آیا با خرید املاک اقساطی می‌توان پاسپورت ترکیه گرفت؟

آیا با خرید املاک اقساطی می‌توان پاسپورت ترکیه گرفت؟

همان طور که احتمالاً می‌دانید طبق قوانین جدید اداره مهاجرت ترکیه مبلغ سرمایه گذاری ملکی برای اخذ پاسپورت، چند ماهی هست که از 250 هزار دلار به 400 هزار دلار تغییر کرده‌ است. اما در این بین تبلیغاتی را مشاهده می‌کنیم که اخذ پاسپورت با کمتر از 400 هزار دلار و خرید املاک اقساطی را پیشنهاد می‌کنند و اتفاقاً تبلیغات وسوسه برانگیزی هم هستند.

همان طور که احتمالاً می‌دانید طبق قوانین جدید اداره مهاجرت ترکیه مبلغ سرمایه گذاری ملکی برای اخذ پاسپورت، چند ماهی هست که از 250 هزار دلار به 400 هزار دلار تغییر کرده‌ است. اما در این بین تبلیغاتی را مشاهده می‌کنیم که اخذ پاسپورت با کمتر از 400 هزار دلار و خرید املاک اقساطی را پیشنهاد می‌کنند و اتفاقاً تبلیغات وسوسه برانگیزی هم هستند.

با توجه به اینکه خرید ملک یا آپارتمان یکی از مطمئن‌ترین روش‌های اخذ پاسپورت و شهروندی ترکیه است، تصمیم گرفتیم در این مطلب به سراغ بررسی این موضوع برویم و ببینیم که آیا این موضوع واقعیت دارد یا خیر. اگر دوست دارید با روش خرید ملک، پاسپورت و شهروندی ترکیه را دریافت کنید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید. شاید موفق شدید با هر مبلغ سرمایه‌ای، به ‌زودی به یک شهروند ترک تبدیل شوید!

Screenshot_20221001_154629

بررسی شرایط املاک پیش ‌فروش و اقساطی در ترکیه

پیش از اینکه به سراغ بررسی نحوه اخذ پاسپورت ترکیه با خرید املاک پیش ‌فروش برویم، می‌خواهیم نگاه کوتاهی داشته ‌باشیم به وضعیت و شرایط املاک پیش‌ فروش و اقساطی در ترکیه و شهر استانبول. استانبول یکی از پیشرفته‌ترین شهرهای ترکیه است که به بهترین امکانات رفاهی و تفریحی دسترسی دارد. طی چند سال اخیر شرکت‌های بزرگی مانند EMAAR شروع به ساخت پروژه‌های مسکونی، اداری و تجاری در این شهر کرده‌اند. شرکت‌های سازنده ترک نیز در مناطق استراتژیک و خاص این شهر اقدام به احداث پروژه‌های مسکونی مدرن و مجهزی کرده‌اند.

نکته جالب درباره این پروژه‌ها، اقساطی بودن املاک آنها و دریافت سند ملک در زمان وصول پیش پرداخت توسط سازنده است. در واقع این واحدهای مسکونی از نظر موقعیت مکانی، کیفیت ساخت و امکانات، تفاوت آن‌چنانی با یک واحد آماده برای فروش ندارند، ولی مزایای بیشتری دارند. از جمله پرداخت اقساطی مابقی قیمت ملک و دریافت سندهای آماده در زمان خرید برای اقدام به اخذ پاسپورت ترکیه و شهروندی این کشور. در بخش بعدی به طور کامل توضیح می‌دهیم که چطور با خرید ملک اقساطی، شهروندی ترکیه را دریافت کنید.

Screenshot_20221001_154724

شرایط و نحوه اخذ شهروندی ترکیه با خرید ملک اقساطی

اگر تا این لحظه فکر می‌کردید که برای خرید ملک در ترکیه باید سرمایه شما حداقل 400 هزار دلار باشد، کاملاً نادرست بوده ‌است. چون خرید ملک اقساطی و پیش‌ فروش این مسئله را برای شما حل کرده ‌است. همان طور که در بخش قبلی توضیح دادیم، املاک پیش ‌فروش، آپارتمان‌های در حال ساخت یا آماده‌ای هستند که توسط شرکت‌های معتبر ساختمانی خارجی یا ترکیه‌ایی ساخته می‌شوند.

سازندگان این پروژه‌ها بخشی از مبلغ کل ملک را در زمان به ‌نام زدن سند دریافت می‌کنند، اما برای رفاه حال خریداران و بالا بردن فروش خود، پرداخت مابقی مبلغ ملک را به ‌صورت اقساطی در نظر گرفته‌اند. برای اینکه موضوع را بهتر متوجه شوید، با یک مثال برایتان توضیح می‌دهیم:

فرض می‌کنیم سرمایه نقدی شما 250 هزار دلار است، اما ملکی که انتخاب کرده‌اید، 500 هزار دلار قیمت دارد. سازنده این امکان را فراهم کرده که شما 50 درصد از مبلغ ملک را به‌ صورت نقدی و 50 الباقی را به ‌صورت اقساط 12 تا 60 ماهه پرداخت کنید، ولی در عوض از همان ابتدای کار سند ملک به ‌نام شما تنظیم می‌شود.

با این حساب اگر 250 هزار دلار خود را به‌ عنوان پیش ‌پرداخت به‌ حساب سازنده واریز کنید، سند را دریافت می‌کنید و فقط می‌ماند 250 هزار دلار باقی‌مانده که آن هم طی اقساط ماهانه تسویه خواهد شد. البته اگر سرمایه شما کامل باشد، باز هم می‌توانید از این فرصت استفاده کنید. حتی می‌توانید با 500 هزار دلار نقدی که دارید، چند واحد مسکونی، اداری یا تجاری را به صورت اقساطی خریداری کنید!

✔ حالا چطور برای دریافت پاسپورت اقدام کنیم؟

به ‌محض اینکه سند ملک به ‌نام شما زده شود، می‌توانید برای دریافت پاسپورت اقدام کنید. در کشور ما سند زدن ملک معمولاً بعد از اتمام اقساط ملک انجام‌ می‌شود، اما در مورد این پروژه‌ها این‌گونه نیست. شما بعد از واریز پیش ‌پرداخت به‌ حساب سازنده، سند ملک را دریافت خواهید کرد و به ‌نام زدن سند ارتباطی با تسویه کامل مبلغ آن ندارد. برای دریافت شهروندی ترکیه با خرید ملک با این روش، فقط کافی‌ست بعد از اتمام تشریفات قانونی به‌ نام سند، از همان روز برای گرفتن پاسپورت اقدام کنید.

Screenshot_20221001_154733

مهم‌ترین نکات خرید اقساطی ملک در ترکیه برای اخذ شهروندی

در مورد خرید ملک اقساطی و اخذ پاسپورت، قوانین و موضوعات مهمی وجود دارد که لازم است بدانید: 

✔ ارزش ملک خریداری ‌شده معادل مبلغ وطن داشی (پاسپورت) و 400 هزار دلار باشد

طبق به‌روزرسانی قوانین اداره مهاجرت ترکیه در سال 2022، ارزش مبلغ ملکی که برای اخذ شهروندی ترکیه روی خرید آن سرمایه گذاری می‌کنید، باید حداقل 400 هزار دلار باشد. یعنی قیمت ملک یا جمع کل ارزش املاکی که خریداری کرده‌اید باید با مبلغ پاسپورت یا وطن داشی یکسان و حداقل ۴۰۰ هزار دلار باشد.

✔ مبلغ مندرج در سند ملک با مبلغ مندرج در گواهی خرید ارز و برگه کارشناسی ملک برابر باشد

قانون مهم بعدی این است که مبلغ روی سند ملک با مبلغ برگه کارشناسی ملک (اکسپرتیز راپورت) و رقم مندرج در گواهی خرید ارز (دوویز آلئیم بلگسی) یکسان و برابر با 400 هزار دلار باشد. دوویز آلئیم بلگسی و اکسپرتیز راپورت جزو اصطلاحات تخصصی مربوط به خرید ملک در ترکیه هستند که توضیح مفصلی دارند ولی در ادامه خیلی کوتاه آنها را تعریف می‌کنیم.

دوویز آلئیم بلگسی یا گواهی خرید ارز سندی است که بانک به شما ارائه می‌کند و نشان ‌می‌دهد شما به ‌عنوان سرمایه‌گذار با اطلاعات شخصی خودتان و به‌ صورت دلاری مبلغ ملک را پرداخت کرده‌اید. برگه کارشناسی ملک هم سندی است که نشان‌ می‌دهد ارزش واقعی ملکی که خریداری کرده‌اید، چقدر است. در مجموع رقم روی این دو برگه باید با رقم روی سند یکسان و حداقل 400 هزار دلار باشد.

✔ با سازنده ملک برای دریافت گواهی خرید ارز به توافق برسید

در بخش قبلی توضیح دادیم که مبلغ دوویز آلئیم بلگسی باید حداقل 400 هزار دلار باشد، ولی اگر سرمایه شما کمتر از این مبلغ باشد چطور؟

پیرو مثالی که برایتان آوردیم، مبلغی که ما به‌ حساب سازنده ملک واریز می‌کنیم، 250 هزار دلار است. طبیعتاً این اختلاف رقم در فرایند درخواست شهروندی مشکل‌ساز خواهد شد. پیشنهادی که در چنین مواقعی توسط بعضی سازندگان مطرح می‌شود، پرداخت مابه‌التفاوت این مبلغ توسط فروشنده ملک است. بعضی از سازندگان برای افزایش فروش واحدهای خود الباقی مبلغ ملک را خودشان پرداخت می‌کنند تا عدد روی دوویز آلئیم بلگسی با عدد روی سند و برگه کارشناسی ملک برابر شود و شما بتوانید بدون مشکل برای اخذ پاسپورت خود اقدام کنید.

این توافق دو طرفه فقط در مواقعی انجام می‌شود که سرمایه شما کمتر از 400 هزار دلار باشد و به معنای فروش ملک مشکل‌دار نیست. در پایان پیشنهاد می‌کنم برای خرید املاک اقساطی از یک تیم مشاوره املاک متخصص و حرفه‌ای مانند هوم ترکی مشاوره دریافت کنید یا از املاکی که توسط این هلدینگ معتبر به شما پیشنهاد می‌شود، خرید انجام دهید تا خیالتان از بابت قیمت ملک، موقعیت و سند آن راحت باشد.

محتوای این مطلب تبلیغاتی است و توسط سفارش‌دهنده، تهیه و تنظیم شده است

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف

وبگردی

    نظر شما

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار رپورتاژ

    اخبار برگزیده