به گزارش خبرگزاری برنا از استان زنجان؛ اسداله درویش امیری در آئین نکوداشت روز خبرنگار و اختتامیه چهارمین جشنواره مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاه های خبری استان، با بیان اینکه هرکس در جامعه آگاهی بیشتری داشته باشد، مسئولیت سنگین تری نیز بر عهده دارد، اظهار کرد: جامعه رسانه ای بدلیل آگاهی که دارند در مقابل ملت و یک نسل مسئول‌اند.

وی به نقش تاثیرگذار خبرنگاران و فعالین عرصه رسانه در جامعه اشاره و تاکید کرد: خبرنگاران با اخبار خود، باورها و اعتقادات یک نسل در جامعه را شکل می دهند، لذا باید اخبار موثق، صحیح و مستند را منتشر نمایند.

استاندار زنجان به خبرنگاران توصیه کرد؛ از انعکاس اخبار نادرست و اشتباه بپرهیزید تا مبادا اعتماد مردم به اخبار مطبوعات و رسانه های داخلی از بین برود.

مقام عالی اجرایی استان در ادامه با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای عرصه خبر به ویژه شهید محمود صارمی، 17 مرداد را روز بزرگداشت دانایی، انصاف، آگاهی و حقیقت جویی دانست و گفت: تلاش بی وقفه خبرنگاران سخت‌کوش و وظیفه شناس، نشان می دهد که فعالین این عرصه همواره با سلاح قلم و با حفظ قداست و رسالت والای آن در راستای ارتقاء آگاهی و فرهنگ جامعه می کوشند.

وی خبرنگاران را امینان جامعه و ناظران دقیقی بر عملکرد صاحبان قدرت توصیف کرد و افزود: خبرنگاران با وجدان بیدار و متعهد خود به منزله چشم بینا و گوش شنوای جامعه هستند که باید خوب بشنوند و درست ببینند و با اشاعه اخبار صحیح و مستند، ناظر بر عملکرد قدرتمندان جامعه باشند.

نماینده عالی دولت در استان تصریح نمود: خبرنگاران طلایه داران جبهه آگاهی و زبان گویای مردم هستند که باید با مراقبت جدی در انتشار اخبار، نگذارند پایگاه اجتماعی آنان در افکار عمومی خدشه دار شود.

درویش امیری با اشاره به نقش تاثیرگذار خبرنگاران در روند تحولات کشور، اظهار کرد: در جامعه توسعه یافته‌ای که به توان احزاب قانونی خود متکی باشد، رسانه ها می توانند حتی در جابجایی دولت ها نیز نقش اساسی داشته باشند.

استاندار زنجان با بیان اینکه بایستی زمینه مناسبی برای انعکاس مشکلات جامعه، البته در چارچوب رعایت مصالح ملی برای خبرنگاران فراهم شود، گفت: اگر رسانه ها با در نظر داشتن منافع ملی به بیان به‌موقع مشکلات بپردازند، نابسامانی های موجود در جامعه در کوتاه ترین زمان با کمترین هزینه حل و فصل خواهد شد.

وی در زمینه انتشار اخبار ناصحیح نیز به خبرنگاران هشدار داد؛ ارائه اطلاعات دروغ همچون سم مهلکی است که به جامعه تزریق می شود و آفت بزرگی در انعکاس اخبار است که موجب می شود دیوار اعتماد عمومی به رسانه فرو بریزد و زمینه بی اعتباری اخبار آن رسانه در اذهان عمومی فراهم شود.

مدیرعالی اجرایی استان همچنین تاکید کرد: نباید برای تامین برخی از خواسته های مردم، از رسانه ها بعنوان اهرم فشار به مدیران استفاده شود که این رفتار غیرحرفه‌ای و غیرقانونی، ظلم بزرگی به جامعه خبری است و متاسفانه گاهی مورد سوء استفاده قرار می گیرند.

استاندار زنجان بزرگنمایی مشکلات و برخورد باندی و جناحی با تحولات جامعه را از دیگر آفت های جامعه خبری برشمرد و گفت: اصرار بر سیاه‌نمایی، تلاش برای انتقام جویی و نادیده گرفتن عملکرد و فعالیت مثبت دولت در کشور، از سوی رسانه ها بعنوان نمایندگان و زبان گویای مردم پذیرفته نیست.

درویش امیری اضافه کرد: گاهی حمله به ارکان نظام در اوج رویارویی با دشمن به هیچ عنوان قابل قبول نیست.

وی با بیان اینکه نقد منصفانه با در نظر داشتن اقدامات اساسی انجام شده، مردم گرایی و حقیقت جویی از بارزترین امتیازات رسانه هاست، افزود: خبرنگاران باید با حفظ روحیه حق‌طلبی، به روشنگری و شفاف سازی در سایه ایمان، انصاف، اخلاق و عدالت بپردازند تا با قدرت قلم خود موجب سرگردانی و گمراهی جامعه نشوند.

مقام عالی استان در بخش دیگری از سخنان خود، بر ضرورت حمایت از قشر تلاشگر خبرنگار تاکید کرد و با اشاره به تحقق وعده تامین زمین احداث خانه مطبوعات زنجان، خاطر نشان کرد: هرچه مسائل صنفی و معیشتی خبرنگاران تقویت شود، استقلال بیشتری در انتشار اخبار صحیح و واقعی خواهند داشت.

استاندار زنجان پس از شنیدن نظرات و مطالبات جمعی از خبرنگاران حاضر در این برنامه، ادامه داد: خبرنگاران در بیان خواسته ها و مطالبات خود نباید فقط مدیران و مسئولین را مخاطب قرار دهند بلکه، خودِ خبرنگاران و همه ملت در کنار مسئولین باید مخاطب باشند.