​به گزارش خبرگزاری برنا از استان زنجان؛ آیت‌الله علی خاتمی، امام جمعه زنجان در سی و سومین دوره مسابقات سراسری قرآن و عترت دانشجویان کشور اظهار کرد: یکی از عوامل اصلی مشکلات جامعه مسلمانان این بود که بین قرآن و اهل بیت(ع) فاصله انداختند اما ما این دو را در کنار هم داشته باشیم، هرگز گمراه نخواهیم شد. 
وی با اشاره به اینکه برخی دانسته یا ندانسته از کنار اهل بیت(ع) ساده عبور می‌کنند، ابراز کرد: در مقابل این افراد، برخی هم عشق و مودت زیاد به اهل بیت(ع) آن‌ها را از یاد قرآن غافل کرده در حالی که افراط و تفریط در کارها شایسته نیست. 
امام جمعه زنجان با اشاره به اینکه ایران، اسلام را با مغز و محتوای دقیق اسلام پذیرفته است، خاطرنشان کرد: کشوری با تمدن ۸ هزار ساله انتخابش نیز باید با فرهنگ ریشه‌دار باشد و در طول تاریخ نشان داده  شده که اسلام و قرآن را در کنار اهل بیت(ع) قبول کرده است. 
خاتمی عنوان کرد: وجود بیش از ۸ هزار امامزاده در ایران دلیل روشنی است که پناهگاه اهل بیت(ع) بوده و بسیاری از این امامزاده‌ها به شهادت رسیدند و بعد از شهادت آن‌ها همان عشق و ارادت به اهل بیت(ع) در احیای مزار آن‌ها برای اینکه آرامش روحی بیابند و از فضای معنوی آن بهره‌مند شوند، ادامه یافت. 
وی با اشاره به اینکه دیده‌بان‌های تاریخ همیشه این هشدار را با عناوین متعدد ناتوی فرهنگی و هجمه فرهنگی داده است، تصریح کرد: اگر به توصیه‌های معمار کبیر و رهبر معظم انقلاب عمل می‌کردیم وضعیت بهتری داشتیم اما در این ۴۰ سال ۴۰ برابر قوی شدیم. 
امام جمعه زنجان با اشاره به اینکه انس با قرآن از ابتدا روش پیامبر(ص) و صحابه بود، بیان کرد: عدل امامت لازمه توحید و نبوت است و فقه به معنی فهم عمیق مطلب است. 
وی قرآن را نوری از جانب خدا دانست و گفت: روشنی، گرما و منشا حرکت بودن از خاصیت‌های نور است و هرچه انسان با نور مأنوس‌تر و باطنش پاکتر باشد، قرآن را بهتر می‌فهمد. 
ایشان با بیان اینکه خداوند در قرآن انسان را با اطیعوا الله و اطیعوا الرسول به تبعیت دعوت کرده، عنوان کرد: ولایت، اطاعت و مودت باید در رفتار دینی مورد توجه قرار گیرد و در این بین مودت انرژی‌بخش و گرمابخش است.