به گزارش خبرگزاری برنا از استان زنجان:

سعید حقیقی: تلاش می‌شود در سال‌جاری با افزایش تعامل با مردم میزان جلوگیری از شکار و دستگیری شکارچیان در مرحله شروع به شکار افزایش پیدا کند.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان با اشاره به اینکه طی سال گذشته 130 قطعه انواع آبزیان در استان زنجان به صورت غیر مجاز صید شده است، عنوان کرد: در این ایام 63 قطعه انواع پرندگان نیز در استان زنجان به صورت غیر مجاز شکار شدند که در بین آنها کبک، سهره، سار و ... وجود داشت.

حقیقی تعداد شکار غیر مجاز پستانداران در سال گذشته را 39 رأس اعلام کرد و افزود: گرگ، پلنگ، آهو، بز وحشی و ... از جمله پستانداران شکار شده در سال گذشته بوده است.

وی با بیان اینکه در سال گذشته 359 قطعه زنده‌گیری پرنده توسط شکارچیان انجام شده است، گفت: در سال 1396 تعداد 36 بطانه سنجابک درختی به صورت زنده از شکارچیان کشف و ضبط شده است.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان با بیان اینکه تعداد پرونده‌های تشکیل شده شروع به شکار توسط شکارچیان 57 فقره بوده است، عنوان کرد: نگهداری، خریداری و فروش حیات وحش نیز به تعداد 42 قطعه در سال گذشته روی داده است.

حقیقی با بیان اینکه تعداد سلاح‌های غیر مجاز کشف شده در سال گذشته 29 قبضه بوده است، عنوان کرد: تعداد سلاح‌های مجاز کشف شده در این مدت 54 قبضه بوده است.

وی با بیان اینکه در سال گذشته یک هزار و 10 فقره انواع ادوات و وسائل از شکارچیان کشف و ضبط شده است، عنوان کرد: انواع فشنگ، ذربین چشمی، موتور سیکلت، لنسر، تور و قفس زنده‌گیری پرندگان و ... از جمله این ادوات بوده است.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان با اشاره به اینکه در سال گذشته سه مورد آلودگی محیط زیست کشف و با متخلفان برخورد شده است، عنوان کرد: در این سال هشت مورد تخریب محیط زیست نیز روی داده است.

حقیقی با اشاره به اینکه در سال گذشته سه مورد تعلیف غیر مجاز در مناطق حفاظت شده انجام شده است، بیان کرد: در سال گذشته یک مورد آتش سوزی و یک مورد حفاری غیر مجاز چاه، کشف و با متخلفان برخورد شده است.

وی میزان ضرر و زیان وارده در سال گذشته به حیات وحش را ۲ میلیارد و 116 میلیون و 3240 هزار ریال اعلام کرد و افزود: میزان ضرر و زیان وصولی در سال گذشته 114 میلیون 140 هزار ریال بوده است و تعدادی پرونده نیز در مراجع قضایی در جریان است.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان تعداد متخلفان دستگیر شده در سال ۱۳۹۶ را 209 نفر اعلام کرد و گفت: در مجموع 143 پرونده در حوزه محیط زیست استان زنجان تشکیل شده که از این تعداد 26 پرونده مخدومه شده، دو پرونده تبرئه و 115 پرونده در جریان است.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: