به گزارش خبرگزاری برنا از استان زنجان؛ حوزه هنری استان زنجان با همکاری دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری استان کردستان، کارگاه آموزشی تاریخ شفاهی و مصاحبه‌گری را ویژه پژوهشگران و فعالان حوزه ادبیات پایداری برگزار کرد.

کارگاه تخصصی تاریخ شفاهی و مصاحبه‌گری به مدت یک روز، هشتم آذر ماه 97، با استقبال خوب نویسندگان و فعالان عرصه پایداری و دفاع مقدس با حضور محمد قاسمی پور از اساتید و پژوهشگران عرصه دفاع مقدس و مسئول دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری امور استان‌ها و مجلس حوزه هنری برگزار شد.

کارگاه آموزشی تاریخ شفاهی و مصاحبه‌گری به همت دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری حوزه هنری استان‌های کردستان و زنجان به مدت یک روز، در دو نوبت صبح و بعدازظهر روز پنجشنبه هشتم اذرماه 97 در سالن جلسات اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان زنجان برگزار گردید. 

در این کارگاه آموزشی، بیش از ۲۵ نفر از نویسندگان، پژوهشگران و خاطره نگاران حوزه دفاع مقدس از استان‌های کردستان و زنجان حضور داشتند و مباحثی پیرامون ثبت و ضبط خاطرات دفاع مقدس، فن مصاحبه و تاریخ شفاهی ادبیات پایداری را فرا گرفتند. 

در کارگاه آموزشی تاریخ شفاهی و مصاحبه‌گری؛ اصول اصلی و نکات لازم در خصوص فن مصاحبه و تاریخ شفاهی، توسط  محمد قاسمی‌پور؛ پژوهشگر و نویسنده برجسته حوزه دفاع مقدس بیان شد.

در این کارگاه، قاسمی پور به نقش مصاحبه کننده به عنوان یک پژوهشگر تأکید کرد و یادآور شد: پژوهشگران عرصه دفاع مقدس اول باید به مشاهده و مطالعه بپردازند و سپس با توجه و دقت به جزئیات که از اولویت‌های مصاحبه‌گری است، وارد مرحله مصاحبه شوند.

گفتنی است، در استان زنجان به عنوان دیار غواصان و با توجه به جایگاهش در دوران هشت سال دفاع مقدس، تربیت و پرورش نویسندگان و پژوهشگران در راستای جمع آوری، چاپ و نشر خاطرات رزمندگان و ایثارگران ضروری است، که براین اساس حوزه هنری استان زنجان به منظور تولید و جمع‌آوری خاطرات دفاع مقدس و پیاده‌سازی آنها در قالب کتاب، به برگزاری این کارگاه اقدام کرده است.

در پایان نیز، نویسندگان و پژوهشگران حاضر در کارگاه به طرح سوالات اختصاصی در راستای پیشبرد طرح و برنامه خود و فعالیت‌های حوزه هنری در عرضه دفاع مقدس پرداختند و قاسمی‌پور نیز ضمن تحلیل و بررسی سوالات به آنها پاسخ داد.