به گزارش خبرگزاری برنا از استان زنجان؛ مدیر بهزیستی شهرستان زنجان از بهره مندی 250زوج از خدمات مشاوره ژنتیک در 5 ماه نخست سالجاری خبرداد و گفت :در حال حاضر دو مرکز مشاوره ژنتیک تحت نظارت بهزیستی زنجان فعالیت می کنند .

 رزاق منافی با اشاره به فعالیت مرکزدولتی امام خمینی (ره )ومرکز غیردولتی مشاوره ژنتیک المهدی گفت : کمک هزینه آزمایشات ژنتیک در مرکز مشاوره ژنتیک تا سقف 5 میلیون تومان است که برای مدد جویان و تحت پوششین بهزیستی به صورت رایگان است.

به نقل از روابط عمومی بهزیستی استان زنجان وی افزود :در حال حاضر بیش از 19000 بیماری ژنتیکی شناخته شده است که بیشتر بیماری های ژنتیکی قابل درمان نیستند ولی قابل پیشگیری و کنترل هستند.

منافی تولد فرزند معلول راعلی رغم رنج و زندگی دشوار فرد مبتلا و خانواده وی موجب تحمیل هزینه های سنگین بر جامعه عنوان نمود و خاطر نشان کرد :پیشگیری  از تولد کودک معلول میتواند اهمیت به سزایی در کاهش بروز بیماریهای ژنتیکی داشته باشدو مشاوره ژنتیک نقش عمده ای در این راستا ایفا میکند.

وی گفت :مشاوره ژنتیک با ارائه اطلاعات و حمایت از خانواده های در معرض خطر با خانواده هایی که در حال حاضر عضو مبتلا به نقایص مادر زادی یا اختلالات ژنتیکی دارندگامی موثر در جهت تشخیص و همچنین افزایش سطح آگاهی عمومی مردم برای نیل به هدف متعالی یعنی ارتقای سلامت فرد و جامعه بر می دارد.

 

 

خبرنگار: داود خیری

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: