به گزارش خبرگزاری برنا از استان زنجان؛ سمانه شاددل در جلسه توجیهی همیاران سلامت اداری استان افزود: هسته‌های همیاران سلامت با هدف پیشگیری و کنترل بیماری کرونا، فرهنگ‌سازی و نظارت بر روند و چگونکی فعالیت های مربوط به این حوزه در این استان تشکیل شده است.

وی اضافه کرد: بر این اساس همواره شمار مبتلایان به کووید- ۱۹در ادارات مورد بررسی قرار می گیرد و اگر تعداد افزایش داشته باشد، تدابیر پیشگیرانه اجرا می‌شود که در این راستا باید وسایلی که در تماس بیشتر با افراد است، ضدعفونی شود.

این مسؤول ادامه داد: همیاران می توانند با برگزاری جلسات آنلاین، حضور و غیاب تصویری را مورد پیگیری قرار دهند تا به واسطه این کار روش انگشتی حذف شود.

وی اظهار داشت: شمار افرادی که از ادارات در قالب همیاران سلامت به این معاونت معرفی شدند، در اختیار علوم پزشکی قرار داده می شود تا ابلاغیه‌ها و دستورالعمل‌های فوری را به آنان اطلاع رسانی کنند.

معاون استانداری زنجان فرهنگ‌سازی، پیشگیری و نظارت را وظیفه اصلی همیاران سلامت دانست و افزود: شمار مبتلایان در ادارات را بررسی می‌کنیم و اگر تعداد افزایش داشته باشد، تدابیر پیشگیرانه اجرا می‌شود و باید وسایلی که بیشتر در تماس با دست است مثل دستگیره‌ها و پریزها ی برق ضدعفونی شود.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان در این جلسه از تشکیل هسته‌های همیاران پیشگیری و کنترل بیماری کرونا خبر داد و افزود: نظارت و کنترل اصناف با اسکن کد رهگیری بارکدخوان کیو آر کد و جلب مشارکت مردمی و آموزش و اطلاع‌رسانی و نیز هماهنگی با مسئولان بهداشتی در خصوص رعایت پروتکل‌ها از مهمترین وظایف این همیاران است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان ادامه داد: تجمعات یکی از عامل‌های شیوع کرونا به شمار می رود که در این میان دهیاران در روستاها  نسبت به برگزاری مراسم ترحیم و عروسی که حتی ممکن است از شهرها به سمت مناطق روستایی سوق داده شود، نظارت کنند.

دکتر محمدرضا صائینی افزود: هم اکنون بیماری کووید - ۱۹ همچنان به تاخت و تاز خود ادامه می دهد و در این شرایط با تولید دارو و واکسن تغییری نخواهد کرد و حتی پیش‌بینی ها نشان می دهد تا ۲ سال دیگر باید با این میهمان ناخوانده همراه بود و زندگی خود را با آن تطبیق داد.

 

خبرنگار: داود خیری

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: