار به زیرگلدانی حاوی سنگریزه، آب اضافه کنید و دقت کنید که ته گلدان با آب در ارتباط نباشد.

شرایط آب و هوایی:

نور: این گیاه به نور کامل احتیاج دارد و آفتاب را به راحتی تحمل می‌کند؛ پس هم در داخل خانه پرنور و هم در خارج از خانه (در هوای مناسب) قابل نگهداری است.

دما: از بهار تا پاییز درجه حرارت را در حدود ۲۰ درجه ثابت نگه دارید، ولی از پاییز تا بهار آینده درجه حرارت ۱۵ برای گیاه کافی است.

آب: از اواسط بهار تا اواخر تابستان هفته‌ای ۲ بار گیاه را آبیاری کنید. از اواخر تابستان تا اول زمستان هفته‌ای یک‌بار کافی است. در زمستان هم تنها هنگام خشک‌شدن سطح خاک گیاه را آبیاری کنید.

کلرودندروم

گیاه بخت را می‌شناسید

رطوبت: این گیاه به رطوبت شدید احتیاج دارد. شرایط رطوبتی گلخانه برای این گیاه ایده ال است. در بهار و تابستان در خانه هفته‌ای دو بار برگ‌های آن را غبارپاشی کنید. همچنین جهت تأمین رطوبت پایدار به زیرگلدانی حاوی سنگریزه، آب اضافه کنید و دقت کنید که ته گلدان با آب در ارتباط نباشد.

تغذیه و پرورش:

خاک: خاک موردنیاز این گیاه مخلوط لوم و شن است. برای تقویت خاک نیز از مواد غذایی مصنوعی مایع یا جامد محلول در آب به‌صورت هفته‌ای یک‌بار و طبق دستور کارخانه سازنده، استفاده کنید. تغذیه کمکی در فصل زمستان لزومی ندارد.

تکثیر: ریشه‌دارکردن قلمه ساقه در تابستان

تشخیص و درمان:

علامت: زیادشدن شاخ و برگ و ظاهرنشدن گل‌ها ممکن است به ۲ علت باشد:

نور کافی نیست.

گیاه نیاز به تغذیه مصنوعی دارد

اقدامات لازم برای درمان:

انتقال به محل پر نورتر

تغذیه‌کردن گیاه طبق دستور فوق

علامت:

سیاه‌شدن برگ‌ها، بی‌رنگ و شفاف‌شدن گل‌ها. علت ممکن است استفاده از براق‌کننده‌های شیمیایی؛ خم‌شدن برگ‌ها و ساقه‌ها در بهار و تابستان خشک‌بودن هوا و تشنه‌بودن گیاه باشد.

اقدامات لازم برای درمان:

گلدان را به مدت ۱۵ دقیقه درون سطل یا تشت پر از آب گذاشته سپس خارج کنید. آبیاری را با آب بدون املاح و ولرم انجام دهید.

این گیاه را در بهار و تابستان می‌توان در خارج از اتاق نیز نگهداری کرد، ولی در هوای خیلی سرد به برگ‌ها و ساقه‌های آن لطمه وارد شده و باعث پوسیدگی آن‌ها می‌شود.

علامت: ظاهرشدن تار عنکبوت در زیر برگ‌ها که دلیل آن کنه ریز قرمز است.

اقدامات لازم برای درمان:

با پارچه یا اسفنج مرطوب سطح زیرین برگ‌ها را تمیز کرده یا هر ۲ هفته یک‌بار با سم کنه‌کش، سمپاشی کنید؛ در ضمن تأمین رطوبت در کاهش آفت موثر است.

علامت: ظاهرنشدن گل‌ها در بهار و تابستان که دلیل آن نگاه داشتن گیاه در زمستان در هوای گرم است.

ریزبودن برگ‌های گیاه و ظاهرنشدن گل‌ها. دلیل آن کمبود عناصر غذایی در فصل رشد است.

اقدامات لازم برای درمان:

گیاه را تغذیه کنید.

علامت: پوسیدن برگ‌ها در زمستان. دلیل آبیاری بیش از حد است.

اقدامات لازم برای درمان:

در فاصله بین ۲ آبیاری اجازه دهید سطح خاک خشک شود؛ سپس آبیاری کنید.

علامت: پروازکردن حشرات ریز اطراف گلدان.

اقدامات لازم برای درمان:

سم‌پاشی با سم حشره‌کش هفته‌ای یک‌بار تا علائم برطرف شود.

علامت: ظاهرشدن زخم‌های سفید پنبه‌ای‌شکل روی برگ‌ها و قاعده آن‌ها که دلیل آن حشره آفت است.

اقدامات لازم برای درمان:

گیاه را با سم حشره‌کش نفوذی، طبق دستور سمپاشی کنید.

نکته: در اواخر زمستان با قطع نوک شاخه‌ها، علاوه بر پاکوتاه‌کردن گیاه، به جوانه‌های جانبی اجازه رشد دهید تا بوته حالت پرپشت و توپی به خود بگیرد.

منبع: پیوند سبز

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: